| AlexAlexandru76 a întrebat:

Buna ziua! Am sa va povestesc ceva destul de ciudat. Am cunoscut o fata, am vorbit pe retelele de socializare undeva la aproximativ 2 luni, ea fiind intr-o relatie cu un baiat, de ceva timp ea nu se mai simtea ok in aceasta relatie, motivul fiind ca nu vede un viitor cu acest baiat si ca intentia ei e de a se desparti. In tot acest timp, ei ieseau impreuna cu grupul meu de prieteni. Pana la urma s-au despartit si am inceput sa ies cu ea zi de zi, cam 3 luni de zile. Ne-am apropiat foarte mult, ne-am simtit minunat, totusi nu era o relatie intre noi, era mai mult o cunoastere. Aceasta cunoastere a dus la multe momente frumoase petrecute intre noi doi si am zis amandoi ca nu ne grabim si doar lasam lucrurile de la sine. In ultima perioada, s-a racit cam brusc fata de mine, pe motivul ca nu isi doreste acum o relatie si etc. Am acceptat cu greu, simteam ca nu asta e problema de fapt, ne-am vazut din ce in ce mai rar si i-am explicat frumos ca nu te poti raci de un om asa dintr-o data, mai ales sa uiti anumite vorbe si trairi petrecute impreuna. Bun, toate bune si frumoase pana sa o vad ca a reinceput sa vorbeasca cu fostul, nu stiu daca e vorba de reimpacare sau altceva, dar noi doi in momentul de fata nu mai comunicam, doar ne salutam si cam atat. Ne-am dat si unfollow, dupa aia iarasi follow dar cam atat. Eu sincer am cam exagerat cu fortarea relatiei si deja ma vedeam in ea, cu toate ca nu era ok sa privesc asa lucrurile. Am nevoie de un sfat de la voi, am vreo sansa ca ea sa se intoarca cumva la mine? Tin enorm de mult la fata asta si ne-am inteles aproape perfect. Nu e cazul de suferinte, dar nici tot una nu imi e. Va multumesc!

8 răspunsuri:
| MrAM a răspuns:

Man, ma bufneste rasul. O situatie identica am pațit si eu si sa-ti spun si ce am facut. Acum tu procedezi cum vrei insa, eu dupa ce am aflat ca a inceput sa vorbeasca cu fostul nu mi-a picat bine. Plus ca incerca sa-mi ascunda acest lucru, drept urmare l-am sunat eu pe el si am lamurit treaba. Ciudat era ca nici eu nu stia de mine. Asa ca dupa ce la-am intrebat daca mai tine legatura cu ea si mi- a comfirmat i-am zis, ia-o si spalate cu ea pe cap. Iti dai seama ca daca iti face chestia asta o data, se va repeta. Fapt dovedit, dupa o perioada indelungata am aflat ulterioar de la una din prietenele ei ca tipa se mai vedea cu inca un tip in afara de mine si fostul ei. Deci daca vrei sa scapi cu demintatea intacta si te respecti, mai bine iei TU o decizie care sa te favorizeze. Nu astepta de la ea sa aleaga intre tine si ala ca nu esti un produs de la supermarket.
Asa sunt femeile in general, indecise. Nu lasa o creanga din mana pana nu se agața de alta.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Ea pare să oscileze între tine și fostul prieten, nu cred că a fost sinceră cu ea însăși și nici cu tine când a spus că nu vede un viitor cu acel tip dacă acum s-a reîntors la vorbitul cu el sau e posibil să fie într-o relație toxică cu respectivul și crede-mă nu îți dorești să fii cu cineva care a fost într-o relație de acest gen pentru că te va influența și pe tine dacă ea nu este conștientă și nu face nimic în direcția de a se îndrepta ca să nu afecteze partenerul, relația voastră va deveni și ea toxică. Tu pari să fi un tip foarte cumsecade, îi respecți dorințele și limitele și sunt sigură că ești și suficient de matur încât să mergi mai departe dacă ea îți dă de înțeles că nu te vrea. Sincer cred că așa e cel mai bine, de ce să o lași să te facă pe tine a doua opțiune când tu de fapt nu meriți asta?

| AlexAlexandru76 explică (pentru Sunshine123):

Ah, sunt cumsecade, cred. I-am
Oferit toata atentia mea, si ea mie nu pot sa zic, o perioada de timp, in acest timp eu de fapt ma amageam ca vom transforma " cunoasterea " in relatie aia din povesti. Dar, se pare ca am ajuns in situatia de a fi doar prieteni pe retelele de socializare. Si tot nu inteleg cum poti " sterge " cu buretele chiar tot, si brusc.