| melismari a întrebat:

Vreau să mă ajutați cu ceva și cel mai mult aș vreau să nu râdeți de mine, poate o să vi se pară absurd lucrul ăsta.

Deci sunt într-o relație de un an cu un băiat de pe internet și încă nu ne-am văzut, el este plecat în străinătate, ( știu sunt genul care încă crede în relații de genul ) dar ce este important e că mă ceartă efectiv aproape pentru orice și eu chiar îl iubesc foarte mult și încă îl aștept să ne întâlnim, dar el mă ceartă chiar și când ies pe afară. Nu îi convine când ies și ieri m-am dus la o zi de naștere, era verișoara mea, nu puteam să refuz, dar el după asta nu mai vrea să vorbească cu mine și chiar nu mai știu ce să fac. Nu îmi răspunde deloc, ne-am certat de multe ori uneori chiar eram pe punctul de a ne despărți dar eu nu puteam să renunț la el și nici acum nu pot...

Spuneți-mi vă rog unde greșesc, ce este greșit la mine, cu ce am greșit?
Chiar nu mai știu ce să fac.

DAU FUNDĂ❗♥

Răspuns Câştigător
| Rallu29 a răspuns:

Eu zic sa îți asculți mai bine sufletul! Răspunsul cel mai bun va veni cu siguranța de la tine.
Reușesc sa ma transpun in pielea ta pentru ca și eu am trecut prin așa ceva. Diferența este ca nu aveam o relație virtuală așa cum este in cazul tău, ci una "reala", dacă ii pot spune așa. Îți voi povesti cum a fost la mine. Relația mea a durat in jur de 4 ani, aveam undeva la 15 ani când l-am cunoscut. Eram un copil prea naiv ca sa înțeleg ce înseamnă o relație. Pentru început totul a fost bine, apoi, pe zi ce trecea, el era tot mai posesiv. Trebuia sa ii spun absolut tot ce făceam sau ce voiam sa fac, locurile in care trebuia sa merg, oamenii cu care vorbeam, hainele pe care aveam de gând sa le port in fiecare zi, etc., iar el îmi spunea dacă am voie sau nu toate acestea. Nu aveam voie sa vorbesc decât cu fete, fapt pentru care mi-am pierdut cel mai bun prieten din copilărie, dar și pe toți ceilalți (băieți și nu numai). Ajunsese chiar sa îmi spună sa nu mai vorbesc cu mama sau cu sora mea "pentru ca ma învața prostii". Trebuia sa ii cer acordul pentru absolut orice! Si lista poate continua. Dar crede-ma... nu merita toate astea! E viața ta! Trebuie sa o trăiești așa cum îmi place. Nu ai de ce sa ii oferi celuilalt șansa de ați organiza viața așa cum vrea. Asta înseamnă o relație toxica. Nu este iubire, ci doar orgoliul și egoismul lui. Tu nu exiști in povestea asta, ești doar o marioneta in mâinile lui.
Așa ca ia-ți timp și gândește-te ce îți dorești. Nu visezi la cineva care sa te iubească cu adevărat? Pe care sa îl poti îmbrățișa, care sa te ajute sa iei decizii, nu sa decidă singur pentru amândoi? Cineva pentru care zâmbetul tău sa fie mai important decât orgoliul sau. Știu ca îți e greu acum, dar vei fi bine. Îți garantează cineva care a simțit ceea ce simți tu, care a îndrăznit sa spună "gata", care a crescut și a învățat sa se prețuiască. Nu te mai învinovăți pentru ca nu ai absolut nicio vina. Nu faci nimic greșit. Singura ta problema este ca te lași manipulata și nu vrei sa vezi cât de frumoasa poate fi viața ta fără el. Pune in balanța toate lucrurile și îți vei da seama ce sa faci.

P.S.: un om posesiv nu se va schimba niciodată, oricât de mult îți dorești.

Îndrăznește sa privești dincolo de el. Vei vedea ca lucrurile bune urmează sa vina spre tine! ❤️

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La asta ii spui tu relatie? El iti spune ce face pe acolo pe unde este? Crezi ca sta chiar singur? Tu nu ai gresit cu nimic. Vezi de viata ta, asa cum iti place. Aceste relatii nu sunt de durata.

| danbnz a răspuns:

Nu v-ati vazut dar e posesiv deja?
Asta pare genul de om gelos si astia sunt cam imprevizibili si capabili de fel de fel de nebunii.
Aveti o relatie virtuala si nu ai nici o obligatie fata de el.
Asa ca vezi-ti de viata ta si fa ce vrei, nu trebuie sa-i dai nici o explicatie.

De unde stii ca pentru el nu a fost decat o distractie online?
E plecat in strainatate... ce convenabil... si intr-un an de zile nu a avut cateva zile de concediu sa vina in tara sa va vedeti?

De unde stii ca e cine se pretinde si nu vreun moş libidinos?
Cauta mai multe informatii despre el... pare destul de dubioasa situatia.
Poate ai uitat cat de versatili sunt pedofilii pe internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tii la inetgritatea ta fizica si psihica scapa AZI de el. Ce povestesti tu acolo nu are nicio legatura nici nu relatiile nici cu iubirea.

| sunmetal11 a răspuns:

Daca tu crezi ca el te iubeste si este gelos, te inseli, el doar se distreaza! ai grija si nu fa greseala de a-i trimite poze..sa le zic indecente,te poti trezi cu multe belele,e un om pe care,totusi,nu-l cunosti!
Nu e nimic in neregula cu tine,trebuie doar sa nu pici in capcane de genul asta,gaseste-ti un baiat pe care sa-l vezi in carne si oase,nu vrajeli pe internet! parerea mea.
ziceai la un moment dat,ca el nu-ti mai raspunde la mesaje,ok,dar daca-ti raspunde,nu-i mai raspunde nici tu,sa vezi ce se intampla.
dar daca totusi vrei sa-i raspunzi, spune-i ca vrei sa mergi cu parintii in tara in care sta, lucreaza etc, sa te intalnesti cu el si sa-l cunoasca si ai tai, sa vezi ce reactie are. pune-l la-ncercare.

| TheGentleman a răspuns:

Ai grijă să nu fie arab, indian sau asiatic. Ăștia-s cam dilii în ce privesc relațiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu va cunoasteti in realitate, nu puteti fi intr-o relatie reala.
Daca eu spun ca te iubesc, si tu imi raspunzi la fel, inseamna ca suntem cuplati?

Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa pui punct, Cauta pe cineva serios cu care sa te vezi, Vrei sa ai un iubit care pleaca mereu? Daca acum te cearta iti dai seama ce va face mai incolo.A vazut ca esti obsedata de el.pentru ca asta esti, iubirea e altceva si nu ai cum sa o simti deocamdata, si crede ca te poate controla, dar tebuie sa gandesti un pic situatia Tipul cine stie ce oportunist este.Nu iti irosi timpul cu el, uita de relatia asta toxica! Ai grija cu cine te intalnesti, ai vazut ce se poate intampla.Deci lasa l balta pe smecher, o sa gasesti sigur pe cineva mult mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El are o problema.

Tu doar vrei sa fii un om ca oricare altul.
Cand vei sta cu el va fi si mai greu.

| Jus7t a răspuns:

Nu ai tu nicio problemă, el are probleme cu gelozia și trebuie să meargă la psiholog/psihiatru să își rezolve problemele de la mansardă.

| Adry05 a răspuns:

Să-l lași că e un dobitoc. îți irosești viața lângă tâmpiți de genu.

| Freya1 a răspuns:

Ce aveti voi in primul rand nu este o relație.O relație este atunci când te vezi cu persoana respectiva, petreceți timp impreuna, treceți prin bune si rele, va cunoasteti etc.Voi momentan nici nu v-ati vazut.
De gresit tu nu greșești cu nimic iar eu sa fiu in locul tau i-as trimite un mesaj prin care sa ii explic ca atata timp cat nu va vedeti, nu te tine de mana si nici nu sti cum sunteti cand sunteti impreuna nu are cum sa iti interzică sau impuna sa faci ce vrea el.Nici tu nu ai de unde sa stii ca el 100% sta cuminte in casa si asteapta sa te vada sau umbla teleleu după fete.Si asa închei discuția, iar daca vrea sa inteleaga te va cauta, daca nu jet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te certe nu e tocmai ok, dar ar fi bine sa inveti din ce-ti spune ca altfel te-ai obisnui sa-ti permiti sa faci o gramada de chestii, poate tu nu vrei sa-l inseli dar el stie cum functioneaza mintea tipilor si probabil fara sa vrei o sa-l "tradezi" pentru ca o sa cazi in plasa la altineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Cam dilii?
De asta au cele mai submisive femei de pe glob?

| melismari explică (pentru danbnz):

Îi știu familia și ne vedeam în fiecare seara pe webcam?

| melismari explică (pentru anonim_4396):

Vorbim de un an, știm aproximativ tot unul despre celălalt, inclusiv probleme și lucrurile rele?

| Lucian4 a răspuns:

Online v-ati vazut? Nu are bani de avion?laughing)
nu e nimic gresit cu tine El daca lucreaza in vest europei trebuie sa-si schimbe gandirea. sau lucreaza in strainatate la chisinau?

| danbnz a răspuns (pentru melismari):

Aha... ok.
Subscriu totusi la ce au zis ceilalti... asta nu e o relatie de viitor.
Vezi-ti de viata ta si gaseste-ti un om serios.

| Mosotti a răspuns:

Din pacate inteleg care e treaba, tu simti ca-l iubesti si nu poti sa il lasi desi constient stii clar ca nu e bine sa mai stai cu un asemenea om in discutie. Daca potil lasa-l, intrerupe legatura cu el, o sa dai de n baieti care o sa-ti placa si care se vor purta frumos cu tine. Ce trebuia sa-i dai lui raportul ca te-ai dus la verisoara?! Esti culmea, nu trebuia sa stie daca e dus cu pluta si se poarta asa. Deci daca nu poti invinge ce simti, nu prea ai ce sa faci. Depinde doar daca poti rupe treaba si sa nu il mai bagi in seama, ii dai block la nr de telefon si la tot pe net. Altfel va fi rau, cand va veni va fi f gelos, posesiv si va fi f rau de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru melismari):

Eu am vorbit vreo 2 ani pe net cu o fata, vorbeam de toate problemele noastre, secrete, placeri etc Eram cumva in relatie cu ea? NU.
Una e sa vorbesti virtual/telefonic, si alta cand simti caldura corpului celuilalt langa tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Unde gresesti? Gresesti acordind prea multe merite cuiva cu care, practic, nu te cunosti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți iubi pe cineva cunoscut prin Internet. Poți iubi chiar și pe cineva care te ceartă, dacă o face cu motivație serioasă și cu intenții bune.
Dar dacă cineva, chiar persoana iubită, chiar și prin Internet, te ceartă așa, cum crezi că va proceda când vă veți întâlni? Altfel? Eu cred că la fel. Ce rezultă din asta? Durere și nefericire pentru tine.
Poți trăi cu cineva care te iubește și te face nefericită în acelaș timp? Asta, doar dacă ai pitici pe creier.
Concluzia, nu ai greșit cu nimic. De unde începe greșeala? De la momentul când nu îți dai seama că aceasta este o dragoste falsă, toxică, bad romance. Și la care poți să îi pui capăt cu block.

| acerr a răspuns:

Loll,pai ce naiba? nici nu va stiti si face figuri? ce posesiv e boul si tu o Dobitoaca,
fato! pe ce lume traiesti?

| Andreeush a răspuns:

Lasă-l dacă te cerți într-una cu el.

| Justme1997 a răspuns:

Greșești ca esti proasta si "stai" cu asa om. Iti place sa fi închisa in casa ca un caine?