| AnonimMM678 a întrebat:

va rog sa imi dati niste sfaturi, mama fostului meu iubit a murit acum cateva zile, as vrea sa i fiu alaturi, sa vada ca tin la el, nu mai suntem impreuna de vreo 1 luna si ceva, cum sa i fiu alaturi ai sa i arat asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lola05 a răspuns:

Întreabă-l cum se simte, dacă are nevoie de ceva, dacă îl poți ajuta în vreun fel. Nu insista dacă observi că te respinge (oamenii la durere puternică au reacții neașteptate poate chiar și pentru ei), acordă-i spațiu dar asigură-l că tu ești acolo, pentru el, și că poate apela oricând la tine. Încearcă să-l scoți la plimbare prin natură, lasă-l să se descarce dacă simte nevoia. Faptul că îl vezi plângând și suferind te poate șoca, dar nu îl umple de milă pentru că nimeni nu are nevoie de asta. Tu ascultă-l, nu-l lua cu sfaturi și cu "o să fie bine" și alte prostii. În momente din astea nu trebuie să încerci să faci lucrurile să pară cum nu sunt. Oferă-i umărul tău pentru a plânge, ascultă-l cu răbdare, îmbrățișează-l. Asigură-l că deși acum se vede în prăpastie, e normal absolut tot ce simte și în timp durerea va trece. Iar mama lui îl va urmări de undeva de sus și îl va iubi mereu, iar el o va purta în inimă pentru totdeauna.
Multă putere îți doresc! Nu e ușor să fii lângă o persoană care trece prin așa ceva, dar te vei descurca!

| AnonimMM678 explică (pentru Lola05):

I-am scris pana acum 3 mesaje, dar nu mi-a raspuns deloc, ce ar trebui sa fac, nici nu stiu ce sa-i mai scriu, azi nu am vb deloc

| Lola05 a răspuns (pentru AnonimMM678):

E greu, e mai complicat pentru tine să ajungi la el dacă nu dorește să interacționeze. Îi poți scrie un mesaj în care îi explici că îi respecți decizia de a se retrage și îl înțelegi că nu vrea să socializeze, dar că vrei să știe că te gândești la el și dacă are vreodată nevoie de ceva poate apela la tine. Altceva nu prea ai ce face. Pune-te un pic în situația lui, săracul e distrus de durere.
Nici nu știu cum se manifestă el când e supărat, că toți avem propriile moduri. Sunt persoane care plâng mult și își cheamă prietenii la ei să le facă "capul calendar". Sunt persoane care încearcă să treacă peste consumând alcool "ca să uite". Sau care ies să se distreze în cluburi ca să nu se gândească la asta. Sau persoane care se închid în ele o perioadă, până când se mai liniștesc apele. Eu sunt o asemenea persoană, când sunt supărată nu vreau să vorbesc cu nimeni. Foarte rar îmi "împart" supărarea cu cineva. Dacă e introvertit, nu ai nicio șansă momentan. De asta îți recomand să nu insiști, dar din când în când (o dată la, hai să zicem, 5-6 zile) mai scrie-i câte un mesaj/ mail cu ceva optimist, vesel, poate o amintire comică (poze, nu știu, știi tu mai bine) ca să știe că ești interesată în a-l ajuta să se simtă mai bine și invită-l la o plimbare prin locurile care îi plăceau și îi aduceau bucurie și liniște. Tu ai fost prietena lui așa că ar trebui să știi cel mai bine cum să îi intri la suflet. Dar momentan nu poți face altceva decât să aștepți.
Mai e un aspect... Voi v-ați despărțit prieteni sau nu prea? Că și asta poate conta... dacă v-ați certat urât și v-ați adresat vorbe grele, e cam greu acum să-ți dorească prezența în viața lui în asemenea momente. Poate va gândi că tot ce urmărești este să te dai pe lângă el ca să vă împăcați. sad

| AnonimMM678 explică (pentru Lola05):

Ne-am despartit urat adica el mi-a adresat cuvinte urate eu niciodata nu l-am facut cumva, de cate ori ne-am despartit niciodata eu nu mi-am permis sa i zic ceva, dar apoi el ma cauta, adica si acum, a spus ca vrea sa vada cum ne mai intelegem, cum mai is si poate ne vom impaca, si de vreo 1 saptamana vorbim in fiecare zi, doar acum de cand a murit mam lui nu prea mai vorbim, m-a invitat sa vin la inmormantare, as merge da nu stiu daca ma lasa ai mei nu stiu ce sa zic

| Lola05 a răspuns (pentru AnonimMM678):

Mergi la înmormântare, este important pentru el să te vadă acolo. Spune-le că te afectează ce s-a întâmplat și vrei să îi fii fostului tău iubit alături. Explică-le că deși nu mai e iubitul tău, ați rămas prieteni și țineți unul la altul, iar ăsta e un moment foarte greu în care e neapărat să simtă că are pe cine se baza. Te vor înțelege.

10 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Cel mai bine este sa il cautzi tu, pentru ca el, in situatia in care este nu are timp de citit mesaje si de dat raspunsuri. deci du-te, cauta-l si transmite0i condoleantze. daca vezi ca este loc, poti vb mai multe cu el, daca nu, ti-ai facut macar datoria crestineasca de a-ti ajuta semenul la nevoie.

| 17Ioana a răspuns:

In semn de respect, este bine sa mergi sa-l sustii, indiferent de ce simti sau nu pentru el.
Daca mai ai sentimente fata de el sau nu, nu conteaza. Mergi si ajuta-l, are nevoie de tine.

| eminescuhipiot a răspuns:

Te prezinti frumos la priveghi, inmormantare, il intrebi direct daca are nevoie de ceva sau poti sa-l ajuti cu ceva, ii mai dai cate un mesaj de consolare/ imbarbatare. Acum el este intr-un fel de stare de soc, dar mai tarziu putin se va mai linisti si isi va aminti toate detaliile care acum le face mecanic, absent.

| Ion_Geanina_1999 a răspuns:

În momentele astea are nevoie de persoane care țin la el, dacă încă mai simți ceva pentru el vorbește cu el, du-te la el acasă, ajută-l măcar cu un sfat sau consolând-ul
Acum depinde şi de atitudinea lui, este posibil să nu reacționeze ok când o să te vadă

| Pepyo a răspuns:

NU MINIT DE 1 AN NU SUNTETI IMPreuna si tu esti o fraera.

| AnonimMM678 explică:

Nu mi-a raspuns azi deloc, i-am trimis 3 mesaje, nu stiu ce sa-i scriu sau cand sa- i scriu