| kevinnn19 a întrebat:

sunt cu o fata de o saptamana si 3 zile si relatia a inceput putin mai neobisnuit, m-a intrebat daca vreau sa o cunosc pe mama ei de la a 3-a intalnire(am zis ok, desi eu is destul de timid) apoi mi-a dat o invitatie la nunta(a zis ca verisoara ei primara care se casatoreste peste 2saptamani a zis sa mi-o dea).M-a intrebat de 2-3 ori daca vreau sa merg si am zis ca nu stiu ca s-ar putea sa am ceva examene atunci.Am si eu o nunta in alt judet la un verisor primar care e saptamana asta si am intrebat-o aseara daca vine cu mine si cu familia la nunta,la inceput a zis nu stiu apoi a zis ca nu ca ne cunoastem de doar o saptamana jumate iar eu m-am suparat si ne-am certat putin si am intrebat-o ca daca e prea repede sa mergem impreuna ea de ce mi-a dat invitatia trimisa de verisoara ei, apoi dupa cateva minute cand eram tot suparat a zis ca vine si ca a vrut sa vada ce reactie am.Acum nu mai sunt eu sigur ce sa fac,oare ea vrea sa ma duc cu ea la nunta? oare eu cum o sa pot sa ma uit peste album nuntii daca ne despartim peste o luna peste doua sau mai putin, ce sa fac?(eu am 20 de ani si ea 17)va rog dati-mi ceva sfaturi cat se poate de repede.multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O saptamana este prea putin pentru a va cunoaste si prea putin pentru aparitia unui sentiment mai "solid" decat indragosteala! De aici, si inoportunitatea invitatiilor reciproce fie la o nunta, fie de a va cunoaste/prezenta parintii sau alte rude.

Iti sugerez sa refuzi orice invitatie care implica familia, acum, la inceputul relatiei--- nu este "sanatos", mai ales pentru tine! Fii cu mare grija in relatia cu o minora!

| PrecioussGirl a răspuns:

Consider ca va cunoasteti de foarte putin timp pentru a va cunoaste familiile. Mai intai ar trebui sa va cunoasteti cat de cat, sa iesiti impreuna in parc, la film, la un suc, la o plimbare, etc. Sa vedeti daca va potriviti, va intelegi si ar functiona relatia. Ar trebui sa refuzi orice fel de invitatie la nunti, botezuri si petreceri unde sunt implicate familiile. Eu personal nu as putea aparea in fata neamului meu cu un baiat pe care il stiu de cateva saptamani/luni. E mult prea putin timp.
Si sa ii cunosti parintii de acum, iar este mult prea devreme, ca doar nu va casatoriti.
Mersul la petreceri unde sunt implicate familiile si cunoasterea parintilor fiecaruia dintre voi au loc dupa ani de relatie, parerea mea.

| express11 a răspuns:

O sa ai amintiri.doar nu este prima sau ultima.

| JustDeedee a răspuns:

Dupa parerea mea e prea devreme ca sa va ganditi la o astfel de relatie. Mai bine sa va cunoasteti mai intai si sa mai lasati familiile la o parte. Cu cine esti intr-o relatie acum? Cu ea sau cu familia ei? Din cate ne-ai spus nu se prea vede ca esti cu ea doar de cateva saptamani, pare ca sunteti de cativa ani buni intr-o relatie si vreti sa va casatoriti.
Mai usor ca daca o luati asa repede o sa va plictisiti si dispare toata relatia.
Sincer a fost destul de impulsiva cu tine si nici nu se cade asa de bine sa te afisezi, mai ales la o nunta, cu o persoana cu care esti impreuna doar de putin timp... e un gest destul de urat.