| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma mut cu prietenul meu. Ai mei nu il cunosc, dar intenționez sa il prezint peste ceva timp. Am 20 de ani, el 24 si eu sunt la facultate. Nu stiu cum ar reactiona ai mei si nu stiu cum sa le spun ca vreau sa fiu incet-incet pe picioarele mele. Un sfat, va rog?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Va trebui mai intai sa ii prezinti mai intai parintilor, apoi sa sa pui problema mutatului.Dar in acelasi timp, ci pe rand.
Cauta un moment prielnic, oricum cred ca parintii tai pot banui ca ai un prieten.
Spui ceva de genul,, Mama, tata, am un prieten.Il cheama...Are 24 de ani si as vrea sa il invit la noi sa il cunostetiți,,
Nu ne-ai spus ca daca lucreaza undeva, ar fi un atu in avantajul vostru
Probema mutatului se pune mai tarziu.
Ești pe picioarele tale cand stabiliate financiara
O poti ruga pe mama ta sa te invete unele retete simple pentru ca va trebui sa gatesti pentru amandoi.
Nu ne-ai spus daca stai la camin sau cu parinții. Daca ai sta la camin s-ar obisnui cu lipsa ta.
In tot cazul, va trebui sa ii asiguri ca te poti descurca, si ca veți pastra legatura!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ideal ar fi sa il prezinti mai intii, si abia dupa ceva timp sa va mutati impreuna. Altfel, in mintea parintilor tai, a ta muta cu un baiat pe care ei abia l-au cunoscut e ca si cand te-ai muta cu cineva pe care tu abia l-ai cunoscut. Ar fi un soc prea mare pentru parintii tai.

| minrest a răspuns:

Daca lucrezi, pe langa facultate (desi o scoala serioasa cere toata atentia si efortul studentului), este simplu, trebuie doar putin tact. Dar daca te intretin ei, nu este corect sa le ceri o suma lunara. In cazul asta, asteapta sa ai salariu.

| MiruD a răspuns:

Dacă ai o relație bună cu părinții tai, eu cred ca va fi "floare la ureche".
Nu trebuie sa iti fie frica si nici rusine. Nu mai ai 16 ani sa nu stii "cu ce se mănâncă " o relație.
Iar daca părinții tai sunt înțelegători nu cred că vor zice nimic. In schimb, ce este asa rau in, a vrea sa iti iei viata in mâini si sa devii independenta?! Este un lucru foarte bun.
Oricum, sfatul meu este sa nu ii iei asa tare. Mai întâi aranjează o intalnire, il prezinți ca pe iubitul tau, apoi mai astepti cateva luni sa le zici că vreti sa va mutați. Pentru ca este prea devreme sa le spui. Adică nici bine nu mi-l prezinți ca deja vrei sa te muti cu el. Stii?
Mai astepti puțin, sa vezi cum sunt apele.

| Andersen2k18 a răspuns:

Trebuie sa o iei cu incetu,nu chiar asa tare pentru ca parinti tai vor avea un soc,si se vor supara daca va mutati fara sa stie ei. Poti prima data sa le spui ca vrei sa-l prezinti pe prietenul tau,trebuie sa fi foarte deschisa cu ei,pentru a intelege ce vrei sa faci. Dupa ce vor fi multe discuti, iar parinti tai il vor cunoaste bine pe prietenul tau, de bea apoi poti sa le spui ca vrei sa va mutati impreuna. Totul consta in timp, trebuie sa ai si tu rabdare, dar si parinti tai.

| Goddess23 a răspuns:

Nu cred ca vor reactiona urat pentru ca ai o varsta si esti si la facultate, aceste lucruri sunt normal-intalnirea unui barbat, sa te muti cu el si bineinteles sa va descurcati impreuna in viata. E bine sa il prezinti si pe prietenul tau sa nu il tii ascuns si ai tai vor avea incredere in voi.

| diapopa a răspuns:

Pai ar fi bine sa astepti putin dupa ce le spui, nu sa te muti foarte repede, pentru ca socul ar putea fi foarte mare pentru ei.
trebuie doar sa fii sincera si sa ai cateva motive pregatite pentru care iti doresti asta.
baftawinking