| milliondollarslover a întrebat:

vine 8 Martie si m-am gandit sa ii fac un cadou mamei. M-am gandit la un buchet de flori, o felicitare si o masa mai speciala. Dar am o problema, in aceasta perioada mama tine post, spuneti-mi niste mancaruri de post usor de facut si nu prea scumpe... am doar 14 anihee hee

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga prietenă, în primul rând te felicit pentru frumoasa ta intentie, in ceea ce priveste cadoul pentru mama ta! Nu multi copii se mai gandesc sa-si "rasplateasca" mamele, pentru ca le-au dat viata, i-au crescut si i-au ingrijit. Pentru că ai doar 14 ani, îţi recomand un meniu mai simplu (avand in vedere varsta ta), dar care, cu siguranta, va fi foarte apreciat de mama ta. Orice mama apreciaza gandul bun si intentia copilului său si mai putin ceea ce reprezinta cadoul. Deci, un piure de cartofi (făcut cu margarină, în loc de lapte, sare şi puţin zahăr), o delicioasă friptură de soia sau şnitele de soia şi o salată verde sau de roşii cu castraveţi (după preferinţă), eu cred ca va fi o surpriza destul de placuta, mai ales ca va fi facuta de manutele tale. Pentru inceput, se pune apa cu puţină sare sau vegeta/delicat la fiert. Când apa începe să clocotească, se pun bucăţile de soia şi se fierb, întorcându-le pe o parte şi pe alta de mai multe ori, până se înmoaie. După ce s-au înmuiat, se scot pe o farfurie, se lasă puţin la răcit, apoi cu o lingură se apasă pe ele, pentru a le scurge, pe cât posibil, de apă. Bineânţeles că vei înclina puţin farfuria de-asupra chiuvetei, ca să scurgi apa de la şniţele. Apoi, dacă vrei "friptură", vei prăsi bucăţile de soia în ulei, iar dacă vrei şniţele, le poţi da prin făină de grâu/de porumb sau prin pesmet şi, de asemenea, le vei prăsi în ulei. In ce priveste piureul de cartofi si salata, cred ca stii sa le faci. Sper să-ţi placă meniul oferit, căci nu e greu de făcut (şi să votezi cum vei vrea). Daca mai ai nelamuriri, poti sa ma contactezi pe mess: corinutza_mamy. Retete ar mai fi, dar poate discutam pe mess. Spor la treabă! Poftă bună!

| Malvina24 a răspuns:

Daca tot e ofilcial ziua ei de ce sa nu-i faci un tort:(uite unul de post)
http://gastronomie.ele.ro/Tort_de_portocale_de_post_--r1198.html

| Tso a răspuns:

Uite, aici depinde si cat de priceputa esti tu prin bucatarie. Eu totusi cred ca o sa te descurci.

Cat despre meniu, poti alege sa prepari niste Bruschete cu vinete. Nu te speria, sunt chiar usor de pregatit. Si foarte bune. Aici ai reteta: http://www.bunatati.ro/......nete.html. Bineinteles, poti adapta, in functie de ce ai tu prin casa, ( ulei normal in loc de cel din semninte de struguri, etc.) esenta sa ramana. Daca vei aseza aceste " placintele" frumos pe farfurie, vei avea un succes garantat. Tine minte ca aspectul conteaza foarte mult.

Ca desert, ai putea sa pregatesti niste fursecuri. ( http://crez.org/retete/fursecuri_cu_alune.asp ). Regula se aplica si aici, mai ales daca ai forme speciale pentru fursecuri.

Trebuie sa iti spun ca si eu tot asta o sa fac de 8 martie, doar ca eu am putin mai mult noroc, mama nu posteste. Deci ideea ta e minunata.
Spor la treaba!

| Alocispeptunoi a răspuns:

O pizzzzzzzzza