Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.

Avem următoarele situatii : socrii mei doresc sa isi vândă apartamentul unde locuiesc pentru a achiziționarea unui locuințe mai mari, vestea aceasta am aflat-o acum doua zile. In vizita avuta la ei acum doua zile, mama acestuia mi-a batut apropoul de vreo trei ori ca ar fi bine sa vând si eu casa si sa ma mut cu ei. Evident ca am schimbat imediat subiectul, lucru ce a reușit sa o enerveze teribil. Vor ca banii luați pe casa mea sa ii transfer in contul lor, iar in momentul in care gasesc un teren si obțin toate autorizatiile de construcție sa avem dreptul (eu si fiul ei) la o bucata de casa unde sa ne amenajam un loc al nostru. I-am explicat clar ca nu o sa fac prostia asta, casa in care stau a fost locul in care am copilarit. Aceiasi poveste a fost spusa si celuilalt băiat al ei ca sa zic asa (soțul surorii iubitului meu), iar acesta a acceptat fără sa clipească sa vanda casa si il dădea exemplu ca asta înseamă încredere in familie si ca eu nu ii iubesc fiul suficient încât sa ma gândesc la viitorul nostru. Problema este ca atat ea cât și socrul au fost toată viata dupa bani si nu a contat de unde au venit. Soțul meu nu vrea sa audă nici in ruptul capului de așa ceva, dar mama lui ne-a spus din capul locului ca începând de astazi (ziua in care am fost in vizita la ei) sa nu ii mai cautam pentru ca i-am schimbat fiul si întors împotriva ei desi niciodată nu i-am interzis sa isi vada părinții ori sa ramana la ei peste noapte sau sa ii ajute cand au nevoie de ceva. Eu știu ce au in cap si tocmai de asta nu vreau sa fac prostia sa vand si ma mut cu ei pentru ca stiu ce ar însemna plus ca si casa unde stau ei acum a fost lasata moștenire cu ghilimele de către o bătrână cu care ei nu aveau o treaba ca sa afle peste niște ani ca respectiva bătrână avea un fiu ce era unicul moștenitor. Al meu e prins la mijloc si e destul de afectat de treaba asta pentru faptul ca părinții lui il respingerea. Cum pot împacă si capra si varza?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e treaba ta sa impaci nimic.
Eu in situatia ta as rezolva simplu: mi s-a spus sa nu ii caut, pur si simplu nu ii mai caut. Sotul sa faca la fel, macar o vreme, daca vrea liniste, probabil il vor cauta ei. Daca nu il cauta... asta e.
Nici intr-un caz nu vinzi casa voastra ca sa luati una impreuna. Aici nu e vorba de incredere, ci de un amestec nepermis in viata voastra.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti dau un sfat ca femeie maritata de foarte multi ani: NU-ti vinde casa si nu te muta cu socrii, fiindca vei regreta amarnic toata viata.
Este mai sanatos, din toate punctele de vedere, sa nu stati impreuna nici cu socrii si nici cu parintii, fiindca se vor baga in casnicia voastra.
Al tau sot daca te iubeste va accepta situatia impusa de tine.
daca nu te iubeste si te ameninta, inseaman ca vrea sa faca ce vor parintii lui si te poate parasii oricum, cand va avea el chef.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"sa nu ii mai cautam"

le transmiti sa va caute ei cand le trec mofturile

| Freya1 a răspuns:

Tu cu sotul tău sunteți o familie, nici nu au de ce oamenii aia sa va ceara sa va vindeți casa ca să le cumpărați lor loc unde sa stea.Asta e culmea nesimțirii, iar dacă vei face prostia asta vei regreta toată viata.
În general părinții ar trebui sa fie cei ce le dau case și ajutor copiilor nu invers pentru ca ei au fost putori sau habâsâni.

| anonimg a răspuns:

Fiecare familie trebuie sa stea separat. Parintii si socrii n-au ce cauta in vietile celor casatoriti.

| Holiday a răspuns:

Si intrebarea care e? Ce sa faci? Evident, sa le dai flit. Daca nu le convine, asta e, e problema lor. Iar barbate-tu, ce naiba e, gluga de coceni, nu poate sa le spuna clar sa-si vada de treaba lor?!

| johnnny123 a răspuns:

Foarte bine, nu-i mai căutați...

Dacă le trec avioanele din cap, să vă caute ei. Dacă nu, asta este. Nu văd de ce ai vrea să ai o relație cu niște oameni care au pretenții absurde și care vor să se bage cu bocancii în viața voastră și să vă impună lucruri pe care voi nu le doriți.

| gabicoo a răspuns:

Sora prietenului tău avea, acum un an, 16 ani - acum are 17 ani și ceva - și deja este căsătorită?
Ceva nu se leagă în postarea ta.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru gabicoo):

S-a prins de un tip ce are ceva bănuți, iar cuvântul soț l-am folosit eu pentru ca si ea viseaza cai verzi pe pereti si deja il prezintă peste tot ca si soțul ei. Inelul il are însă așteaptă vărsta sa fie majora ca sa se casatoreasca legal. Au facut o mica petrecere de logodna ca sa ma exprim asa.

| Yuoia a răspuns:

"locul unde am copilarit" seamana cu moftul soacrei.
Insa, ce se va intmpla cand ei vor muri sau -mai rau- va veti certa? Se imparte la mostenire banii pusi de voi? Sau va da afara si ei raman cu investitia voastra?
Stati fiecare la locul vostru, cu ce aveti. Dar si cu actele in regula. Nu cu o bucatica unde sa va faceti... tra-la-la.

| Adelina13062014 a răspuns (pentru Yuoia):

Iti dai seama ca daca se vad in cont cu banii or sa caute motive sa ma lase pe drumuri laughing

| Yuoia a răspuns (pentru Adelina13062014):

Exact!

| Smmo a răspuns:

Nu le impaci. Daca ai o casa, tine-te bine de ea barem pana mai faci rost de un apartament, ca poate o sa ai si tu copii si e si o posibila sursa de venit... nu mai zic de separari sau alte evenimente neprevazute care te pot lasa pe drumuri.
Da, e o chestie idilica si aparent foarte imbietoare sa traiasca in buna intelegere mai multe generatii in aceeasi ograda. Dar sa le ceri altora sa iti dea banii lor ca sa faci tu ce vrei cu ei, e cel putin deplasat. Daca ii tin curelele, sa achizitioneze terenul si sa va pofteasca sa contribuiti la constructia casei cu cat puteti sau sa faca in timp inca o camera si inca o camera. Oricum lucrurile astea dureaza, nu se fac rapid, nu se lucreaza decat in anumite perioade ale anului.
Dar daca iti vinzi casa si te certi cu sotul sau vreti sa plecati amandoi de acolo, n-ai nici casa, trebuie sa te rogi de ei sa-ti dea banii inapoi. Eu nu as da vrabia din mana pe planurile marete ale unora.

| NuCitescNotificari a răspuns:

NU mai faci parte din locuinta! You're OUT! Usa e a ta!