| mngzx a întrebat:

locuiesc in Bucuresti, cu fratele meu si vrem sa vindem apartamentul.Se poate 'imparti' apartamentul la 2 garsoniere? daca da, care sunt pashii.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu se poate transforma acea locuinta in doua garsoniere din pricina ca nu aveti unde sa amplasati o a doua baie. Nu cred ca vi se va da voie sa o amplasati de exemplu, deasupra bucatariei vecinului de sub voi (vor fi incalcate regulile de bun simt si igiena).
Si chiar daca vi s-ar da voie, este aproape imposibil sa trageti tevi pentru canalizare.

Cel mai usor este sa il vindeti. Gasiti cumparatorul. Acesta va poate lasa in apartament un termen stabilit impreuna (exemplu: 30 zile), timp in care va puteti gasi sa stati cu chirie amandoi sau separat.
Sau in timpul acesta de 30 de zile va puteti cauta garsoniera fiecare, si veti intra in posesia ei dupa ce veti vinde apartamentul (daca va veti grabi sa il vindeti). Actul de vanzare-cumparare se face la notar si nu este deloc ieftin; acesta va fi achitat de catre cumparator.
https://notariate.ro/calculator-taxe-notariale/

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti vinde apartamentul impreuna, daca este proprietatea ambilor si impartiti banii.
N-avem de unde sti daca este posibila impartirea in 2 apartamente, depinde de configuratia apartamentului.

| mngzx explică (pentru Ioandelasal):

Pai si unde stam dupa ce il vindem? nu se poate ca un notar/judecator sa 'imparta' apartamentul la 2 garsoniere eligibile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mngzx):

Nu tu ai spus ca vreti sa vindeti?
Intai se face impartirea fizica a apartamentului si apoi se face actul de parta, se poate face la notarul public.

| minrest a răspuns:

Omule, cand discutam afaceri NU punem cuvinte in ghilimele; folosim toate cuvintele in sensul lor propriu. Vreti sa vindeti aprtamentul si sa va luati fiecare garsoniera, da? 1. Se face succesiunea. 2. Se estimeaza cat mai exact pretul minim care se poate obtine pe apartament. 3. Se gasesc garsonierele care se incadreaza in pret. 4. Se cumpara garsonierele, si se platesc avansurile. De unde bani de avans? Prin prima casa, sau alt credit; e vorba doar de avans. 5. Se vinde apartamentul, si se impart banii. 6. Se plateste pretul complet la fiecare garsoniera.