| andreea_4761 a întrebat:

vreau sa fiu cat mai scurta si cat mai inteleasa.

deci de aproximativ 1 saptamana, mama si tata se cearta de nu mai stiu ce sale mai fac mi-e frica sa mai si zic ceva cand sunt ei prin preajma pta nu provoca o noua cearta.
vedetivoi eu stau in pitesti si stau la curte si am o casa foarte mare (nu imi place cum suna dar este vila) si mama mea este om de afaceri sta mai mult la birou iar uneori pleaca in alte tari cu afaceri.in timpul cand ea este plecata eu raman cu ingrijirea casei deoarece mama si tata nu vor o menajera nuau incredere in nimeni din afara si nici in prietenii lor.doar in mine(doar sunt fica lor) tata este doctor iar eu trebuie sa fac curat in toata casa pana ajunge e lde la servici deoarece daca nu termin ma cearta. imi este foarte greu sa termin deoarece la 2 jumatate ies dela scoala iar pana la 3jumatate trebuie sa termin dara nu am cum intr-o ora sa termin pentru ca sunt 14 camere plus aleile din curte si trebuie sa curatsi curtea pentru ca acum este toamna iar vecinii mei au multi pomi iar frunzele cad la mine in curte. Decia acum o saptamana mama mea a venit din Germania iar de atunci se cearta cu tata mereu ba chiar sau separat in camere diferite iar eu ma consider vinovata pentru ca tata s-a suparat ca apa de la pesti am schimbat-o des dar el este pasionat de pesti si vrea totul la zi. iar tata ma invinovateste pe mine si pe mama ca nu avem grija de casa...nu mai suport mereu tipa la ea iar eu ma ascund la mine in camera si plangcrying ce sa fac tata zice ca vrem detoate dar sa le ingrijim nu suntem in stare, ma simt slabita si obosita pentru ca timp de o saptamana nu m-am odihnit de loc si nici nu prea am mancat desii sunt sub tratament de la doctor pentru calciu, am avut o cadere de calciu din cauza unei depresii, va rog ajutati-ma!

multumesc!

2 răspunsuri:
| XSmokerxx a răspuns:

Deci fii atenta.Trebuie sa ti invingi teama si sa si sa faci o sedinta de familie sa stati relaxati si sa discutati problemele fiecaruia si inca ceva:incercati sa faceti drumetii si iesire la iarba verde etc. Spunele cat de mult suferi din cauza certurilor si pote(eu sunt sigur)ca te vor intelege.Multa bafta!

| Puffi a răspuns:

Buna:*... pfff ce spui tu e o situattie foarte dificila, dar nu de nerezolvat.parerea mea e ca ar trebui sa discuti cu ambii parinti, sa zicem uite la o masa luata impreuna important e sa fiti toti membrii familiei si sa iti expui punctul de vedere. presusupun ca tu esti la scoala ar trebui sa le pui in vedere si timpul tau de a invata nu numai de a fi servitoarea casei sa le spui ca notele sunt mai slabe, nu ai timp de teme si ca orice copil toti avem nevoie de libertate o sa ai tot timpul timpul ca sa faci si treburile pe care le faci acum,iti distrug copilaria,spune-le toate astea iar din punct de vedere al stresului, uite eu spun ca atunci cand faci un lucru care te indispune sa-l faci sub influienta unui factor care iti da o stare de bine de ex: atunci cand faci curat asculta muzica da muzica tare ppoate asa te mai linstestii, si daca lucrurile nu se rezolva nici asa eu zic sa apelezi la un psiholog pentru ca o sa te discrugi psihic la un momentdat! mult succes:*