| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mare problema daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi as fi recunoscator, o sa incep direct...
Problema ii taicameu, ii betiv, de cand e maicamea cu el bea si ne face probleme la toti, Se inbata de multe ori de nu mai poate nici sa umble si de multe ori ne sunau persoane de la interfon sa coboram dupa el jos si efectiv il aduceam pe sus pe scari pana la etaj, ceea ce nu e tare frumos sa te vada toata lumea care este pe afara intr-o zi frumoasa de vara sau ce a fi...
Nu e prea agresiv cand bea, dar era inainte pana sa nu cresc eu, acum ca si eu is major de ceva vreme nu mai poate sa isi bata asa joc de noi "ca odinioara", oricum acum e agresiv verbal, ne tot jigneste si ne tot reproseaza de toate desii nu ii lipseste nimic. Chestia e ca suntem cu nervii la pamant, mi-e mila de maicamea saraca ca are ceva probleme cu inima si cand o vad cum sufera ma doare sufletul.
Se mai lasa de bautura 1-2 saptamani maxim cu ani in urma, acum nu a baut o vreme si ceva ca l-a convins maicamea si noi sa il internam la spitalul de psihiatrie unde a luat ceva tratament de calmare si ceva vitamine cred. Acolo a stat 10-14 zile nu mai stiu exact si inca vreo 3 saptamani a luat ceva tratament acasa si nu a baut timp in care ne-am inteles de minune.
Rugamintea mea e sa imi spuneti ce se poate face in acest caz? Am 18 ani si is cu nervii la pamant, nu cred ca e indicat sa ai probleme mintale la varsta asta, nu mai pot! i-am mai tinut morala de sute de ori in familie si chiar cu ceva rudenii da nici nu vrea sa asculte sau rade cand ii spunem.
Deci ce se poate face in aceasta situatie? Nu m-ar deranja absolut de loc ba dimpotriva, nu stiu, daca l-am putea interna si fortat undeva, nu am nici o idee de aceea va cer ajutorul. Nu mai suport nici eu nici sa imi vad restul familiei cum sufera...
Is asa de satul incat stau pe ganduri daca sa imi fac lege cu pumnu si sa scap familia de el chiar cu pretu unui dosar penal...precis nu e cea mai buna solutie dar ar trebui sa fie o lege pentru "animale" de genu...

Răspuns Câştigător
| PulbereDeStea a răspuns:

Daca e trecut apartamentul pe numele lui poate ca e un pic mai complicat.Deci prctic nu ati avea voie sa il dati afara din casa lui.Dar daca el este asa cum ai zis tu:poate se decide maicata sa divorteze si atunci ar trebui sa se imparta averea, ramaneti voi cu apartamentu si lui o sa ii dati banii, dar poate ca nu aveti de unde, cel mai sigur ati ajunge sa vindeti apartamentul si sa impartiti banii.Si pe langa asta depuneti plangere la politie, faceti rost de martori, stai voi in casa lui dar asta nu inseamna ca are dreptul sa se comporte asa.Io nu zic sa il lasati pe el pe drumuri, si sa ii faceti rau, dar nici sa stati asa.Probabil ca nu o sa vrea sa vanda apartamentul atunci ati putea sa ii cereti voi bani lui.Sa va dea o anumita suma, ca doar nu ar fi corect sa ramaneti pe drumuri si el sa stea bine mersii in apartament.Si daca nu are banii sa vi dea, si mai aveti probe care il acuza, martori plus cererea de divort, atunci ma gandesc ca legea il va obliga sa faca ceva.Ori va lasa apartamentul, ori va da banii.Bine ca toata treaba asta necesita curaj putere si vointa.Ati avea nevoie si de un avocat. Daca divorteaza ai tai tu cu maicata va puteti muta in alt loc pana se rezolva treburile, stiu eu, la bunicii tai, sau altundeva. Poate ca mai sunt si alte persoane afectate de comportamentul tatalui tau: s-a certat/batut cu cineva, a facut scandal, vorbeste urat, sa legat de cineva din familie sau pe strada. Poate ca a facut scandal in fata blocului iar vecinii au fost extrem de suparati.Toate astea ti-ar fi de folos daca ar fi adevarate.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Vorbeste cu el ca de la barbat la barbat si explica i ce rau face familiei,daca nu intelege de vorba buna cel mai bine ar fi ori divortul ori sa l duci fortat la dezalcolizare,banuiesc ca de buna voie nu o sa vrea,daca el nu se gandeste la binele vostru, atunci ganditi va voi rezolvand situatia asta pentru ca nu i usor si aia nu i viata sa suporti non stop,, mizerile lui,, chiar daca e parintele tau, si ai grija de mama ta in special

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

de unde are bani de bautura, cauta si discuta cu el sa mearga la un psiholog, inca o solutie ar fi sa va schimbati domiciliul ca poate cei din anturajul lui sunt de vina

| PulbereDeStea a răspuns:

Sa divorteze maicata de el happy.Sa il reclame la politie dar cu fapte concrete, il filmezi cu telefonul, cu camera sau ii faci poze, il inregistrezi.Il dai afara din casa si actele de divort. Faci reclamatie la politie, si cu siguranta o sa vina de mai multe ori pe la voi, il primiti odata acasa dar sa nu stie ca voi ati vorbit cu politia si daca ii beat dati telefon la politie.Probabil veti avea nevoi si de martori.

| catalin132 a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Apartamentul e trecut pe numele lui. Poate fi dat afara din casa la o adica cu probe, inregistrari martori, plangere etc? sau macar amenintat cu treaba asta? Poti sa imi spui concret?

| catalin132 a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Is foarte adevarate ca doar nu as avea motiv sa inventez, plus ca ce am scris aici is doar cateva chestii, sunt multe intamplari pe care nu le-am spus ca nu am vrut sa intru in detalii fara rost, si oricum nu ai cum sa intelegi prea bine o sitatie de aceasta daca nu ai trecut prin una...
Multumesc de sfaturi si de atentia acordata
Numa bine!

| PulbereDeStea a răspuns (pentru catalin132):

Daca e trecut apartamentul pe numele lui poate ca e un pic mai complicat.Deci prctic nu ati avea voie sa il dati afara din casa lui.Dar daca el este asa cum ai zis tu:poate se decide maicata sa divorteze si atunci ar trebui sa se imparta averea, ramaneti voi cu apartamentu si lui o sa ii dati banii, dar poate ca nu aveti de unde, cel mai sigur ati ajunge sa vindeti apartamentul si sa impartiti banii.Si pe langa asta depuneti plangere la politie, faceti rost de martori, stai voi in casa lui dar asta nu inseamna ca are dreptul sa se comporte asa.Io nu zic sa il lasati pe el pe drumuri, si sa ii faceti rau, dar nici sa stati asa.Probabil ca nu o sa vrea sa vanda apartamentul atunci ati putea sa ii cereti voi bani lui.Sa va dea o anumita suma, ca doar nu ar fi corect sa ramaneti pe drumuri si el sa stea bine mersii in apartament.Si daca nu are banii sa vi dea, si mai aveti probe care il acuza, martori plus cererea de divort, atunci ma gandesc ca legea il va obliga sa faca ceva.Ori va lasa apartamentul, ori va da banii.Bine ca toata treaba asta necesita curaj putere si vointa.Ati avea nevoie si de un avocat. Daca divorteaza ai tai tu cu maicata va puteti muta in alt loc pana se rezolva treburile, stiu eu, la bunicii tai, sau altundeva. Poate ca mai sunt si alte persoane afectate de comportamentul tatalui tau: s-a certat/batut cu cineva, a facut scandal, vorbeste urat, sa legat de cineva din familie sau pe strada. Poate ca a facut scandal in fata blocului iar vecinii au fost extrem de suparati.Toate astea ti-ar fi de folos daca ar fi adevarate.

| Iuliana_3551 a răspuns:

Problema ta e foarte delicata.Parerea mea e ca trebuie sa vorbesti cu familia si sa decideti ce faceti, potiincepe prin a cauta un spital unde sa.l internati si sa vorbesti cu familia si sa le zici. Funda puppy dog eyes

| Iuliana_3551 a răspuns:

Problema ta e foarte delicata.Parerea mea e ca trebuie sa vorbesti cu familia si sa decideti ce faceti, poti incepe prin a cauta un spital unde sa.l internati si sa vorbesti cu familia si sa le zici. Funda puppy dog eyes

| catalin132 a răspuns (pentru Iuliana_3551):

Pai am tot discutat si cu familia si cu cei apropiati si nu stiu daca ai citit mai sus dar am spus ca a fost internat la psihiatrie