| Carabulea_Luminita_1998 a întrebat:

Buna ziua asi dori sa stiu si eu fica pe internet nu am gasit absolut niciun raspuns, cati bani îți trebuie la cununia civila sa ai sau sa strangi eu vin din marea britanie am plecat sa fac bani si efectiv nu stiu si nu am gasit niciun raspuns la intrebarea cati bani îți trebuie la cununia civila, ofer fundita pentru un raspuns foarte bun multumesc

Răspuns Câştigător
| neludana2000 a răspuns:

Costuri: 5 lei dosarul cu sina care-l predai la primarie. Daca vrei fotograf de la ei, se negociaza, ( intre 2oo-500-800 lei depinde cate fotografii vrei) Restaurantele sunt inchise (corona) deci nu dai bani, la noi acum 4 luni costurile totale au fost de 1 600 lei, am facut acasa 19 persoane. La primarie nu-ti da voie innauntru decat cu masca, doar 15 peroane maxim, deci 2 miri, 2 nasi si 11 invitati distantati, afara pot fi cat vrei, distantati...cam asta e.

| Carabulea_Luminita_1998 explică (pentru neludana2000):

Ma intresa la primarie peteecere nu stiu daca fac, daca fac asta o sa fie acasa iar cu fotgraful e rezolvat am dejia o cunostinta de la nunta surori mele am numarul fotografului nu asta e problema ma intresa la primarie cu taxe dosarul si astea multumesc frumos pentru raspuns

| Carabulea_Luminita_1998 explică (pentru neludana2000):

Aveti idee ce este cu analizele acelea care le cer fara ele nu pote face dosarul la primarie?

| neludana2000 a răspuns (pentru Carabulea_Luminita_1998):

In momentul in care mergeti la primarie, intrebati ce tip de analize se cer, pentru ca acestea difera de la un oficiu al starii civile la altul. Certificatul medical este un formular tip care trebuie sa contina numar de inregistrare, data, stampila unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului.
Testare HIV 1 + 2 (screening)
RPR/VDRL
Antigen HBs (screening)
Anti-HCV (screening)
Pentru analize vorbesti cu sora ta sa le faci la medicul ei de familie. Ele legal te-ar costa cam 300-400 ron, pentru nepoata mea am dat doar 100 ron (cred ca intelegi ce vreau sa zic). BAFTA

4 răspunsuri:
| TeodorescuAndrei a răspuns:

Nu foarte mult. Daca e vorba de cununia civilă ( aia care semnezi certificatul de căsătorie ) e gratuit. Cheltuieli ar fi pe partea de haine, transport, o gustare ( gen fursecuri, covrigei ) ceva vin pentru martori si cei care participă si cam atât...deci in mare parte nu e cheltuială mare... până in 1000ron ( e cununie civilă nu nuntă )