| raul93 a întrebat:

Ajung aici din cauza unei probleme si sper sa imi puteti da si voi un sfat. Am o relatie cu o fata, ea este verisoara celei mai bune prietene ale mele. Relatia a inceput de Craciun si inca continua foarte frumos dar din cate observ prietena mea cea mai buna (adica verisoara iubitei mele) se baga in relatia noastra incercand sa bage zazanie intre mine si iubita mea (ideea era ca ea nu se astepta sa iasa ceva din discutiile mele cu verisoara ei si pana la urma a rezultat o relatie). Cu toate acestea iubita mea stie trecutul verisoarei ei si ca are in sange sa se bage in fiecare lucru unde nu-i fierbe oala ca sa zic asa (si tind sa cred ca a crescut nivelul de invidie incat ea (prietena cea mai buna) a inceput o relatie exact inainte de a incepe-o noi pe a noastra si i-a scos ochii iubitei mele, fiind foarte entuziasmata, acum ea s-a despartit de tip si cred ca nu mai poate de ciuda ca noi inca ne continuam linistiti si fericiti relatia) si nu o baga in seama. Imi spune mie ce ii spune verisoara ei si eu prin urmare am hotarat (dupa ce mi-a facut si mie mai multe faze nasoale de a se bucura sau a fi eu foarte bun cand sunt cu ea sau o ajut la ceva iar pe la spate incepe si scoate lucruri urate) sa renunt definitiv la relatia cu "cea mai buna prietena" si sa ne vedem linistiti relatia de cuplu. Voi ce parere aveti vizavi de aceasta problema? Va multumesc pentru pareri!

4 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Sunt de acord cu decizia voastră, din moment ce ea caută să vă distrugă oarecum relația fără motiv, nu văd de ce ai continua prietenia. Genul ăsta de "prietenie" e toxică, e evident că nu vă vrea binele, nici ție, nici iubitei tale, nici relaței voastre de cuplu. Și chiar dacă iubita ta știe de obiceiul ăsta al verișoarei ei, odată și odată tot ar putea găsi o metodă prin care să vă îndepărteze. Cel mai bine e să rupeți contactul cu ea, și poate o să-și dea și ea seama că a greșit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu nu iti voi spune prea multe, dar cel mai bun sfat dat in toate relatiile, este urmatorul : Daca tu o Iubesti mult pe Iubita ta, fa ce crezi ca este mai bine pentru voi. O zi buna iti doresc.

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discuti cu iubita ta despre aceasta situatie, la calm, ii explici cum vezi tu situatia si decideti ambii ce e de facut, iar dupa asta o chemati pe acea fata si ii ziceti sa nu se mai bage peste voi si atita tot!

| Ifeelsoalone a răspuns:

Man elimina persoana. E clar ca o sa va faca viata mai grea poate sa va si desparta. Cel mai bine discuti cu iubita ta si decideti sa o scoateti din viata si imprejurimile voastre. Mult noroc si buna sa-ti fie inima.