| anonim_4396 a întrebat:

am si eu niste nelamuriri legate de parintii mei biologici.sa va explic:Am 26 de ani si am fost infiat de la varsta de 3 saptamani i-mi iubesc foarte mult parintii adoptivi, de fapt ei sunt parintii mei si punct nu asi gandi vreodata ca nu sunt parintii mei dar ma macina foarte mult lipsa de informatii despre parintii mei biologici si nu-mi pot intreba parintii adoptivi nimic deoarece nu vreau sa-i supar.
Eu auzisem zvonuri despre mine inca de mic dar nu dadeam importanta prea mare,(sincer sa fiu nici acum nu dau) dar am crescut si i-am intrebat pe ai mei care mi-au zis ca asi fi fost abandonat intr-un tren de mama mea, niste doamne din tren m-ar fi dus la politie si de acolo la spital de unde m-a luat mama mea adoptiva, cam asta stiu eu despre toata istoria asta si sunt foarte curios cine poate fi mama mea, nu vreau sa-i cer explicatii nu vreau nimic de la ea doar sa o cunosc sa stiu si eu de unde ma trag sa-mi cunosc si eu data de nastere cu exactitate.
Cateodata stau si ma gandesc ca e foarte greu sa aflu ceva ba chiar cred ca este imposibil.
M-ati putea ajuta cu vreun sfat?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| pisoias a răspuns:

E posibil ca pana la urma parintii tai adoptivi sa-ti spuna(daca inrtr-adevar nu-i adevarat ce ti-au spus pana acum)adevarul si sa te indrume sa-ti gasesti mama. Dar in cazul in care ea ar mai trai te-ai gandit ca s-ar putea ca ea sa aiba o familie, un sot care bineinteles nu stiu despre existenta ta? Te-ai gandit de ce pe ea n-a interesat-o deloc ce s-a intamplat cu tine? Mai bine lasa lucrurile asa cum sunt si gandeste-te la multimea de copii care sunt abandonati dar care nu sunt atat de norocosi ca tine. Oricum decizia iti apartine.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca povestea pe care o stii este reala atunci n-ai cum sa-ti afli parintii biologici, cred ca nu au fost cautati nici la timpul cand te-au abandonat. Oricum, dupa parerea mea, nu mai are nici un rost, la limita s-ar putea nici macar sa mai fie in viata. Ai lucruri mai importante de facut in viata, decat sa te preocupe aceasta poveste si eu zic sa renunti. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

E o problema cu adevarat foarte dificila. Este normal si cred ca din curiozitate te framanti si iti pui foarte multe inrebari, la care nu gasesti raspunsuri. Dupa mine singurii care pot sa-ti spuna adevarul sunt parintii tai adoptivi. Este imposibil sa nu gasesti un moment mai intim prin care cu mult tact si rabdare sa pui in discutie acest mister. Sunt sigur ca aceasta situatie pe care o creiezi nu îi va deranja.

| sonya a răspuns:

Punctul meu de vedere ar fi ca cel mai bine este sa comunici cu mama ta adoptiva. Ai putea sa o rogi sa iti povesteasca cate putin sau ce isi aduce aminte de parintii tai biologici. Daca discutati calm si scotand in evidenta faptul ca desi ii iubesti foarte mult doresti sa afli si alte informatii referitor la parintii tai biologici. Eu una asa as face. Incearca sa expui punctul tau de vedere intr-o maniera placuta pentru ei si apoi terminand cu partea mai putin placuta. Succes

| Amachia a răspuns:

In primul rand, ma bucur tare mult ca iti iubesti parintii adoptivi, si mi se pare normal pentru ca ei te-au hranit ei te-au imbracat ei te-au educat si te-au dat la scoala, te-au crescut ca pe copilul lor.
In momentul in care te-au infiat, ei erau constienti de ce faceau si stiau ca ziua asta va veni o data si o data.In fond si la urma urmei este dreptul tau sa afli cate ceva despre mama ta si tatal tau, pentru ca ei te-au creat.Nu au de ce sa se supere, e drept ca o sa ii doara cand vor auzi, dar nimeni nu este atat de absurd sa faca asa ceva, deci nici parintii tai nu cred ca vor fi, daca le vei spune frumos intr-o zi, mama, tata, stiu ca ma iubiti ca pe fiica voastra si eu va iubesc nespus, dar am o dorinta launtrica de a-mi cunoaste parintii adoptivi, macar sa vorbesc cu ei
Ai putea sa mergi la politie, sa angajezi un detectiv, nu stiu.este foarte greu in astfel de cazuri, in care nu stii nimic despre ei, sau pe cineva care ar putea fi.Practic trebuie sa incepi de la zero.
Poate ca parintii tai stiu ceva. poate persoanele care te-au dus la politie mai traiesc si isi mai aduc aminte ceva...Incearca si varianta de ai intr pe ei, poate stiu dar nu au gasit mom potrivit sa iti spuna.Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Stai si analizeaza un pic situatia, cu ce te-ar ajuta sa stii care au fost parintii biologici si de ce te-au abandonat? Probabil te-ar intrista mai mult si cam atat. Acei oameni sunt la fel de straini, ca orice alt strain.
Asa cum spui si tu, parintii tai adevarati care te iubesc si pe care-i iubesti sunt de fapt cei adoptivi si doar asta conteaza. Mult bafta!

| deeah a răspuns:

Buna, intr-adevar este o situatie foarte delicata cred ca cel mai bine este sa o intrebi pe mama ta adoptiva ce s-a intamplat, cred ca ai dreptul sa stii asta. Majoritatea mamelor se gandesc ca poate o sa pleci sa iti cauti parintii naturali. Faci cum vrei este algerea ta

te pup:*