| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Am cunoscut o femeie din Maroc și dorim mai mult, o familie.
Aveți idee ce fel de femei sunt?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta vrea sa emigreze, va sta cu tine doar pana se va vedea casatorita cu tine.
E viitoarea sotie care nu se intelege cu maica-ta?
Maica-ta nu te va „parasi" cat va trai dar sotia, indiferent de unde este, va pleca dupa altul cand nu te astepti.

| Violleta2022 a răspuns:

Este musulmanca sau crestina?

| Skyline9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Musulmanca

| Skyline9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da ortodoxia permite căsătorita cu o altă religie da ca soția sa se dea după soț

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skyline9):

Daca-i musulmanca, fugi in cazul asa!

| Skyline9 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skyline9):

Fiindca au alte valori si teluri in viata lor, iar cei care nu sunt musulmani trebuiesc omorati, fiindca asa spune coranul lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skyline9):

Cu alte cuvinte, sunt fanatici religiosi si nu s-ar da inapoi de la nici un sacrificiu pentru a pedepsii crestinii.
Musulmanii pun bombe si se sinucid, ca sa pedepseasca crestinii in conceptul si confrom religiei lor.
Femeile musulmace sunt foarte rele de gura si foarte incapatanate.
locuiesc in Australia si avemd estule showuri cu musulmani, care cu mare greutate sunt tinuti in frau.
Femeiele sunt foarte rele, impunandu-se sau fortand nota.
Imi aduc aminte acum 2 sau 3 ani, de un caz cu o musulmanca care a incalcat regulile de circulatie si suprinzator Politia era pe sosea si a oprit-o. Cum a cobarat aia din masina a urlat la politist si i-a tras o palma peste ochi, apoi l-a injurat si scuipat.
Noroc ca politistul lasase camera de luat vederi in functiune si tot incidentul a fost filmat, fiindca musulmanca l-a actionat in judecata acauzand ca a fost lovita si i s-a vorbit urat. A fost caz celebru in Sydney si chiar a aparut filmarea s-a vazut taman ce ea i-a facut politisului. Bineinteles ca a fost condamnata la inchisoare.
Nu am intelege gresit, nu am nimic impotriva casatoriilor cu straini, dar nu as recomanda casatoria cu un musulman/musulmanca.

| gabicoo a răspuns (pentru Skyline9):

Dacă este de religie musulmană nu se va căsători cu tine! Îi este interzisă orice legătură cu bărbați de altă religie!

În concluzie: ori faci trolling ori ești pe cale să devii victima unei escrocherii!

| Skyline9 a răspuns (pentru gabicoo):

Căsătoria în Islam

Limbă
Urmărește
Modificare

Căsătoria, numită în limba arabă nikah, este considerată un contract între un bărbat și o femeie cu scopul de a forma o familie. Uniunea este considerată un legământ religios, bărbații fiind încurajați să se căsătoreasca de îndată ce devin stabili din punct de vedere financiar.

Potrivit Coranului, uniunea între un musulman și o nemusulmană este permisă, atât timp cât ea este creștină sau evreică. Potrivit Versetului din Coran:,, Va sunt permise voua femeile de v-a fost data mai inainte scriptura(Sura 5, 5)

Însă, o căsătorie între o femeie musulmană și un barbat crestin sau evreu nu este interzisa deoarece nu exista interdictie de acest gen in Coran. Insa este interzisa casatoria dintre un musulman, indiferent de sex cu un politeist potrinit Coranului:,, Nu dati fetele voastre credincioaste, politeistilor, inainte ca ei sa treaca la credinta si nu va casatoriti cu politeiste inainte ca ele sa treaca la credinta, caci o roaba credincioasa este mai buna decat una politeista, chiar daca va place (Sura 2, 221)

În ceea ce privește poligamia, aceasta este tolerata în islam, astfel, un bărbat poate lua în căsătorie, după posibilitățile materiale și în anumite condiții, una, două, trei sau, maxim, patru femei, dar niciodată mai mult de patru în același timp.

„Dacă vă este teamă că nu veți fi drepți cu orfanii, luați-vă după cum vă va plăcea, două ori trei ori patru femei. Dacă vă este teamă că nu veți fi drept cu ele, luați-vă o singura femeie..."(Coran 4:3)[1]
LogodnaModificare

În Islam, căsătoria este precedată de logodnă.

Conform tradiției, de îndată ce tanarul ajunge la vârsta potrivită pentru căsătorie, el le va indica în mod indirect parinților dorința lui de a-și intemeia o familie și pe tanara aleasa. Dacă tânărul nu iși exprimă dorința de a se căsători, e de datoria parinților, mai exact a mamei, de a-i gasi o mireasa potrivita. Căutările se desfașoară mai întai în cadrul familiei și apoi în exteriorul ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ele sunt femei ca oricare femei. Nu există femei de fel marocan special.
Dacă doriți o familie, va trebui să decideți unde veți locui, aici, în Maroc sau altă parte. Oriunde, veți fi împreună, dacă așa ați hotărât, dar și unul și altul veți plăti prețul adaptării la o cultură străină.

| mihai69 a răspuns:

Multe sunt circumcise...

| Mosotti a răspuns:

Sunt femei ca toate femeile, daca va iubiti, va placeti reciproc, va respectati, va fi f bine.

| johnnny123 a răspuns:

Pai din moment ce ai decis ca este femeia cu care-ti doresti sa ai o familie, nu rezulta ca deja stii suficiente lucruri despre ea? Altfel pe ce baza ai decis asta?

In plus, intrebarea "cum sunt oamenii din..." nu are niciodata un raspuns unic si atotcuprinzator, pentru ca fiecare om este unic, iar tara din care provine este rareori un indicator al caracterului sau.

| gabicoo a răspuns:

Ești sigur că e din Maroc?
Atenție! Ceva nu se leagă aici! Marocul e țară musulmană! Femeile musulmane pot avea o relație doar cu bărbați de aceeași religie! Presupun că tu ești creștin deci e o relație interzisă! Nu are cum!
Vezi să nu fie o țeapă!

| Skyline9 a răspuns (pentru gabicoo):

Da din Maroc știu ca este de altă religie și da se poate

| gabicoo a răspuns (pentru Skyline9):

Vezi să nu fie ceva de genul: Relație + căsătorie pentru a obține cetățenie UE după care "Pa fraiere" și Vive la France!
happy

| Skyline9 a răspuns (pentru gabicoo):

Din câte citisem femeile din Maroc sunt ok de aceea am scris și aici
Și marocani pot veni în Spania fără nici o problema

| wildthing a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, e evident ca ai indoieli cu privire la ea. Nu se poate generaliza, dar ai grija sa nu te priveasca doar ca pe o "poarta de intrare in Europa".

| geoconda a răspuns:

Ea e regina din Maroc, are cel mai subtire mijloc. Sau ca te-a innebunit adhoc, pe loc, de tot.

| Pnin a răspuns:

Nu o cunoaștem.

| xtrsm a răspuns:

Tu stii ce ai intalnit, nu noi.