| Iknowright a întrebat:

Bună....va rog să mă ajutati...deci, simt ca nu mai rezist, o iau razna, sunt în cădere liberă. Pur si simplu, m-am saturat, mă doare sufletul ca nici nu am cuvinte, nici nu stiu daca merita sa scriu aici ceea ce simt, pentru că în afară de durere si disperare nu mai simt nimic....sunt mai mult decât rănită...iar pe zi ce trece, din ce în ce mai tare....tremur, plâng, mă doare capul, mă doare tot, nu am cu cine sa vorbesc despre asta sa ma mai usurez...Am avut o depresie cumplită, si inca mai am, acum se văd efectele, adică orice vorba rea mă afectează tragic și fac atatc de panică ( tremur, am palpitatii), nu mai stiu ce sa fac, nu stiu daca ar mai trebui să cer ajutor sau s-o sfârșesc cu mine (ceea ce evident nu vreau, dar nu mai pot, trec prin toate de una singură, aproape mi am vindecat depresia, medicul a zis că merg din ce în ce mai bine si apare asta: certuri si certuri si iar certuri....Deja s-au întâmplat de prea multe ori și mă usucă, mă simt uscată, mă doare tot în corp, suflet, minte, cap, stomac, am mușchii tensionati, tremur...Pur si simplu, părinții. Poate părea ceva banal dar nu este. Eu am fost foarte apropiată de ei și ei de mine (asta când eram bine), însă acum ceva s-a rupt de tot. Mama face crize de isterie pe motive precum: ai uitat să duci o farfurie, ești o mizerabilă, nu o să te descurci în viața, ma insulta pt ca am luat în greutate din cauza anti-depresivelor, îmi pune porecle, eu chiar nu mai suport, nu mai pot să suport durerea asta, serios...nu am cu cine sa vorbesc să mă descarc, să ma asculte. Sare la mine să mă bată, mă scoate afară din casă, si pe mine si pe tata... aproape mă vindecasem de depresie, dar acum mi-a neutralizat toate eforturile și m-a adus mai rău decât eram. In primul rand, si încrederea pe care am avut -o în ea, în ei amandoi. Si asta de la ea, pe care m am bazat atata. Mă doare sufletul foarte tare, tot corpul, nu am cu cine sa vorbesc, să mă asculte, să îi pese....de mult nu am mai auzit o vorbă bună de la nimeni. ....va rog să nu mă atacați, să mă încurajați cumva, să îmi spuneți o vorbă bună, vreo...soluție, eu stiu, dacă este...Dar în mare parte, am nevoie de întărire si o vorbă bună, blândă, de la un suflet bun. Pentru a mia oară, simt ca cedez, îmi vine să iau o mână de pastile sa se termine toate, să nu mai simt durere. Nu e prima dată când se întâmplă, nici a doua, e a suta oară când iese așa un scandal. Ca am luat bacul cu cea mai mare medie din școală, aia nu intereseaza pe nimeni. Ca am depresie si cu toate astea, m am descurcat si m au lăudat profesorii, iarăși... Ca i-am făcut mereu mândrii, iarăși...mai bine muream înainte să mă nasc, așa mi s-a zis de către "ai mei", deși nu simt ca as aparține undeva, căci nu am pe nimeni. Ca nu vor sa ma ajute e ok, dar sa nu ma facă sama simt mai rău, si toate eforturile mele de a ieși din starea asta se duc pe apa sâmbetei. Nu mai vreau scandal, vreau pace si armonie. Sunt cuvinte prea grele, imagini de violență prea dure, eu nu mai pot. Zbier în fiecare zi să mă ajute cineva, plâng și simt că mi se scurge sufletul... sper sa nu mai ttreacă nimeni prin asta, nu doresc la nimeni. Îmi vine sa ma omor. Va mulțumesc dacă ați citit până aici, si va rog sa îmi răspundeți. Nu mai pot duce asta singura. Va rog să nu mă atacați, spuneti-mi va rog o vorbă bună...

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

E greu sa treci prin momente grele ca acestea mai ales cand esti singura, nu stiu in ce masura te pot ajuta vorbele bune ale unor necunoscuti, incearca sa te relaxezi mai mult, poti incerca sa stai intinsa in pat si sa-ti alungi toate gandurile care iti vin in minte.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mai pui, nu te ataca nimeni, stai linistita. Eu zic - a da sfaturi aici in cateva cuvinte cu pretentia ca ele rezolva problema e o lipsa de judecata. Parerea mea e ca psihologul pe care l-ai avut si a bagat in tine antidepresive este un pic departe de meserie. Cand problemele vin din relatii defectuoase cu cei cu care traiesti si interactionezi un psiholog cheama la masa rotunda toate partile implicate si devine un bun ascultator pentru fiecare ( fiecare isi spune pasurile sincer ), iar psihologul este un detector de defecte si un bun mediator. Degeaba tratezi batatura daca nu rezolvi defectul pantofului. Oricine iti poate fi aproape si te poate intelege dar nu e suficienta comunicarea numai cu tine pentru ca nu esti singura piesa din mecanism. Regret ca nu te pot ajuta mai mult, ti-am dat doar o directie spre cum ar trebui gestionata problema. Pana una alta trebuie sa faci eforturi sa te respecti intai tu pe tine si daca ceilalti sunt asa cum sunt uneori trebuie sa tragi concluzia ca nu ai ce sa le ceri, nu ai de unde. Stiu ca sunt oamenii care conteaza cel mai mult pentru tine si de la care astepti primele aprecieri dar sa stii de la mine - In viata nu avea asteptari de la nimeni, oamenii dezamagesc. Adolescentii au problemele lor, maturii pe ale lor si au uitat ca au fost ca tine. Te inteleg perfect pentru ca am avut aceeasi situatie -o fiica de nota 10 si pe ma-sa o nebuna nemultumita mereu. Pana una alta fa un efort -incearca in momente bine alese sa inchegi o prietenie cu mama ta. Inceputul trebuie sa fie sa o intrebi care sunt problemele si supararile ei, oboselile, esecurile care o scot de pe linia fireasca, intreab-o cum poti s-o ajuti, spune-i ca o intelgi etc. Daca nici asta nu merge inseamna ca nu tu trebuie sa papi pastile.

| ALGator a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si inteleg multe din ceeace povestesti.

Exista si vesti bune: ai luat bacul. E o perspectiva sa pleci de acasa. Un contact mai sporadic va usura lucrurile.
Nu te ingrijora daca, cel putin pe moment, mama nu va mai fi "cea mai buna prietena".
Pe moment trebuie sa-ti salvezi pielea.
Ai un scenariu sa te muti de acasa, macar ca studenta?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| OMFGConrad a răspuns:

Bună!
În primul rând, vreau ca tu să te linişteşti şi să-ţi că persoana ta contează înainte de toate. Ştiu, sună egoist, dar în unele situaţii, egoismul e mai mult decât benefic, deci, te rog, ocupă-te mai mult de tine!
În al doilea rând, nu lua de bun TOT ce-ţi spune mama ta, pentru că nu totul e lapte şi miere în spusele ei, mai ales acum, când are şi ea probleme evidente. Încearcă să treci printr-un filtru tot ceea ce înconjoară. De exemplu, dacă cineva îţi spune că eşti icompetentă (ceea ce nu e adevărat, BAC-ul dovedind oarecum asta), gândeşte în felul următor: "Măi, de ce îmi spune că sunt aşa? Pentru că nu am aranjat bine şosetele în dulap? Ok, fratele meu şi care e baiul în asta? sunt de 1000x de ori mai bună la alte lucrui precum: ascultatul persoanelor, ajutatul lor, la învăţat etc"
În al treilea rând, vorbeşte cu tatăl tău, vezi ce părere are el despre asta, vezi ca nu cumva el sau relaţia lor în sine să fie de vină pentru toată situaţia asta neplăcută pentru tine. Dacă asta e, fii un mediator între ei, adu-le aminte cât de mult se iubeau şi se iubesc încă şi totul va fi bine!
A, da, lasă prostiile alea de antidepresive, eventual bagă-i-le pe gât aşa-zisului pshiolog.
Dacă mai ai nevoie de ajutor, apelează oricând aici sau dacă vrei să vorebeşti personal cu mine, lasă-mi un e-mail la Vlad. faraonel@yahoo.com
Multă sănătate!

| Perfekt a răspuns:

Bună, în principiu ar trebui sa ai o activitate ca sa te desprinzi de ceea ce trăiești. Am putea intra în detalii. Daca vrei putem vorbi mai multe pe Facebook nu pot urmări toate mesajele de aici. Lasă-mi un mesaj cum te pot găsii pe Facebook.

| xqBie a răspuns:

Trebuie sa vezi un psiholog, nu trebuie sa-ti fie frica, psihologii fac bine, te ajuta si stau sa te asculte atunci cand ai nevoie. Sper sa te simti mai bine!