| Patra a întrebat:

Am 14 ani si sunt in clasa a VIII-a.De cand ma stiu nu am primit lucruri de valoare decat prin munca si castig personal de bani.Sunt un mare fan apple si ziua mea este luna asta.Parintii mei mi-au zis ca nu o sa primesc nimic de ziua mea.De craciun am primit decat un cablu de net pentru ca pana acum foloseam un modem orange.Netul il foloseste mai mult tata (excesiv uneori +6 ore)dar el spune ca a fost cadoul meu.Parintii mei sunt destul de severi, deseori mi-e frica sa stau cu ei s-au sa comunic orice problema am, apeland mai mult la prieteni.Am note bune la scoala(exceptand matematica sad, la care chiar nu ma pricep), imi ajut parintii cu treburi des iar parintii mei au o stare financiara foarte buna. Mi-as fi dorit un laptop deoarece calculator meu este deseori ocupat de tata chiar cand am nevoie. Ce pot sa fac sa-i conving? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Liviu_2320 a răspuns:

Da corect ai dreptate, din ce ai zis mi-am dat seama ca ai tai tin mult la matematica, probabil daca ar vedea ca iti dai silinta pentru materia respectiva o sa ai si leptopul mult dorit dar nu neaparat de ziua ta. Si da sa iti fie frica de parinti tai e groaznic chiar foarte, incearca sa deschizi niste subiecte (matematica sau ceea ce ai observat ca le place si lor)

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu de majoratul meu am turnat betoane la casă.
Am lucrat de la 12 ani şi ultimul meu cadou de ziua mea primit de la părinţi a fost la vârsta de 14 ani când am primit un CD-RW pentru calculatorul meu (asta în condiţiile în care calculatorul tot eu mi-l încropisem din banii mei).
Aşa că nu te mai plânge.
Acum eşti frustrat şi nervos dar peste 4-5 ani o să fii mult mai sigur pe tine pentru că întotdeauna te-ai descurcat singur şi n-ai aşteptat de la "mămicuţa şi tăticuţu". Crede-mă, ştiu ce spun.
Salut.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce spui tu aici e cumplit. Sa-ti fie frica de propriii tai parinti. Din pacate, parintii, rudele in general, nu ni le putem alege.
Acuma, severitatea asta a lor e dintotdeauna, sau, candva, in trecut, ai facut tu vreo boacana si si-au pierdut increderea in tine? Nu vreau sa sune ca o acuzatie, dar, de obicei, severitatea excesiva de la asa ceva porneste.
Iti trebuie multa rabdare ca sa-i convingi ca ai nevoie de laptopul ala. Hai sa-ti dau o idee! Ia-ti un stick de memorie si plimba-l tot timpul cu tine, explica-le (poate te vor intreba) ca te tot duci la colegi care au calculator, lucrezi acolo si salvezi pe stick, pentru ca sunt chestii de care ai mare nevoie la scoala. Poate ca, daca vor vedea ca pierzi suficient de mult timp plimband stickul ala, vor ajunge la concluzia ca ai nevoie, macar de acces la calculator, daca nu de un laptop numai al tau (asta, daca, intr-adevar, nu se pune acut problema financiara). Nu te astepta sa mearga repede. S-ar putea sa dureze ceva timp pana isi vor da seama, dar cred ca merita osteneala.

| LeMotán a răspuns:

E o adevarata arta sa convingi o anumita persoana sa faca ceva. Cred ca ar fi bine sa citesti asta:
http://www.scribd.com/......rsuasiunii

| sbboy a răspuns:

Dovedeste-leca ai neaparta nevoie de el(pentru. scoala, etc.). Spune-le de ce vrei unul nou si doar al tau. Spune-le ca strangi bani si ca ei doar trebuie sa mai puna ceva sa se faca suma apoi intreaba-i: Cand o sa am banii stransi promiteti ca-mi luati laptopul (sau orice altceva). Tu sa ai banii stransi pana atunci. Ei o sa spuna" da, cum sa nu.Doar cand ii ai stransi" si te duci si el arati banii.Nu poate da gres.Am incercat si eu iar daca insisti pe partea cu promisul atunci merge 100%

| Adina_2375 a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru tine.Incearca sa-i convingi cu vorba buna, spunandu-le ce-ti doresti cu adevarat.Renunta la ceva drag dar nefolositor si zile sa-ti ia laptop.:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultai pe parinti ca si ei te vor asculta pe tine, gaby

| Patra explică:

Totusi, e ziua mea, iar ei au o situatie financiara buna.Pana acum am facut asa dar m-am saturat sa trebuiasca sa pun bani de fiecare data. Daca nu ar fi avut bani... dar au. Daca nu merge asta e. Ei sunt foarte deranjati de notele mele la matematica dar nu se uita la celelalte materii cum ar fi romana si engleza unde invat cu placere si iau note mari.

| Patra explică:

Ei considera necomunicarea ca pe o minciuna.Nu comunic cu ei pentru ca mi-e frica de ei, nu pot sa-mi spun punctul de vedere.Nu vreau neaparat acel laptop, ma deranja faptul ca mi-au spus ca nu o sa primesc nimic de ziua mea, si nu stiu de ce.Asta ma framanta.

| marketingonline a răspuns:

Recomand
neobux http://goo.gl/jvnI5
si
clixsense http://goo.gl/Jm2qG

ofer un premiu de 300 $ in functie de activitate cont
oferta mea de referali poate fi un job pentru tine.