| Mihaeladexamir a întrebat:

Vreau sa plec la iubitul meu.Fac 16 ani peste 3 săptămâni... Dacă dau declarație ca am plecat de bunăvoie ne mai poate face poliția ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia n-are absolut nici o atributie in asemenea cazuri si n-are nici un rost declaratia ta la politie.
Pentru a obtine reintoarcerea ta la domiciliu parintii trebuie sa depuna o actiune in justitie si va urma un proces civil, in urma caruia, in baza probelor administrate, instanta va hotari daca te obliga sa te reintorci la domiciliu sau nu.
Daca te obliga atunci va trebui sa te reintorci. Daca nu o faci de bunavoie parintii pot solicita executarea silita a hotararii, printr-un executor judecatoresc. Daca cineva se opune la executarea hotarari abia atunci poate interveni si politia, la solicitarea executorului judecatoresc.

| Mihaeladexamir explică (pentru Ioandelasal):

Deci ce încercați să imi spuneti? Am sanse sa pot pleca sau Nu? Eu nu pot asa bine românește..ma scuzați

| Mihaeladexamir explică (pentru Ioandelasal):

El a spus că va veni cu mine..Si va spune ca ma ia la el

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihaeladexamir):

Poti pleca, cel putin pana parintii obtin o hotarare judecatoreasca de reintoarcere la domiciliul lor, dar nu te sfatuiesc sa o faci. Ce te faci daca peste ceva timp prietenul sau parintii lui nu te mai vreau sau nu pot sa te intretina?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat esti minora declaratia ta e doar o hartie fara nicio valoare.

Asa de curiozitate, de ce iubi si familia lui sunt obligati sa intrwtina un copil in plus? Si alta curiozitate, ce plan ai cand se plictiseste de tine?