| anonim_4396 a întrebat:

Au dat rezultate la cineva folosirea testele de ovulatie? Imi doresc tare mult sa raman insarcinata, ne-am facut analize, incercam de cateva luni, stiu ca nu trebuie sa fiu stresata, dar mai am de lucru aici putin.

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cand te astepti mai putin ai sa ramai ai sa vezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de sanatatea ta si a paertenerului tau.
Testele de ovulatie iti spun doar cand esti la ovulatie dar nu-ti spun si ca ai ovare polictistice sau ca sotul ar putea avea probleme cu productia de sperma.
Un consult medical si niste investigatii, ar putea fi mai eficiente, decat un test de ovulatie.
Daca in trecut ai folosit anticonceptionale, exista un risc enorm sa fii sterila si bineinteles, multe alte motive.

| Paula2018 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am folosit anticonceptionale, teste am facut. Stiu ce indica testele, ma interesa doar daca a functionat la cineva...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paula2018):

Testele nu "functioneaza" la nimic, doar arata cand esti tu fertila!
Ca atare, nu te ajuta cu nimic, daca sperma sotului nu este buna sau tu ai ovare polichistice, ori tompe infundate.
Deci sunt irelevante!
Ca nu-ti poate nimeni confirma ca testul de ovulatie, a lasat-o gravida.

| Paula2018 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dupa cum am zis mai sus, analizele le-am facut, inclusiv ce ai mentionat tu. Si da, stiu ce e un test de ovulatie, asta intrebam, daca are loc un act intim in perioada indicata ca fiind fertila, daca a ramas cineva insarcinata. Nu stiu ce e asa complicat de inteles.