| Maryelenaalle a întrebat:

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si am nevoie de răspunsuri bune.
Dacă sunt minoră adica am 17 ani si vreau sa plec de acasă la iubitul meu, părinții mei sau poliția ma pot lua cu forta acasă? Eu chiar vreau sa locuiesc cu el, sunt foarte sigura de asta, familia lui este de acord cu ceea ce ne dorim noi, dar in schimb familia mea nu îl accepta absolut deloc pe iubitul meu deși suntem impreuna de aproape 2 ani ..am incercat sa vorbesc cu familia mea despre relația mea cu el, dar nu vor sa accepte ..mai pe scurt avem o relație ascunsa.
Intrebarile mele sunt:
Poliția ma poate lua cu forta acasă la părinți?
Iubitul meu poate păți ceva? sau familia lui?

Dacă rămân cu iubitul meu ce se intampla cu liceul? (vreau sa merg in continuare la liceu, anul acesta termin clasa a10a)
Părinții au dreptul să mă oblige sa merg acasa fiind minoră?
Pot da o declarație cum că rămân la el de bunăvoie?
VREAU RĂSPUNSURI CAT MAI BUNE VA ROG
Fără întrebari de genul ce faci daca te măriți sau o sa regreți mai tarziu, cum am spus sunt foarte sigura de ceea ce vreau sa fac.
Astept cat mai multe răspunsuri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pana se lamureste situatia politia te poate lua cu forta doar daca parintii te dau rapita ori disparuta de la domiciliu.
2. Daca iubitul sau parintii lui nu se opun atunci nu patesc nimic.
3. Daca vrei sa continui liceul o poti face fara probleme, doar sa poti, respectiv iubitul si parintii acestuia sa-ti asigure conditiile necesare.
4. Daca iti instiintezi parintii unde esti acestia nu te pot lua cu forta. O pot face doar in urma unui proces civil si daca instanta de judecata dispune aceasta.
P.S. Desi nu vrei sa auzi altceva trebuie sa ti-o spun: ai foarte mare grija ce faci. Am citit despre multe de cazuri in care fetele, asemenea tie, au fost inselate de iubit, asa-numita metoda lover boy si puse sa se prostitueze, sa faca ceva ilegal ori sa munceasca in folosul iubitului.

27 răspunsuri:
| Maryelenaalle explică:

Astept răspunsuri cat mai repede posibil va rog?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună ti am trimis mesaj privat. O zi frumoasa

| Maryelenaalle explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns. deci pot pleca si in orice caz nu sunt obligată să mă întorc cu forta, nu?

| Maryelenaalle explică (pentru Ioandelasal):

Părinții lui sunt de acord cu relația noastră si cu ceea ce vrem să facem noi, dar trebuie ca părinții lui sa fie responsabili și de mine după ce eu nu voi mai lua legătura cu părinții mei?

| Panamax a răspuns:

Sa renunti la copilarie ca sa te mariti nu este o treaba buna.
Ai timp toata viata sa faci asta. Daca iubitul tau tine la tine, trebuie sa te astepte in niciun caz sa te grabeasca in vreun fel.
Ar trebui sa fii pe picioarele tale cand te casatoresti sa fiti egali, sa ai un loc de munca macar.
Asa doar isi ia o amanta care-i spala, ii face poftele, si eventual de mancare.
O sclava gratis.Si minora fara experienta care nu comenteaza.
Cine nu si-ar dori asa ceva, una pe care sa o ai la degetul mic, care nu mai are nicio scapare mai ales daca te lasa si gravida.
Apoi sa stai si cu socri toata ziua nu este nicio afacere.Iti mai face si ma-sa peri albi.Nu chiar din prima zi cand isi arata doar dintii.
Asculta-ti parintii, ca au muncit din greu sa te creasca ca sa-si bata altii joc de tine.

| Maryelenaalle explică (pentru Panamax):

Multumesc pentru raspuns, o sa ma gandesc la ceea ce mi ati spus

| darrio2007 a răspuns:

Aveti cu ce va intretine? Spui ca esti la scoala, deci venit 0. Acum viata pare roz dar va veni momentul cand te vei lovi de alte greutati si nu va mai fi roz.
Da, legal, parintii te pot aduce inapoi cu Politia, pentru ca inca esti minora.

| Maryelenaalle explică (pentru darrio2007):

Daa..nu era problema banilor. Oricum multumesc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Da, poti pleca. Repet: parintii tai trebuie sa stie unde esti si atunci nu te pot lua fortat.

| Maryelenaalle explică (pentru Ioandelasal):

Ok am inteles multumesc mult

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Parintii lui nu au nici o obligatie fata de tine, tocmai aici este problema cu intretinerea si asigurarea ca vei putea continua scoala. Aceste motive le pot invoca parintii tai pentru a fi obligata sa te reintorci la domiciliul lor, avand in vedere ca, in conformitate cu legislatia actuala, domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.

| Maryelenaalle explică (pentru Ioandelasal):

Da stiu... dar oricum daca ai mei stiu unde sunt eu, nu sunt obligată să mă întorc, nu?

| Lukasssz a răspuns:

Sa iti lasi tu parintii tai care ti-au dat viata pentru un handralau (care probabil nu te iubeste in adevaratul sens al cuvantului) nu merita nici sa te gandesti la asta, plus sa stai cu socrii nu este nici o afacere iti vor scoate peri albi si o sa regreti, sau cum a spus Ioan poate fi metoda "lover boy"

| AliGab a răspuns:

Doamne ce gargauni aveti in cap...este clar ca ti s-a urat cu binele.

| Freya1 a răspuns:

Degeaba zici ca sa nu te luam cu "nu e bine ce faci" cand chiar nu e bine ce faci.
Sti câte fete am fost "sigure" pe noi la ani tai? Ohoo.Dar treaba ta, oricum o data ce te-ai pus împotriva alor tai cand puteai trăi bine mersi nu vei mai avea la cine sa plângi sau la ce usa sa bati.
Liceul il poti face in continuare ca nu te opreste nimeni (înafara de iubit daca nu o sa ii convine i se tu o sa il apropi ca doar e iubirea viati tale).Iar cu forta nu te poate lua nimeni nicăieri.
Poate probleme lui si alor lui le vei face ca nah, vine totusi politia dar nu cred ca o sa se întâmple mare lucru.

| Maryelenaalle explică (pentru Freya1):

Multumesc mult pentru raspuns ..stiu m-am gandit si la ai mei dar nici eu nu le-am cerut mare lucru atata timp cat mergeam la liceu si imi vedeam de treaba, am vrut doar să accepte relația mea cu iubitul meu, altfel nici nu m-as fi gandit la plecarea de acasă

| Maryelenaalle explică:

Pana la urma nu mai inteleg nimic câteva răspunsuri ma derută. As vrea 2 3 răspunsuri foarte sigure

| LoveSleep a răspuns:

Nu ai ce sa pățești.
Pleacă liniștită la el.

Am auzit zilele trecute ca nu mai exista forță de muncă, ca nimeni nu mai vrea sa se angajeze ca și casier sau lucrător comercial. Chiar dacă nu cred ca te-ai califica cu cele 10 clase pe care vrei sa le faci (pe care le are și bunica-mea), ma bucur ca vrei sa ajuți în acest sens.
Sunt singur ca după 10 ani, vei fi foarte fericita cu jobul tău de minim pe economie, cu câțiva copii de crescut și probabil cu un soț care s-a plictisit de tine cu ani în urma și te tratează ca pe o sclava.

Faptul ca nu realizezi cât de penibila e reacția și decizia ta, ma neliniște teribil.

Cine te oprește sa fii cu gagica-tu? Ai tai? Nu erați împreună de 2 ani? Pana acum cum v-ați văzut?
S-a interzis minciuna prin lege cumva?
Cum e posibil sa alegi cea mai proasta varianta?
Explică-mi și mie te rog cum e viata la 85iq când te gandesti ca faptul ca te lași de școală și te duci sa locuiești cu familia unui tip e o idee buna? Ce îți trece prin cap când te gandesti la viitor?
Ți-l imaginezi pe el venind de la muncă de unde e plătit cu mii de euro și te găsește in piscina, dezbrăcată, cu un cocktail în mana, intra și el și faceți sex câteva ore pana se intorc Ianis și Aurica de la școală?
După care va puneți toți la un serial, iar băiatul de 8 ani îl întreabă pe tatăl lui "tati, cum de ești tu un judecător respectat și stai cu asta care are mai puține clase decât trenul?"

Cam asa îți imaginezi, nu?

Când de fapt peste câțiva ani o sa te aud la Europa FM la "România în direct" unde o sa ne spui cum ai fost bătută de fostul soț.

Nu te judec. Vreau doar să-mi spui și mie cum gândești toată situația asta.

| Maryelenaalle explică (pentru LoveSleep):

Păi situație este foarte complicată de altfel nu m-as fi gandit la plecarea de acasă. Părinții mei nu l au acceptat pe băiat de la bun început dar noi ne înțelegeam si țineam unul la celălalt si nu am renuntat dar cu timpul situația a a complicat si mai mult mi au interzis multe chestii ai nu ne putem vedea nici macar pe ascuns. Si la liceu nu am de gand sa renunț. Eu vreau sa stiu daca se intampla ceva in momentul in care am plecat

| Emma30555 a răspuns:

De ce nu l accepta părinții tăi, a greșit fata de ei, fata de tine? Ai 17 ani crezi ca o sa ramai cu el toată viata? Dacă nu va mai înțelegeți la un moment dat sau nu o sa mai meargă relația, nu va mai potriviți o sa ți fie cam greu din casa lui sa poți sa faci ceea ce e bine pentru tine. Ar fi bine sa te gândești la școala, la cariera, nu se știe dacă acest băiat e dragostea vieții tale. Dar tu ești hotărâtă. Dacă pleci ai tai pana la urma nu o sa aibă ce sa ți facă, într un an vei fi majora oricum. Pana la urma ai tai lupta pentru tine, bănuiesc ca ti vor binele, dar tu ști mai bine. Orice ai face, gândește te la tine în primul rand, termina școala, dacă lucrurile nu merg bine întoarce-te acasă

| Maryelenaalle explică (pentru Emma30555):

Păi ei consideră că el a gresit față de mine desi eu nu gandesc asa ..la liceu nu am de gând să renunț, dar ai mei nu ma pot intelege absolut deloc chiar vrem un viitor impreuna asta isi doreste si el nu numai eu

| Emma30555 a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Pai ce a făcut de considera asa? Tu îl iubești asa mult? Te face fericita? Poți încerca varianta asta dacă ești hotărâtă deși eu personal as zice sa aștepți dar tu pana la urma ști mai bine, dar nu te certa cu a i tai, în caz ca nu merge te întorci la ei. Trebuie sa ai și un plan B părerea mea, din experienta mea, puține fete rămân cu primii iubiți din liceu, adică la vârsta aia ești într un fel, pe urma te mai schimbi, mai sunt și relații care încep la vârsta asta și durează, depinde de potrivirea dintre cei doi, dar tu gândește te bine la tot si ia o decizie înțeleaptă. Am înțeles ca nu vrei sa renunti la școala dar vei putea sa mergi în continuare, dacă stai la părinții lui ei vor fi de acord sa va întrețină fără sa reproșeze?

| Maryelenaalle explică (pentru Emma30555):

As prefera sa nu spun aici.da eu îl iubesc și el ma iubeste si chiar sunt fericita cand sunt cu el. Stiu dar sunt foarte sigura ca vreau sa fac pasul asta doar că imi este teama sa nu ma întorc inapoi pentru ca atunci părinții mei se vor comporta foarte urat cu mine. Si da la liceu voi putea sa merg voi avea posibilitatea de a merge, chiar ma inteleg bine cu părinții lui, ei ne inteleg si ne sunt alaturi

| Emma30555 a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Părinții te vor ierta pana la urma asa ar fi normal sa nu se poarte prea mult timp urat, dar sa încerci sa nu i jignești sa eviți scandalul, pana la urma ei trebuie sa înțeleagă ca tu ai personalitatea ta, dar sa ai grija sa nu ramai însărcinată, în rest lucrurile se vor aranja de la sine pana la urma

| Maryelenaalle explică (pentru Emma30555):

Da multumesc pentru sfaturi...deci este ok daca plec? Pana la urma plec de bunăvoie

| Emma30555 a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Timpul va decide dacă e ok sau nu. În fond viata e făcută din experiente din care învățăm Eu sincera sa fiu la vârsta ta as continua sa ma vad cu el pe ascuns, as încerca să evit sa mi dau viata peste cap, dar nu înseamnă neapărat ca e bine ca mine. Nici nu știu toate detaliile, din exterior e oricum ușor sa ți dai cu părerea, ar fi bine dacă părinții ar putea sa fie mai înțelegători sa nu se ajungă la situații de genul. Oricum orice ai face nimic nu e grav, toate se vor așeza, doar sa ai grija. Multa bafta îți urez și sa te gândești bine. Eu nu cred ca pleci neapărat de bunăvoie ci din cauza presiunilor, dacă nu ar trebui sa lupți pentru relație probabil nu te ai fi gândit sa pleci

| Ruja_Sebastian_1986 a răspuns:

Dacă lucrurile sunt ok și părinții lui sunt de acord este bine! Dar in condiția in care părinți tai nu sunt de acord despre aceasta relație cam nasol... Logic ar fi să își controleze puțin situația și sa analizeze in detaliu ce se întâmpla... Părerea mea terminăți liceul între timp iar vi-avis de problema neacceptarii roagăi frumos sa înțeleagă situația și o sa vezi ca este bine pana la urma nu pot ei decide soarta ta dacă tu crezi ca poți lua decizii fă-o responsabil succes!