| liviaArianna a întrebat:

Bună tpu....au trecut 8 luni si încă sufar după fostul, mi-a zis ca nu va renunța niciodată la mine, ma făcut să renunț la părinții pentru el, si el a zis ca se certat cu părinții lui, etc dar într-un final ma înșelat.
Au trecut 8 luni si încă plâng si am slăbit foarte mult si îmi vine să plâng când ma uit in oglindă, cand mănânc ceva nu îmi place si imi vine să vărs ( mi se mai întâmplă asta când mă certam cu el ) nu stiu ce să fac cu pofta de mâncare! Vreau sa ma îngrașă măcar 1 kg in plus, cum pot să pun kg cât mai repede?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Stai stai, te-ai stricat in 8 luni și vrei sa te repari peste noapte?
Nu prea funcționează așa organismul nostru.
Nu mă înțelege greșit,ideea e că ai fost într-o relație toxica,ba chiar foarte toxică care te-a distrus încet dar sigur.

Lăsând introducerile la o parte,uite care este treababig grin
Îți zic eu raționamentul din spatele suferinței după o relație toxica
Manipularea din cursul relației+crearea senzației de dependenta duc in etapa post-despartire la suferința asta greu de tratat (in unele cazuri se vindeca așa,in altele cu terapie)
Ce e de făcut? Recomandat ar fi sa mergi numaidecât la un terapeut pentru a putea sa elimini aceasta panza pe care a creat-o el prin manipulare și apoi să te ocupi de celelalte aspecte ale vieții care trebuie ajustate.
Nu va fi un proces ușor,așa că va trebui sa lucrezi la asta daca vrei rezultate,dar va merita.
Din ce am observat în cazul persoanelor cu care am mai discutat pe astfel de teme (pentru că da,mai fac asta din când în când),am sesizat că totul tine de caracterul tau,daca ai un caracter slab, ești mai predispus la suferințe chiar și din cauza minime, spre deosebire de cineva care are un caracter mai tare și care cade doar atunci când ceva este foarte grav.

Una peste alta, vreau sa îți mai zic și că tu ai fost cea naivă aici (mă gândesc că a știut și el foarte bine asta și a zis că ești prada ușoară) pentru că ai crezut în vorbele sale, mai ales când vine vorba de a nu renunța cineva niciodată la tine, e un clișeu mai mare decât China, pentru că 1.suntem efemeri, 2. e imposibil sa fii totdeauna cu un om mai ales daca nu știi cum să îi păstrezi (uite, dovada că nu a fost happy )

Faptul că te-a făcut sa renunți la toti cei dragi s-a întâmplat cu un scop, ca nimeni sa nu vadă ce simți tu cu adevărat în relația asta.Pentru a putea el sa facă ce vrea mai bine din tine,plus că,faptul că nu a renunțat și el la ai lui,nu ți-a pus un semn de întrebare?

Că te-a înșelat,pf,exista o faza tragi-comica aici,după ce te vindeci,o să apară și el ca ciuperca după ploaie,cu coada intre picioare,o să îți promita stelele și marea și iar o să cazi,așa că daca vrei sa fii împlinită,renunța de tot la el! DE TOT!
Stiu că amintirile frumoase trag greu la balanta rațiunii,dar gândește-te și la cele urate,că până la urmă și ele fac parte din el! Ba chiar momentele frumoase cu el au fost de fațadă pentru că da,cine s-ar mai îndrăgosti de cineva care e nașpa?
Prin asta,el și-o dat arama pe fata,adică asta e el cu adevărat!

Faptul că el te-o adus în starea asta deplorabilă ar trebui sa te facă și mai mult sa îl uiți!
E grea despărțirea,dar hai sa fim serioși,daca el, nociv cum e,are relație,tu chiar ești atât de incapabilă să îți găsești pe cineva care chiar sa te iubească? Nu îți subestimez potențialul,sigur ai multe de oferit,însă viața nu îți oferă de-a gata, trebuie sa vrei și tu!

Hai,capul sus,speranța moare ultima și pentru toți exista o rază de soare după norii negri și apăsători!
Sunt sigur că nu ești deloc cum el ți-a reproșat și că a fost pur și simplu un bădăran,dar hei,viața trebuie sa își predea lecțiile,cum altfel decât suferințe? Daca nu am avea parte de rău, oare am aprecia binele la adevărata valoare? Probabil că nu
Și fiindcă poate pot face ceva mai mult, poate n-ar strica sa ne auzim și în privat sa discutam mai multe lucruri despre asta, poate te ajuta in vreun mod.
Și nu, nu fac asta că sunt bunul samariteanhappyFac asta pentru că știu cum e sa tipi și nimeni sa nu te audă!
Daca totuși vrei sa vorbim, mă găsești pe insta https://instagram.com/introvertitullll?igshid=MzMyNGUyNmU2YQ==

Sufletu-ti vei vindeca și din nou vei exalta big grin

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ei de obsesie bolnavicioasa...
Cand vei accepta realitatea vei scapa si de obsesia asta fara senssau logica.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu merge asa ca la calculatoare "hai sa dam un reste", aici timpul o sa o scoata din asta, dar asa a fost la multi de sute de ani, e in natura noastra, nu e doar ea. Reteta e aceiasi.

Accepta nu accepta realitatea, asa simte si din pacate nu prea controlam asa usor asta.
In timp trece, doar sa aiba rabdare si sa treaca prin asta, aia e, cum am zis eu sa-l dea naiba.
Are o mare logica ce se intampla, nu ca n-are. Daca nu avea logica nu s-ar mai fi intamplat de sute de ani sa suferi dupa unu sau una.

Ptr noi nu are logica sa suferi pentru ceva ce nu merita, dar problema sta altundeva si dupa chestia aia are logica. Daca cunoastem natura umana o sa stim logica.

Evident ca nu toti is asa, eu n-am fost asa, tu poate nu, mama mea nu, si unele rude de ale mele tot nu, dar multi nu-s ca noi.

| Mosotti a răspuns:

Pai si daca el a zis, tu l-ai crezut? Sigur ca era posibil sa nu renunte la tine, dar trebuia sa te gandesti ca posibil era sa minta.
La parinti NU se renunta orice ar fi, ca iubitii vin si pleaca, dar parintii te iubesc neconditionat toata viata orice ai face.

Pofta de mancare vine dupa ce scapi de stresul asta, ai casunat asa pe el? Da-l dracu, nu te merita.
Timpul te va face sa treci peste.
E pe sistem nervos ca ai zis "mi se mai întâmplă asta când mă certam cu el". Trebe rezolvata cauza, nu sa combati doar efectul.

Dar mananca si tu ceva gustos, o ciocolata ceva, ce sa zic. Daca nu merge, ori treci tu peste, ori la psiholog, insa pana te rez psihologu...iti trece de la sine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Datoria ta numarul 1 fata de propriul corp este sa ai grija de sanatatea ta.Iar asta inseamna obligatoriu o vizita la medic, altfel risti sa o dai in bulimie.

| liviaArianna explică (pentru dullcat):

Bulimie?

| dullcat a răspuns (pentru liviaArianna):

Daca mananci si apoi iti induci reflexul de voma, da.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Nu e bulimie, ea nu mananca mult si apoi isi provoaca voma, ea cand mananca vomita fara sa vrea de la problema psihica in care se afla.
Daca era bulimie era nasol de tot.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis ca este, am zis ca risca sa ajunga acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Risca daca da in alta boala si isi acopera emotiile cu mancare, ai dreptate.
Insa speram sa nu se ajunga acolo.

| liviaArianna explică (pentru Mosotti):

Da, așa e, mai înțeles foarte bine...

| Mosotti a răspuns (pentru liviaArianna):

Pai normal ca asa este, am fost pasionat de natura umana, de psihismul uman si na.
Multi privesc treaba superficial la suprafata, ei netrecand prin asta, nu isi pot imagina cum celalalt nu poate doar asa la comanda.
Dar daca stiau ce si cum, ar fi inteles chiar daca nu treceau prin asta.

Au tenta sa judece repede, nu toti dar destui.
Ei n-au avut ca asa le era felul, altfel ii rupea si pe ei de nu se putea.
Doar la calculator poti opri la comanda cam ce vrei.

| Miruna333 a răspuns:

Ai alte probleme, nu luatul in greutate 1kg. Fa terapie, mai intai trebuie sa treci peste acele stari, sa te simti mai bine cu tine, degeaba te vei ingrasa daca tu tot suferi si asa mai departe. Ingrasatul va veni cu timpul, de la sine. Rezolva-ti problemele mai intai