| unmaryo a întrebat:

Bună Seara, În trecut am găsit un câine abandonat pe stradă, l-am crescut, l-am iubit iar când a dat de greu numai eu i-am fost aproape, Maia este numele câinelui iar la vârsta de 5 luni ea suferea de o boala foarte gravă numita,, jigodie’’, eu fiind minor (am 17 ani), nu am avut bani pentru a o duce la veterinar la oraș iar tatăl meu este mai pe stil vechi și a spus că el nu dă bani pentru Maia pentru că boala se tratează singură chiar dacă știam că nu va fi așa. Așa că eu m-am gândit să fac postări pe Facebook cu o poză cu Maia și un videoclip cu ea în care oamenii pot vedea câinele și dona în contul bancar a-l tatălui ce îl folosesc eu, au donat oamenii dar Maia a murit seara în aceeași zi când am pus postarea, dimineată la 7 a gasit-o tatal meu decedata, banii trimisi de catre oameni (donatiile) au ajuns in contul meu bancar, eu nestiind cum sa le returnez banii inapoi pentru ca acel cont bancar este singurul cont avut vreodata.
Din banii ce mi-au ramas am cumparat mancare pentru cainii de pe strazi si i-am hranit timp de 2 luni de zile, eu in postarea de pe Facebook nu am avut pus nici o factura de la medicul veterinar pentru ca medicul veterinar a venit personal la mine acasa si i-a facut o injectie Maiei dar nu mi-a cerut nici un leu.
Acum un om ce mi-a donat m-a dat la politie pentru ca spune ca vrea chitanta pentru tratamentele Maiei, mie imi este foarte frica am doar 17 ani.
Ce se poate întâmpla, vă implor să răspundeți, azi trebuie să merg la poliție să dau declarație, vă implor.
Știu că se califică la excrocherie dar pățesc ceva grav?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor se poate lua impotriva ta doar o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Veri putea dovedi ca ai fost de buna credinta in folosirea banilor donati cu marturia veterinarului si a vanzatorilor de la magazinul de unde ai cumparat hrana pentru caini.
Cred ca dosarul de urmarire penala se va clasa si nu se va lua nici o masura impotriva ta sau chiar ca procurorul sa dispuna neinceperea urmaririi penale, daca este adevarat ce-ai spus aici.

| Simpatic a răspuns:

Poti demonstra cumva cele afirmate? poate este real ceea ce zici SAU poate este o escrocheriewinking
Daca te-a dus mintea si ai pacalit niste naivi in felul acesta inseamna ca esti foarte istet!
nu pot spune ca este una sau alta
daca ai 17 ani nu iti face atatea griji, dar tatal tau se va supara tare caci va fi chemat la politie

totusi am impresia dupa cum ai scris ca e mai mult un mesaj de tip troll, e doar opinia mea

| unmaryo explică (pentru Simpatic):

Dar în postările făcut eu nu am pus nici măcar o poză cu factura, am scris în această întrebare de ce, dar tatăl meu știe cât de mult iubesc animalele și nu s-a supărat deloc, oare pățesc ceva grav?
Chiar îmi este frică rău de tot.

| Simpatic a răspuns (pentru unmaryo):

Nu vei pati nimic din punct de vedere penal pentru ca esti minor
totusi ar fi intelept sa restitui banii persoanelor care vor acest lucru! adica mi se pare normal sa revii cu o postare (formulezi ajutat de tatal tau) prin care le spui faptul ca catelul a murit si nu ai apucat sa il mai tratezi.
nu sunt medic veterinar, dar cred ca ceea ce voi numiti ca boala "jigodie" este ceea ce medical se numeste rabie sau turbare, aceasta este o boala infectioasa si in majoritatea cazurilor duce la decesul animalului. Animalele trebuiesc vaccinate inainte de faca aceasta boala! nu exista din cate stiu eu un tratament dupa ce au facut-o, nefiind vaccinate este mortal cand fac rabie.
Deci ai gresit necunoscand aceste lucruri.

si acum ma rog ala ce mare donatie a facut de vrea bani si vrea el "judecata", ca nu cred ca a donat el 300 de euro!?

| unmaryo explică (pentru Simpatic):

Sincer vă spun și mă jur că chiar nu știu câți bani mi-a donat, dar nu m-a dat în judecată, a făcut plângere la poliție, în acek moment contul bancar avea pensie alimentară de la mama mea și chiar nu știu suma exactă, dar dacă îmi spune, îi reutnez banii pentru a nu se întâmpla chestii grave.

| Simpatic a răspuns (pentru unmaryo):

Nu te pacienta, se poate afla ce suma a virat fiecare
trebuie doar sa mergi la banca cu tatal tau si sa cereti extras de cont, acolo va aparea de exemplu cat a donat costica, cat a donat popica
deci se poate afla cat a donat si cel care te-a reclamat la politie!
se poate rezolva, stati de vb si cu politia spune-i prostia pe care ai facut-o si daca si cel care v-a dat la politie cred eu ca va intelege!

extrasul de cont contine totalitatea tranzactiilor efectuate: tranzactii de debitare (cumparaturi sau transferuri catre alte conturi, indexate in coloana „Debit"), tranzactii de creditare (sume incasate in contul respectiv)1

| KovacsB a răspuns:

Stii sa primesti bani dar nu stii sa-i returnezi.Cam cusuta cu ata alba povestea ta.
Tatal tau o sa plateasca stai linistit.
Sau fa-i pomana de 7 zile si posteaza factura si lamenteaza-te ca nu ai bani pentru aia de 6 saptamani.