| anonim_4396 a întrebat:

Efectiv nu mai suport. stau in camera cu mama si tata de cand ma stiu, imediat in 3 luni voi face 18 ani. Stau la curte, din pacate este o casa cu doar 2 camere, intr-una stau eu, mama, tata iar in cealalta fratele meu cu iubita lui (mentionez ca fratele meu este major de peste 10 ani). Mama a facut un imprumut la banca pentru a ne putea muta dar banca nu i-a acordat nici macar 8000 de euro. Faza e ca nu mai suport deoarece aud urlete de peste tot, ba mama si tata se cearta incotinuu (fara motiv) efectiv azi de dimineata urlau ca de ce nu a aruncat unul din ei scrumiera (da, si fumeaza), iar fratimiu urla non stop la iubita lui tot asa fara motiv, Chiar nu stiu ce sa mai fac, ma gandeam de la 18 ani sa ma mut in chirie dar nu am banii necesari, si m-as simtii vinovata sa ii las singuri pe parintii mei (tata este bolnav, nu lucreaza) si nu vreau sa irosesc probabil ultimele clipe ce mi-au ramas alaturi de ei la distanta

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar frate-tu si iubita ce au? Sunt handicapati?
De ce stati claie peste gramada, cand ala este barbat in toata firea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cheia e fratele tau, la 28 ani ar trebui sa fie capabil sa se intretina singur, nu sa stea pe capul parintilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu intervii în cearta lor să îi potolești. Nu este fără motiv.

| Ema3 a răspuns (pentru sadrian46):

Am facut-o de mai multe ori, daca incerc sa ii potolsesc se cearta si mai tare, ma fac in toate felurile, ma injura

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sadrian46):

Cea mai proasta decizie. Un adult roman tipic, nu va recunoaste niciodata ca a gresit in fata copilului, pentru ca din vechea zicala comunista din mintea lor reiese : "eu te-am facut, eu te omor" laughing

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Exact.Noaptea mintii...

| dullcat a răspuns:

Buna.Din momentul in care devii adult sa stii ca datoria ta e sa iti faci propriul drum in viata, nu sa stai lipita de parinti, intr-un mediu toxic care te va afecta psihic.Sa stati toti acolo impreuna si sa urlati unii la altii nu pare deloc un ideal de familie. Poti sa iti iubesti si sa iti ajuti parintii si daca pleci de acasa.Nu te invinovati pentru cursul firesc al lucrurilor si alegerilor din viata.Tu nu trebuie sa iei exemplul fratelui tau.Te poti angaja si abia apoi te muti in chirie, dar mai intai termina-ti studiile.

| dullcat a răspuns:

Ia in considerare sa stai la un internat? E foarte important sa iei bacul, iar pentru asta trebuie liniste si concentrare, nu o camera unde respira 3 suflete, cu urlete in background.

| StoicAnalysis a răspuns:

Cauta-ti de lucru, mai indura cat sa-ti strangi bani pentru a te muta intr-o chirie mai ieftina si inainte de asta fa-ti un calcul sa vezi daca te poti descurca sa stai in chirie, cu tot cu utilitati, mancare, transpot, etc. Daca nu te incadrezi, atunci trage cat poti sa-ti cauti un loc de munca mai bine platit cu timpul. Oricum in ceea ce priveste sentimentul de vinovatie, e o prostie. Gandeste-te in primul rand si la binele tau. Fractu sta in aceeasi casa cu parintii, colac peste pupaza, si cu iubita lui ( cea mai rea decizie ). El ar trebui sa se simta vinovat si responsabil ca isi supune parintii si pe sora lui mai mica la stres. Tu pe de alta parte, daca pleci, nu ai nici o vina. Pana la urma, tu deocamdata esti prinsa la mijloc in cearta lor. Vrei sa spui ca ar trebui sa iti sacrifici viitorul pentru parintii si fratele tau care au esuat in viata? Hell no! Daca ai ocazia pleaca si fa-ti un viitor departe de problemele altora.

| sammie a răspuns:

Încearcă să discuți cu ei și să le spui să nu se mai certe. Dar, apropo, iubita fratelui tău n-are părinți? De ce nu stă la ei până își întemeiază și ei o casă a lor sau își cumpără un apartament a lor?

| anonim3248 a răspuns:

Soluția e să termini liceul și să pleci la muncă în străinătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Într-adevăr, pare o situație fără ieșire, practic ești între ciocan și nicovala.
Înțeleg că vrei sa fii alaturi de tatăl tău în situația lui, dar trebuie sa te gândești și la tine, la confortul tau psihic. Îți place să auzi zilnic țipete și cearta? Nu.
Așadar, încearcă să te angajezi undeva ca să-ți poți permite sa plătești o chirie. Macar vei avea parte de liniște.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Și iubita lui de ce nu stă la părinții săi?
Și el până la vârsta asta nu a strâns bani măcar pentru o chirie?
Nu înseamnă că o să pleci de tot, o să îi mai vizitezi.
Acum,îți înțeleg tristețea legata de situația cu tatăl tău.
Însă cel mai corect este să pleci la o facultate,sa îți cauți un job și cu ce te mai ajuta sau poate ai noroc sa înveți bine și atunci o sa ai și o bursa, soluții cred ca sunt, cauta colege cu care sa stai, etc.
Pe de alta parte mi se pare frustrant să stai într-o camera cu mama și tatăl tău, practic nu ai propria intimitate și nici ei.
Iar gestul fratelui tău mi se pare egoist, nu agreez ideea de a sta pe capul părinților tai pana la 30.