| Primo a întrebat:

happy Am nev de un sfat urgent va rog frumos sad nu am cui sa ii cer o parere.Voi prezenta situatia in cat mai putine cuvinte posibile. Eu am 19 ani de meserie ospatar (as fi vrut sa dau la facultate dar situatia de fata imi cam da planurile peste cap)... mama mea sufera de cancer de 10 ani si nu o sa mai reziste mult (10 zile dupa spusele medicilor). Dupa ce nu o sa mai fie am de ales adica am vorbit cu tata ori ramanem in Bucuresti in apartamentul cu 2 camere (care e foarte frumos) ...sauu ne mutam in Iasi unde cumparam 2 garsoniere. Una va fi a lui si una a mea. Eu in Bucuresti am un loc de munca decent iar el e taximetrist. Parca nu as vrea sa plec dar ma gandesc ca el are 45 de ani si se poate recasatori si nu as vrea sa stau cu el si viitoare sotie. Ps : in Iasi am si o matusa din partea mamei care ar putea sa ajunga mai repede la mine sa ma ajute la diverse lucruri dar nu stiu cum e acolo in acel oras si daca imi pot gasi de munca. Va rog sa imi oferiti un sfat!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru mama ta.
In primul rand, se poate ca mama ta sa traiasca mult mai mult decat ii dau medicii. Apoi va dura ceva pana ce tatal tau isi va gasi pe cineva pe placul lui, daca isi va gasi. Poate strangeti cureaua si reusiti sa atacati o garsoniera in Bucuresti. Iasiul e mult mai mic iar in Bucuresti oamenii au buzunarele mai adanci.
La facultate nu stiu daca vei mai putea ajunge prea curand, iti va fi foarte greu.

| Goete a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci asa cum simti... nu cum ar fi logic. Bineinteles este doar opinia mea dar facand ceea ce simti ca vrei sa faci, traiesti cu adevarat. Si daca mergi increzator gasesti de lucru, precum daca ramai iti poate aparea alta oportunitate. Bafta

| Primo explică:

In cazul in care ne mutam apartamentul va fi vandut...

| neoficial2302 a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru mama ta! Sper ca medici sa se fi inselat!
Legat de planurile tale, nu cred ca e o alegere buna, Iasul nu este o zona care ofera joburi asa cum este Bucurestiul! Incearca sa il convingi si pe tatal tau despre asta, mai ales ca un taximetrist in partile acelea castiga foarte putin!