| HappyGirl4 a întrebat:

Vouă parintii va dau alocatia? Mie nu,imi spun ca daca vreau alocatia,sa traiesc numai din ea,ca ei nu mai imi dau de mancare,ca nu mai primesc nici macar bani de pachet pentru scoala si sunt niste nenorociti(daca ma condamna cineva ca le spun asa, trebuie sa mentionez ca am dreptul la libera exprimare). Credeti ca as putea sa mi-o iau altfel decat de pe card? Am 14 ani si pe 28 aprilie o sa mi se elibereze buletinul.Multumesc!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alocatia este o suma data parintilor pentru a cumpara rechizite, mancare, haine pentru copii. Nu ai nevoie de bani de pachet, iti poti face un sandwich acasa, inainte de pleca.
Nu stiu cum sunt parintii tai, poate nu te trateaza frumos, dar pretentia de a ti se da alocatia este una absolut absurda din partea ta si arata ca ai niste probleme tu, ca om.

| AFR81 a răspuns:

Eu de abia la 17 ani am inceput sa o primesc. S-au folosit ei de ea pana atunci.Vai cee nenorociti. Mi-au facut toate poftele si au avut grija sa nu imi lipseasca nimic. Stai linistit, alocatia aia tot la tine ajunge, ba chiar cu varf si indesat.

| Aasdfghj a răspuns:

Daca parintii tai au venituri mici, mi se pare normal sa faca asta. Daca nu, e aiurea. Ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le explici de ce iti vrei alocatia.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Stai linistit, o tu chinuitule, tot in cu*u tau ajung banii, doar ca in alte moduri.

| pufulescu a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu am crescut intr-o familie saraca, daca asta e motivul lor... dar nu ai ce face sa schimbi situatia asta! Nu au bani si gata, trebuie sa profite de orice sursa de venit, inclusiv alocatia copilului. Eu i-as omori pe inconstientii care procreeaza fara sa calculeze daca au bani sa intretina copilul!

| d3javw a răspuns:

Nici eu nu am primit-o si nu m-am plans, pana la urma m-am multumit cu cat aveam si daca aveam nevoie de mai mult ceream, intrebarea e daca parinti au venituri destul de mari atunci au un motiv pentru care ei nu iti dau alocatia tie dar daca au venituri mici mi se pare corect, pana la urma stai in casa lor si ei fac ce vortongue

| RazvanXD21 a răspuns:

Poți sa le ceri bani de buzunar in fiecare si 10 sau 5 lei si o recuperezi repede

| byancaa13 a răspuns:

Vorbeste cu ei si spune-le sa ti-o puna pe card.

| Bîc_Diana_1990 a răspuns:

Da ai putea cu acordul sa o pui pe card. La mine asta fac parinti