| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. Sa zicem ca am o prietena cu care impartasesc tot si chiar ea mi-a spus acum ceva timp ca pe mine ma are cea mai apropiata, iar sentimentul era si este reciproc, avand in vedere ca la capitolul prietene am fost dezamagita si am ajuns sa o am doar pe ea. Insa de curand tine legatura cu o amica mai veche si am observat ca are prioritate mai mare decat mine (vorbeste mai mult cu ea, petrec mai mult timp, etc). Nu ma judecati ca as fi geloasa sau nu stiu ce, am si eu o varsta, 21 de ani, dar totusi nu mi se pare corect, si am momente in care ma simt aiurea si singura (nu neglijata de ea, ca se intereseaza de mine), dar ceva nu e corect. Voi ce parere aveti? Ati fost dezamagiti de prietene/prieteni si v-ati simtit singuri si cam neglijati de acestia?

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Înţeleg foarte bine ce vrei să spui şi ce simţi deoarece m-am aflat într-o situaţie asemănătoare.
Eu sunt o persoană foarte selectivă în privinţa prietenilor, acord cu greu încredere cuiva şi consider că nu oricine este demn să-mi fie prieten.
Totuşi, acum trei ani am cunoscut o fată care îmi părea extrem de inabordabilă la început, era foarte mândră dar şi foarte de treabă cu prietenii pe care-i avea.
Din ziua aceea, am fost ambiţioasă până când am reuşit să-i ajung în graţii, să spun aşa.
Am devenit cele mai bune prietene, suntem sincere una cu alta şi mergem pe principiul că dacă vrei să-mi spui ceva, te ascult, dacă nu vrei, respect acest lucru.
Sunt momente în care mă simt dată deoparte deoarece ea vorbeşte cu alte fete, devin foarte dezamăgită şi îmi pun întrebarea dacă îmi e prietenă cu adevărat.
Eu cred că la fel şi tu, treci prin nişte momente mai puţin plăcute însă dacă spui că amica ta îţi acordă totuşi atenţie, se interesează de tine, înseamnă că ai un loc important în sufletul ei şi nu ai motive de îngrijorare sau de gelozie.
Dacă vezi că prietenia voastră începe să "scârţâie", înseamnă că ceva este în neregulă şi trebuie să te străduieşti mai mult să o menţii.
Nu uita, prietenia este precum un fluture. Ai impresia că l-ai prins, în timp ce nici măcar nu l-ai atins.

Numai bine!

| LivingLouder a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii dai o sansa, vorbiti despre asta, si impartasiti-va sentimentele.

| Allinn a răspuns:

Nu poate sta chiar in fiecare ora / minut / secunda cu tine, mai simte si ea nevoia de a vb si cu alte persoane. Cauta si tu alte persoane cu care sa mai vorbesti nu doar cu ea. Ca o sa ajungeti sa fiti obsedate una de cealalta.

| pestisorulauriu a răspuns:

Nadia, nu poti vasli impotriva vantului. Apoi, daca oferi ceva asteptand altceva acesta nu este decat un schimb si ai intretinut relatia cu un partener de "afaceri". Daca oferi neconditionat, conectata fiind la calitatile reciproce care va unesc, vei avea mari satisfactii. in plus, viata ta nu ar trebui sa se rezume la o singura "Prietena" iar increderea nu poti stii daca este o "investitie" buna, difera de la caz la caz insa oricum ar fi, INVETI. Incearca sa te gandesti mai mult la tine depinzand de tine, de ceea ce faci de ceea ce esti. Succes

| dianaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Da, de multe ori. Iti dau un exemplu: Aveam o prietena la scoala, eu o consideram cea mai buna prietena a mea si ii spuneam tot, absolut tot si mi-au spus niste prieteni ca tot ce-i spun eu ei, ea spune la toata lumea(si ea imi spunea mie, dar eu nu spuneam nimanui) si la inceput n-am crezut ce-mi spuneau ei, credeam ca-mi spun asta ca sa ne certam, dar au avut dreptate: mie imi placea de un baiat si am scris o poezie si i-am trimis-o prin mesaj si ziua urmatoare la scoala au inceput toti sa rada de mine si sa ma faca disperata(deci aflasera de poezie), am intreat-o daca a aratat cuiva poezia si ea mi-a spus ca i-a luat cineva telefonul si s-a uitat in el si bla, bla, am crezut-o, in alta zi imi placea de alt baiat si vorbeam cu ea prin mesaje si m-a intrebat daca pot sa-i trimit un mesaj de dragoste despre el si eu am intrebat-o de ce si ea a zis ca nu am mai scris de mult mesaje din alea bla, bla si eu am zis ca bine, am scris si i l-am trimis si ziua urmatoare la scoala i la aratat lui si iar radeau toti de mine, m-am certat rau de tot cu ea, dupa un timp ne-am impacat, am fost prietene foarte bune pana acum in vacanta cand nu ma mai baga in seama sad Si apropo, am uitat sa mentionez ca am vazut ca m-a barfit rau pe facebook (atunci cand eram prietene)..si legat de intrebarea ta, stiu perfect cum te simti (ce ti-am scris mai sus e doar un singur exemplu, mai am zeci), sad Las-o, o sa se plictiseasca si de acea fata si tot la cea mai buna prietena a ei (tu) o sa vina, succeswinking

| Al3xp a răspuns:

Salut, cel mai corect ar fi sa discuti putin cu ea pe tema asta, sa o intrebi sincer si sa iti raspunda la fel ce anume o atrage atat de tare la amica respectiva, si totus cu tine de ce face mai putine daca spune ca ii esti prietena cea mai buna, si ea daca iti e o amica cu adevarat buna ar trebui sa fie sincera in asta. Oricum si eu am fost dezamagit de multi amici si toti ma jucau pe la spate desii poate ne stiam de ani de zile...mai bine incearca sa iti pastrezi un coltisor mic acolo de neincredere fiindca omul niciodata nu il poti cunoaste. :*

| shanur a răspuns:

Salutare. Am 18 ani. Am prietenit 2 ani cu o fata care acum va avea 22 ani. Deci 4 ani diferenta era. Iam fost alaturi la greu si la bine, desi eram la distanta. Prietenia noastra a incetat din cauza ca ea a inceput a oferi atentie amicilor din trecut. Aceeasi situatie ca la tine. Nu gelozam. Imi era foarte neplacut. Dar. Am trecut peste. + la toate amica data, a fost cindva cea mai buna prietena pu ea + si a tradat-o. Am trecut peste. Si sunt fericita pu ca deja jumate de an prietenesc cu altcineva. Si sa stii. Dupa fiecare nor, apare si soarele... P.S: Cred ca trebuie sa devii putin mai rece fata de ea, ca sa inteleaga ca te poate pierde.winking