| CCristina11 a întrebat:

in urma cu ceva timp m-am decis ca doresc sa imi cunosc fratii. Tatăl meu a avut mai multe relații dintre care au rezultat copii, din păcate el a decedat când eu eram mică și nu am avut ocazia sa îl intreb despre ei. Nu știu absolut nimic doar numele de familie, am încercat sa îi caut pe internet însă fără rezultat. Aveți idee cum și unde i-as putea găsii? Am toate datele tatălui meu însă nu am reușit sa găsesc nimic...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești încă mică și nu ai mijloace, nu ai cum. Acolo unde a locuit tatăl tău sunt persoane care l-au cunoscut, care mai știu de el. Pe acelea va trebui să le cauți și din om în om vie ajuge la frați.

| CCristina11 explică (pentru sadrian46):

Am 22 de ani, eu ma gândeam ca poate pot găsi date ( câți copii au fost înregistrați pe numele lui, certificate de naștere ) însă nu știu dacă as avea acces la astfel de documente și unde aș putea întreba. Au trecut 12 ani de la decesul tatălui meu și ma îndoiesc ca ar mai putea stii cineva ceva

| sadrian46 a răspuns (pentru CCristina11):

Oficialitățile nu au date de acest tip- câți copii au fost înregistrați pe numele lui-. Certificatul de naștere fiecare părinte, mamă, tată îl ia cu el acasă, nu ai unde să îl găsești la autorități.
Dar tatăl tău nu a conceput copii acolo unde a locuit?
Acolo unde el a a locuit, vecinii pot să știe ceva, și după 12 ani.

| Yuoia a răspuns:

Se poate, greu, doar daca tatal tau i-a recunoscut. Adica ii poarta numele si este trecut in certificatul de nastere. La evidenta populatiei. Insa, cand s-a facut succesiunea dupa moartea tatalui, nu s-au prezentat si ei la mostenire? Daca da, ii poti vedea pe certificatul de mostenitor. Altfel, inseamna ca nu i-a recunoscut si nu vei sti niciodata care sunt.

| CCristina11 explică (pentru Yuoia):

Da sunt recunoscuți, despre succesiune nu știu prea multe doar ca unul dintre ei a moștenit o casa și atât, eu nu am fost prezenta și nu știu nimic. Sunt din sate/orașe diferite iar casa moștenită este din satul natal al tatălui meu. Am căutat pe internet documente însă fără vreun rezultat...Pot afla de undeva cati copii a avut de fapt tatăl meu și cum se numesc?

| Yuoia a răspuns (pentru CCristina11):

Uita-te in certificatul de mostenitor. Daca erai minora, te-a reprezentat mama. Acolo sunt trecuti toti mostenitorii legali. Daca are copii nerecunoscuti, nu poti afla. Barfa satului (vecinii) poate spune orice. Dar adevarul nu il stiu decat femeile care i-au nascut, daca vor sa spuna.