| yasminna a întrebat:

Buna tuturor.As dori si eu un sfat sau mai multe. Iata situatia:am 23 de ani, sunt studenta, maritata si imi doresc din tot sufletelu un bebe.Impreuna cu sotul avem un apartament si ne descurcam bine.Incerc de cateva luni sa raman insarcinata, am facut analize si tot ce trebuie.Problema este ca nu am putut sa-i spun mamei mele ca ma chinui sa raman insarcinata deoarece ea imi spune mereu sa mai astept, ca sunt mica, sa termin scoala, cu toate ca sunt in anul4 si termin. Daca se intampla sa raman insarcinata(DOAMNE AJUTA)ii voi spune dar ma tem de reactia ei, nu stiu de ce.Imi era mai usor sa vorbesc cu tata, odihneasca-se n pace, era mai bland mama e o dura.De ce imi este atat de greu sa-i spun ce am pe suflet? Stiu ca ma iubeste si imi vrea binele dar de ce este asa stricta in privinta asta? multumesc anticipat

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu cumva si fumati careva, sau amandoi? Urgent lasat! Eventual repetate analizele si in alta parte! Regimpreponderent vegetarian, pana ramai gravida, apoi consulti medicul, ca sa stii exact si cata carne, etc... Incearca si sa gandesti mai pozitiv, +autosugestie: am sa raman, bis, bis... Succes!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa-ti fie frica sa ii spui mamei tale ce doresti. Din alt punct de vedere trebuie sa intelegi ca este asa doar pentru ca ar vrea sa te stie cu servici, mai ales acum cand este asa o problema sa ai unul. Pe de alta parte este si un ajutor suplimentar daca intai ai o slujba si abia apoi ramai gravida, pentru a putea beneficia de bani de la stat. Nu iti fa probleme ca nu ai ramas gravida, totusi iti recomand ca sa isi faca si sotul tau analizele, pentru ca nu totdeauna e de vina femeia. Sa nu fie incurcat de asta, in ziua de azi multi barbati au probleme de acest gen. Iar pe mama ta este bine sa o iei cu usurelul. Probabil ca ea, stiind cat de greu i-a fost sa te creasca - ca nu-i totul se faci un copil, mai sunt toate celelalte responsabilitati fata de el - sa-l hranesti, sa-l duci la doctor cand e bolnav (si e bolnav destul de des), sa ai grija sa mearga, sa vorbeasca, sa invete... Odata cu copilul vin foarte multe bucurii, dar se duc altele. Nu poti merge oriunde, oricand, nu mai ai bani suficienti sa mergi in concedii, nu poti sa-ti permiti luxul. Si nu mai ai mult timp pentru tine. Este o iubire imensa ce-o simti, o faci de bunavoie, dar sa te gandesti ca mama ta este la faza cand ar vrea ca tu inca sa-ti traiesti tineretea, sa-ti gasesti un serviciu, sa apucati sa va bucurati de voi doi (ca oameni casatoriti) si abia dupa aceea sa va inhamati la aceasta frumoasa si grea munca ce o presupune cresterea unui copil.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Sincer ...eu am fost gravida in penultimul an de facultate si acum numai regret nimic, o iubesc pe fetita mea foarte mult insa daca as fi avut de ales as mai fi asteptat macar pana termin... mi-a fost foarte greu, licenta am dat-o la cand ea avea 9 luni... am fugit mereu de la cursuri acasa sa alaptez mergeam dupa inapoi la cursuri, lucrare de diploma, sesiune, apoi licenta... nu-ti poti inchipui ce greu a fost... insa a trecut si ma bucur ca acum e aici cu mine... e lumina ochilor mei si multumesc lui Dumnezeu ca o am insa sa stii ca pe cealalta parte am pierdut... am stat 2 ani acasa, mi-a fost greu din nou cand am inceput sa lucrez am pierdut destul de mult cu statul acasa insa asta e... in legatura cu mama ta stii ce zic... spune-i ce ai pe suflet, fi tu corecta fata de ea si o sa vada ca nu are de ce sa se opuna... nici parintii mei nu au fost de acord cu sarcina mea... le-a fost frica ca nu voi termina scoala... a trebuit cateva zile pana au digerat vestea cea mare ca vor fi bunici, mama a intrat in panica si a facut o depresie insa i-a trecut... iar acum sunt cei mai fericiti bunici de pe lume... sunt lesinati dupa nepoata lor... asa va fi si cu mama ta... o sa vezi ca va sta alaturi de tine si o sa te ajute... iar in legatura cu faptul ca nu ramai gravida nu te speria ca o sa fie bine, nu te ingrijora decat dupa 1 an jumate de incercari... poate pur si simplu nu v-ati sincronizat cu perioada ta de ovulatie... pentru detalii despre ovulatie du-te la un consult ginecologic... el o sa te ajute sa iti calculezi exact perioada de ovulatia... asta daca ai un ciclu regulat... multa sanatate si fericire...

Bula
| Bula a răspuns:

Mama sigur iti vrea binele!
Si dupa parerea mea, cel mai iindicat ar fi sa termini, sa-ti gasesti o slujba buna, sa-ti incepi o cariera, dupa care pot veni si copii.
In ce priveste sa ramaii insarcinata: si aceasta teama poate sa contribuie, chiar daca analizele sunt ok. Dar sotul tau si-a facut analize de fertilitate? Si el poate sa fie de vina (adica organismul lui), caz in care poate primi un tratament adecvat.

| yami a răspuns:

Ai familia ta, esti la casa ta, ai un sot bun, situatie excelenta sa vina si copilasii?! ...mama e mama dar acum tu te gandesti la familia ta si la ce va face voua bine! discutiile astea le ai cu viitorul tati nu cu bunicahappy...si bunica isi va iubi nepoteii cu siguranta!happy

| marina_7216 a răspuns:

Pt ca iti vrea binele si anume sa termini facultatea pentru a le face pe toate la timpul lor.acum sa te ocupi cum trebuie de facultate iar cand va veni bebele sa te ocupi intrutotu lui pentru ca intr-adevar este minunat sa ai un bebe dar ni este usor mai ales ca acum termini faculta si iti trebuie timp de invatat.sincera sa fiu mama ta are dreptate insa si tu ai. cel mai important este sa faci ceea ce simti si daca asta te face fericita(cred ca da)convinge-o pe mama ta ca asta iti doresti din suflet si asta te face fericita.nu cred ca nu se v-a bucura de fericirea ta dar arata-i ca esti independenta iti asumi greutatiile care ea spune ca vor fi(si faculta si bebe)fa ceea ce simti inainte de toate! mult noroc si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate n-a venit timpul.asa ca multa rabdare toate se intampla cu un scop. iar mama se va acomoda cu ideea atunci cand va fi nevoie.atata timp cat esti casatorita si totul merge bine in relatia cu sotul tau nu vad ce ar avea de obiectat.si sa stii ca si stresul poate fi o cauza.lasa lucrurile sa vina de la sine.succes la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dupa parerea mea, as spune ca venirea bebelushului nu ar fi o problema pentru mama ta, ci s-ar putea sa fie chiar sotul tau, ea nefiind satisfacuta de el. Un alt motiv ar fi situatia financiara, poate crede ca nu ai banii suficienti si inca experienta necesara cresterii unui copil. In plus eu cred ca cel mai bine ar fi, cu toate ca nu ai ramas inca insarcinata, sa o iei pe mama ta deoparte si sa ii spui ca ai ramas, asteptand reactia ei, si mimica fetei, sau pur si simplu atunci cand ramai, ii spui mamei tale, asteptand reactia ei, ca altfel te va demoraliza, insa afland vestea ar putea sarii si in sus de bucurie. Sper sa te ajute sfatul meu, multa bafta si cu mama, si cu ingerashul acela mic!