| AlexDorinel a întrebat:

De ce romanii care pleacă în străinătate majoritatea pleacă doar în tarile latine Spania, Italia, Franța, Grecia?

20 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Le plac plantatiile de capsuni, citrice, struguri prea mult si na...

| T0T a răspuns:

Sunt foarte mulți și în Germania. Iar Grecia nu e țară latină.

| Freya1 a răspuns:

Cine mai pleaca înafara de vacante prin Spania si Grecia? Ca majoritatea cu munca pleca in Anglia, Germania, franța.

| Zuzu1991 a răspuns:

De cand e Grecia tara latina?!?
grecii te-ar scuipa in fata dupa ce au fost cuceriti de romanii care vorbeau latina
si de cand pleaca romanii in draci in Grecia?!?
si de ce nu ai pus Anglia, ca s-a plecat in draci in Anglia?!? si Germania

| tudorvolcano a răspuns (pentru Zuzu1991):

Practic, grecii și romanii se considerau o singură națiune. De altfel, romanii nu ar fi putut cuceri Grecia, dacă grecii nu îi considerau pe romani ca fiind frații lor.
Când era vorba de alții, ca perșii, au rezistat cu toate puterile. Cu romanii, era ca și cum se schimba Sparta cu Atena.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tudorvolcano):

"acum 16 minute | tudorvolcano a răspuns (pentru Zuzu1991):
Practic, grecii și romanii se considerau o singură națiune. "

geezaz dude, imi dau zeama ca ai un fetish serios sa fi sclav, dar nu poti sa generalizezi asta la o intreaga natiune... kmon RILI?!?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sclav cui?
Am spus un fapt. Și în ziua de azi, ca țări din Mediterana, grecii se identifică ca frați cu italienii.
Era o expresie în italiană spusă de un grec mai demult, care e destul de cunoscută în ziua de azi: Una faccia una razza.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Sclavii romanilor dude, si nu ma refer deloc la romanii din Dacia ci la aia din Roma - Italia, acum 2mii+ de ani
Grecia a fost cucerita de imperiul roman, acum 2mii+ de ani si au fost facuti sclavi (nu stiu datele exacte pentru ca ma doare rau IN COT si de imperiul roman si de greci)

| tudorvolcano a răspuns (pentru Zuzu1991):

Au fost făcuți sclavi prizonierii de război în primul rând.
Iar chiar și ca sclavi, grecii aveau cele mai bune poziții, dată fiind educația lor: erau profesori particulari, se ocupau de creșterea copiilor, și tot ce era legat de educație și imersiune în cultura elenistică.

Noi suntem romani. Nu e diferență între romanii din Dacia, și cei din Roma. Aceleași drepturi, același prestigiu. Un cetățean roman nu putea fi făcut sclav.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tudorvolcano):

"acum 1 minut | tudorvolcano a răspuns (pentru Zuzu1991):
Au fost făcuți sclavi"

pai, asta zic tongue

| Werrich a răspuns:

Probabil pentru ca se invata limba mai usor decat in Germania, Suedia, Danemarca?
https://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_diaspora

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Grecia e țara latină?! Dorinele, dacă vorbești serios, mai pune și tu mâna pe o carte de istorie! Grecii - deși ocupați de romani - NU s-au romanizat deloc. Ba din contră: romanii au preluat elemente din cultura greacă!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

S-au romanizat cei din Macedonia. De aici machedonii (aromânii).
Acum Grecia a rămas elenă datorită populației din Anatolia, care cu ocupația turcă/otomană, s-au întors cu timpul în Grecia.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Tu de ce crezi? Știai că română e o limbă latină și, în consecință, e mai ușor să înveți limbi latine ca vorbitor nativ de română? Dorinele, ți-e lene să gândești?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sun așa numitele țări cu tradiție, elegante, ordonate etc.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Țiganii strică totul, la fel și în Franța. Dacă am anulat aceste detalii ar fi cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai vrea sa plece? In tari la fel de sarace sau chiar mai sarace? In sate din Africa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sună cam așa:
De ce românii pleaca in tari latine precum Italia, Tunisia, Algeria, Congo?

| alexandradlr a răspuns:

In Grecia nu se prea duce nimeni că sunt mai îngropați in datorii decât noi. In cele latine este un nivel de trai cat de cat mai bun si limbile foarte frumoase, usor de învațat si oamenii calzi. În tarile nordice oamenii sunt mai reci si limba mai grea dar sunt si acolo multi romani.