| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am nevoie de sfatul vostru tatal meu munceste foarte mult si majoritatea timpului este plecat si mereu ii simt lipsa el isi doreste pentru si fratele meu o soarta mai buna decat a avut el deoarece bunicul meu a murit cand tata avea 5 ani fapt ce l-a schimbat pe tata complet! Insa tata se sdraiuste prea mult pentru avere pe partea financiara sunt foarte bine aranjati insa pe partea familiala nu prea iar mama saraca trebuie sa se ocupe de educatia noastra si ii este greu, stiu ca multi copii se afla in situatia mea dar cred ca ar trebui sa facem ceva sa isi dea seama parintii ca si noi avem nevoie de ei imi respect parintii mai mult ca pe oricine si le multumesc din suflet pnetru tot ceea ce fac insa lipseste ceva in familia noastra cred ca comunicarea, cu mama nu pot sa zic ca nu comunic mereu vorbim insa cu tata fiind mereu plecat nu si simt nevoia sa il am aproape chiar si daca ma mai cearta! Va rog dati-mi niste sfaturi ce as putea sa fac sa trezesc in sufletul lui aceasta tristete a mea cum sa il fac sa reflectioneza, deoarece numai o viata avem. Va multumesc ca ati avut rabdare sa citi si astept sfaturile voastre!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Incearca sa discuti cu el, atunci cand este acasa si este mai relaxat.
Spune-i ce te preocupa, cat de mult il apreciezi si cat de mult iti lipsesc discutiile cu el si ca, tu esti multumita si cu mai putine lucruri(pe care ti le cumpara din banii munciti de el, in detrimentul timpului ce l-ar putea peterece cu tine si in general, cu familia lui) si ca, avand doar o viata de trait nu este necesar sa se extenuieze pentru a castiga banii necesari vietii voastre de familie.
Sunt convinsa ca si el si-ar dori o perioada de liniste, dar a intrat intr-un ritm din care nu se poate opri, ori daca are eventual firma proprie, se straduieste pentru a nu claca si a da faliment.
Sunt convinsa ca, dupa ce discuti cu el vei intelege si tu punctul lui de vedere si el te va intelege pe tine si se va stradui sa-ti stea mai mult timp aproape.
Mai intai insa ar fi bine sa discuti cu mama ta, pentru a intelege bine situatie si apoi sa-l abordezi pe tatal tau.
Mult succes si multa intelepciune pentru a purta o conversatie care sa duca la un final asteptat.