| unmaryo a întrebat:

Bună Ziua, în urmă cu 4 ani tatăl meu i-a cumpărat un câine surorii mele, sora mea cand avea cainele 1 an a plecat la maica mea caci am parintii divortati, in vara anului 2023 sora mea a venit intr o vacanta de 2 saptamani aici si s-a hotarat ca nu mai vrea sa plece la maica mea din nou caci a crescut aici pana la varsta de 10 ani, a stat aici 8 luni de zile iar apoi a fugit pe ascus si mi-a furat cainele pe care eu l am crescut 3 ani singur, l am spalat si l am ingrijit, i am oferit afectiune iar ea a luat cainele si l a furat si a fugit la maica mea la 7 ore distanta de mine, daca merg la politie cu tatal meu caci cainele este cumparat de el, si fac o plangere, cainele o sa me fie readus? Am poze cu el, videoclipuri, am un video cu sora mea cum batea cainele cu matura, a fyrat certificatul la caine sora mea, cainele este cumparat si vaccinat de tatal meu, este bichon maltez, a crescut la tara, a fost tinut in casa si il scoteam afara sau statea in curte iar acum sta inchis in bloc 6 ore singur, oare cainele o sa mi revina? Eu am 17 ani iar cainele acela a fost crescut si ingrijit de mine, ce spuneti, daca face tata o plangere cainele ne revine?
Mentionez ca a furat cainele si a plecat cu el fara sa stim eu sau tatal meu, nu si a luat nici caitele si si a pierdut materia, mama mea nu a suportat acest caine niciodata si îi spunea (javra), ca sa o ademeneasca pe sora mea la ea i-a spus ca poate sa ia si cainele si a fugit de acasa.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tatal tau este proprietarul cainelui, cu el trebui sa vorbesti.
Doar el poate rezolva problema.

| Simpatic a răspuns:

Este vorba despre acelasi caine pentru care ai strans bani din donatii de pe Facebook?;)
https://www.tpu.ro/......i-eu-i-am/

| unmaryo explică (pentru Simpatic):

Maia a murit si politia a facut verificari si am iesit nevinovat caci le am aratat toata dovezile, este vorba de un Bichon Maltez?

| Simpatic a răspuns (pentru unmaryo):

Am inteles tinere, nu ne-ai precizat daca este acelasi caine sau un altul -cel din intrebarea ta de mai sus, de aceea am banuit ca este vorba despre acelasi caine

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat cainele este al surorii tale, nu ai ce sa faci, ca Politia nu se baga sa-ti aduca tie cainele, care este de fapt al ei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iara a dat Violleta cu istea in gard. Nu stie ce prevede legea, dar da sfaturi.
Chiar daca a fost cumparat pentru sora ta, neexistand vreun document care sa ateste acest lucru, iar ea nu l-a revendicat timp de tri ani, cainele ste al tatalui tau (nu al tau). Ceea ce a facut sora ta este furt. Da, politia poate sa intervina, dar sunt comozi.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, este furtul de documente, respectiv certificatul câinelui. În al doilea rând, câinele era cumpărat pe numele tatălui vostru, dar a vrut să îl ofere fetei lui. Deci, din câte se înțelege, fata nu avea acte pe câine. Deci e furt. Apoi, reclami rele tratamente împotriva unui animal. Nu vă dați bătuți!