| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma mut impreuna cu prietenul meu, dar parintii mei nu sunt de acord chiar daca suntem impreuna de 2 ani, iar eu nu am de gand sa-mi intrerup studiile sau altceva. Vreau doar sa locuim impreuna. Politia ma poate aduce acasa cu forta fara voia mea daca am 18 ani? Va rog fara raspunsuri fara sens care nu au legatura cu intrebarea

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu intervine in asemenea cazuri, chiar daca ai fi minora peste 15 ani. Este un caz de natura civila si parintii ar trebui sa obtina o hotarare judecatoreasca de inapoiere la domiciliu si daca esti maora nu pot obtine o asemenea hotarare.

| cristi202 a răspuns:

Daca ai deja 18 ani, Politia nu se mai baga. Esti considerata matura si pe deplin in stare de a lua deciziile pe care le crezi cele mai corecte. Si nu se baga in problemele de familie. Acelea se rezolva in judecata. Doar daca esti minora te pot lua cu Politia si duce acasa. In acel caz prietenul tau ar intra la corupere de minori.

| Adry05 a răspuns:

Nu, n-au treaba cu tine, dar de ce sa te certi cu parintii tai, oamenii care te iubesc cel mai mult pe lume, pentru unul care maine-poimaine te poate lasa pentru alta? Serios acum.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adry05):

Toate la timpul lor. Va vedea pe parcurs. Se va intoarce la ei cu coada intre picioare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adry05):

Si cu vreun plod in brate.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ma asteptam la asa negativitate din partea unei fete / femei, dar nu din partea unui barbat sa fiu sincer. Ma intreb, daca erai tu iubitul acestei fete, mai gandeai la fel?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Ar trebui sa multumesc Domnului ca am o iubita? Numai un imatur vede doar prezentul. Pentru ca in ziua de azi trebuie sa gandesti mai mult la viitor decat la prezent. La inceput toate sunt roz. Dar cand vei da de anumite greutati cel mai bun sfatuitor este tot cel care te-a facut si te-a crescut. Parintii sunt singurii care vor binele copiilor lor. Nu strainul. Daca altcineva de pe aici „care este cu capul pe umeri" gandeste altfel decat mine, e problema lui. Oricum, intrebarea ei se referea la altceva.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai 18 ani Politia nu te poate aduce cu forta acasa. Totul tine si de constiinta ta. Parintii te-au facut si te-au crescut. Cand vei fi si tu mamă iti doresc sa fii in locul mamei tale acum. Numai sa nu te intorci tu singura acasa cand vei da de greutatile vietii.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, Politia nu intervine, ca nu mai esti minora si nu mai esti sub tutela si responsabilitatea parintilor.

| relian a răspuns:

Adevarul este asa cum spun multi pe aici ai deja 18 ani faci ce doresti.Problema este daca poti sa faci ce doresti laughing Spui ca nu vrei sa renunti la studii ok? Dar la studii cine te tine parintii tai sau iubitu tau? Daca te tine iubitu tau atunci nici o problema te uti la el si aia e tot. Daca insa te tine parintii tai ar trebuie sa asculti ce zic ei indif citi ani ai, daca nu asculti eu daca as fi in locul lor as spune ok fa ce doresti du-te si tinete singura la studii sau sa tina ala la care te muti laughing daca tu doresti ceva si anume sa te muti cu iubitu tau, uite ca si parintii tai nu mai vor sa te tina la studii laughing Sa te vedem c e o sa faci, sa te tina ala daca este capabil laughing

| kandaraki a răspuns:

Esti inca prea mica ca sa stai cu iubitul tau, gandeste-te ca parintii te intretin, iti achita studiile, iti cumpara haine, alimentatie, etc. Faptul ca vrei sa stai cat mai mult timp cu iubitul tau, e ceva normal, esti tanara si joaca hormonii in tine. Nu conteaza ca sunteti de 2 ani impreuna, sunteti prea mici sa stati impreuna, la moment.

| Daniel9988 a răspuns:

De la 18 ani esti majora.Nu are voie nimeni sa iti conteste deciziile.Dar sfatul meu e sa iti asculti parintii. Poate aparea si un copil, iar atunci iubitul ar fugi poate de responsabilitati.Asteapta si da.i de inteles ca vrei o relatie mai solida. Daca nu iti propune sa va casatoriti...lasa.l Daca iubesti o persoana nu astepti 2 ani.Eu m.am casatorit dupa 8 luni de cand ne.am cunoscut.Bineinteles,aflasem ca era imsarcinata si voiam o familie.

| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Buna.Politia nu poate intervenii atat timp cat ai 18 ani.Mi se pare atat de frumos ca vreti sa va mutati impreuna.Iar alor tai poti sa le spui ca la 18 ani trebuie sa ai si tu un cuvant de spus legat de asta. Aveti grija si iubiti-va mult kiss