| Ludy11 a întrebat:

Bună ziua.
Am o nelămurire de mai mulți ani. Sunt căsătorită și verișoara sotului meu mereu se invita la noi în vizita, chiar dacă trecuseră 1-2 săptămâni de la ultima vizită. Îi scrie mereu sotului și nu îl întreba dacă noi avem careva planuri. Nu înțeleg de ce.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema asta trebuie sa o discuti cu sotul.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Cand mai vine, puneti-o la aspirat prin casa, sa spele geamurile, etc.
Sa vezi ca nu mai vine.

| Bella_Ludy_1985 a răspuns (pentru darrio2007):

Bună Idee. Trebuie sa încerc. Mulțumesc.

| Simpatic a răspuns:

Si tu ce banuiesti ca ar fi?
ca este ceva intre ei doi sau ca ea este o nesimtita care se auto-invita in casa cuiva?

| Bella_Ludy_1985 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu este ceva între ei deoarece este și ea căsătorită. Noi suntem nedumeriți nu știm dacă e nesimțire s-au îi place foarte mult de noi.

| Simpatic a răspuns (pentru Bella_Ludy_1985):

Este posibil sa fie si una si alta din ceea ce banuiesti happy
acum nu vreau sa merg pe scenariul acesta ca ea il place pe sotul tau altfel decat platonic, dar sa stii ca sunt destule cazuri de amanti ca si cupluri care ambii sunt casatoriti...asta nu inseamna ca aici este fix vorba despre asta

| Violleta2022 a răspuns:

Vinovat este doar sotul tau ca ii raspunde si accepta, fiindca o regula trebuie facuta si respectata intotdeauna in cuplu:
nu se iau decizi de catre 1 singura persoana, intotdeauna se discuta intre voi si decideti impreuna. Sotul tau ar putea sa-i spuna politicos ca trebuie sa se consulte cu tine si ii va da raspunsul.

Iar tu o poti contacta si-i poti spune ca pe urmatoarele 3 luni aveti planuri in absolut fiecare weekend, deci nu sunteti disponibili pentru ea.

Verisoara asta pare un om needucat sau prea nesimtita ca sa inteleaga ca nu este bine venita in casa unor tineri cand vrea ea, ci nuami cand este invitata, deci trebuie sa o educati si sa-i aratati ca voi trebuie sa fiti cei care o invitati NU ea, care se autoinvita.

| Bella_Ludy_1985 a răspuns (pentru Violleta2022):

Soțul meu din prea mult respect pentru ea (a avut parte de ajutor în trecut) nu-și permite sa-i comunice direct, desi și el este deranjat de acțiunile ei. Ea pare sa nu înțeleagă, amînă vizita pe alta data. La fel ne invita și pe noi la ei în vizita doar cand are ea chef. Apropo, este și ea căsătorită și locuiește la 70km de noi. Nedumerirea mea este ca nu înțeleg ce urmărește. Cind vreau sa o servesc cu bucate, alege sa bea apa plata și la fel face și soțul ei. Ma simt extrem de incomod ca ma refuza. Am impresia ca ca eu sunt doar cu numele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu inteleg de ce nu discuti de problema cu sotul tau, mai ales ca aici mentionezi ca ea este verisoara lui.Ii spui intr-o maniera calma, dar clara, despre cum te deranjeaza aceste vizite dese, inutile.Cred ca astfel ai sanse sa rezolvi mai repede decat vorbind cu niste straini.Comunicarea este cheia de baza intr-o relatie!

| Bella_Ludy_1985 a răspuns (pentru dullcat):

Desigur eu am discutat cu soțul meu. Nici el nu este de acord, dar problema este, ca din respect pentru ea, nu poate să-i comunice asta verișoarei lui. A încercat să-i spună ca evem alte planuri, dar ea amînă vizita pe alta saptamîna. Nedumerirea mea este ca nu înțeleg de ce asa procedează.

| ioana748 a răspuns:

Totusi ar trebui comunicare in cuplu.Nu este un străin sotul tau.
Incearca sa abordezi in gluma subiectul si sa stabiliti impreuna strategia in acest caz.
Data viitoare cand se mai anunta i spui sotului ca nu ai mai vazut o de mult, chiar iti era dor de ea, ca te duci sa ti cumperi pijamale noi, caterinca.
De aici pornesti discutia cu verisoara care nu poate sta fara sa va vada, ce om deosebit e ea.
Daca sotul reactioneaza cu atitudine neplacută inseamna ca treci la planul b.
Te imprietenesti cu ea, o zapacesti cu prietenia ta, veti fi atat de bune prietene incat iti vei permite sa i spui ca ai nevoie de intimitate cu sotul tau si iti place sa primesti vizite cam la 2, 3 luni.
Incearca intai comunicarea cu sotul.
Daca simti ca este ceva bolnav intre ei, pune aplicatie pe telefonul sotului, vezi ce conversații au si in caz de Doamne fereste, divort sau bolnava iese din schema pe veci.
Si psiholog domnului.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Se cheamă căsătorie de convenință aprobată de părinți între tine și soț, dar de fapt el a vrut-o pe verișoară, dar nu a fost lăsat să o ia! Probabil că verișoarei îi place să se ciocănească fără obligații contractuale!
Ce poți face? Consiliu familial când ești cu "bătrânii" și să o faci de râs! Să le spui la ai bătrâni în față că verișoara și-a depășit atribuțiile, că se dă la bărbatul tău și că dacă nu este pusă la punct, vei divorța. Iar, la divorț, spui că vei specifica clar numele verișoarei ca motiv de divorț!

| Cristian9616 a răspuns:

Pai vine si ea cand i se face dor na..doarme cu tine soțul cand ea e la voi?

| Bella_Ludy_1985 a răspuns (pentru Cristian9616):

Nu se pune problema. Are și ea soț doar ca presupun, îi place extrem de noi ca dorește sa ne deranjeze cand are ea chef.