| Thoro a întrebat:

As vrea sa îmi fac un viitor nu peste foarte mult timp. As vrea ca pe viitor să cumpăr 2 garsoniere si sa le dau in chirie. Din asta mi-ar iesi cam 700-800 lei lunar care as vrea să-i pun sus la pușculița. Si as vrea sa cumpăr si un apartament cu 2 camere o camera de zi baie plus o bucătărie nu foarte mare. Una micuta. Gen încape doar o masă nu prea ai loc să te miști dar pentru o persoana e de ajuns. La locul de muncă care îl voi avea când voi ajunge în acel punct încă nu m-am gândit. Dar as vrea sa stiu cat m-ar costa cele spuse mai sus, costurile care la am la bloc?. P.s Eu le-am calculat așa : 20.000 e 2 garsoniere, si 25.000-30.000 apartamentul. Plus as vrea si o mașină, nu una foarte nu stiu cum. Un model din 2005-2006 motorina. Calculul pe care l-am făcut eu stiu ca e bun ca m-am uitat la preturi pe net. Dar as vrea sa mai stiu daca e adevărat că pot pune deoparte intr-o lună dincolo 1000e. Am un prieten ce mi-a zis că da se poate pentru din 500e te poți intretine dincolo lejere ( mâncare + țigări ). Sunt fumător. Mă puteți ajuta va rog cu un răspuns?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ideea ta cu inchiriatul apartamentelor sau garsonierelor nu este una rentabilă si aceasta deoarece statul ia impozit pe clădiri, si daca declari la fisc ca banii i ti vin din chirie se vor impozita, 2 la mînă gindeste te cui inchiriezi? Tiganii i ti strică casa si nu plătesc chiria, turcilor arabilor? Si astia sunt jegoși si o sa ai numai scandaluri plus ca ei vin cu cohorta de copii mici care scriu pe pereti cu pix cu creion, o sa se vaite arabul sau turcul sau tiganul ca nu au bani de dat mincare la copii ce chirie vrei? O sa te lase cu datorii mari la intretinere, la lumină cablu net telefon, ca ăștia nu plătesc, si o sa ajungi sa i scoti afara cu politia o sa vinzi garsoniera in pagubă ca deunde vei avea bani sa o renovezi? Numai sunt anii 90 cand oamenii erau oameni, acum planul tau este doar un vis frumos, stai linistit ca in România nu ai cum sa te imbogatesti, nu te lasa statul, tot serviciul ramane de baza si acela sa nu ai mari pretentii, daca ai unde sa stai si ce sa maninci bucura te cu acestea, nu căuta sa te imbogatesti ca nu o sa reusesti te vei indatora, si vei fi nevoit sa te angajezi sa plătesti facturi si altele. Nu te lua după"prieteni" că ăia daca dai de belea si de greutati fug si nu te vor ajuta, daca lor le merge bine, asta nu este deloc o garantie ca o sa i ti mearga si tie. Tu faci cum vrei dar daca dai de greu, aici nu te va ajuta nimeni, toti o sa zica dar nu stiai in ce te bagi? Nu, se vede ca nu stii. Cel mai bine multumeste te cu ce ai, vioata e grea, bani nu sunt si decat sa ti bati cuie in tălpi este o vorbă din popor, mai bine sarac si cinstit.

| Moon1997 a răspuns:

Frate e ok calculul tau si e super ideea eu zic ca din asta iti ies banii numa buni cu ce lucrezi sa ai si o viata buna sa pui si banu jos..eu mi-am cumparat apartament sa ma mut de familia mea vreau acum sa iau garsoniera sau inca un apartament sa il dau in chirie si pe parcurs 2 3 4 ori garsoniere ori apartamente cum ma ajuta dumnezeu.e ceva calumea si iti ies bani din asta am o tusa cu 4 apartamente intr-un oras are la bani de rupe. oricum buna idee daca ai bani sa o pui in practica succes

| Thoro explică (pentru Moon1997):

Nu am bani să o pun în practică de asta am întrebat cam în cât timp pot face bani pentru ce am zis mai zis dincolo. Mie mi-a zis cineva care a fost mult timp de dincolo ca din 500 e se intretine lejer cu țigări și mâncare. Asta vrea să știu dacă e adevărat. De asta vreau să știu aceste lucruri neapărat deoarece nu mai am așa mult si voi împlini 18 ani, as vrea mă mut până la vârsta de 23-24 de ani. Chiar dacă ar însemna să îmi pierd ani din tinerețe. Părerea mea e că mai bine fac așa decât să rămân în țară și să belesc cariciu până la 30 de ani fără să am nici o realizare. Si bani din banca nu vreau să scot nici să mă omori.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Thoro):

Nu te lua după altii care se laudă, in România tinerii nu au bani sa si ia apartamente garsoniere, statul nu îi ajută, băncile nu le dau credite, si sunt tineri care au servici salarii, si nu sunt ajutati, unii dintr e ei stau in chirie cei care vin din provincie, o duc greu se sacrifică stind cu alti colegi in apartamente de 3 camere, si nu reusesc sa pună leu pe leu sa si cumpere garsonieră, e greu, majoritatea nu sunt ajutati nici măcar de părinti ca nici ei nu au, au pensii mici care le dau pe medicamente si pe mincare, si ideea ta cu plecatul afara, in strainatate, crezi tu ca acolo o vei duce bine? Sigur nu, deoarece si ei se confrunta cu saracie șomaj, refugiati care comit crime furturi, peste tot este rau. Ce varsta ai?

| Thoro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani și de la 18 as vrea sa plec afara.