| paulp88 a întrebat:

Buna ziua ma numesc paul! Am avut o prietena timp de un an si jumatate, si de 4 zile ne-am certat. Eu unu o iubesc foarte mult si, si ea ma iubeste pe mine! In ultimu timp ne-am tot certat pentru ca ea se supara din orice, ea se supara sin nimicuri si eu ma inervam si asa am ajuns sa ne certam de tot. ea a zis catre mine ca vrea o pauza vrea sa sta linistita dar eu as suna-o in fiecare minut sa vorbesc cu ea in fiecare minut i-as trimite mesaje. pana ieri am mai vb prin mesaje si ultimu mesaj a fost: ti-am zis paul lasa-ma o perioada sa stau linistita! aseara i-am trimis un mesaj de noapte buna, asa si dimineata si i-am spus ca o iubesc! dar ea nu mai imi raspune, azi cand m-am vazut pe drum a trecut de vreo 3 ori pe langa mine si asculta melodia lu ghita munteanu - ma asteapta puiul meu acasa! spuneti-mi va rog ce sa fac ca sunt disperat

23 răspunsuri:
| mikilaina a răspuns:

Buna Paul,

Daca vrei si alte pareri si mai avizate profesional poti solicita ajutorul unui psiholog. Iti poti face cont pe www.topexperti.ro si poti trimite mesajul tau unui psiholog si sigur vei primi un raspuns cu perspective. Din punctul meu de vedere, prietena ta a intalnit un alt baiat, pentru care simte ceva, dar simte ceva si pentru tine. Si acum nu stie intre cine sa aleaga, din acest motiv are nevoie de pauza. Numai bine

| paulp88 explică (pentru mikilaina):

Miki22_3268 o cunosc destul de bine si nu cred ca si-a gasit pana acum nici un baiat! sunt sigur de asta! un prieten foarte bun de-al meu e aproape tot timpu cu ea! cand e vorba de baieti e foarte timida foarte rusinoasa...deci nu asta e problema! asa cred eu

| Dania19 a răspuns:

Salut Paul happy eu am aceeasi parere cu a lui RobinWalkerhee hee stii noi fetele suntem putin mai ciudatehee hee poate ea s-a saturat sa se certe si vrea o pauza sa se gandeasca, si tu ar trebui sa o tratezi cu indiferenta sa nu o mai bagi in sema deloooc, asta o sa o doara daca tine la tine. si eu am vrut o pauza in relatia mea cu prietenul meu si el in acel timp ma tratat cu indiferenta si ma durea enorm si nu am rezistat mult in acea pauza si m-am intors la elhee hee asa ca fi tare si pune in aplicare si daca te iubeste cu siguranta o sa se intoarca la tine :* iti doresc numai bine happy

| RobinWalker a răspuns:

Buna Paul!
Se pare ca prietena ta vrea o mica pauza. Tu ar trebui sa o tratezi cu indiferenta in pauza asta a ei pentru ca indiferenta o doare si se va intoarce mai repede la tine! Probabil cum v-ati certat de fiecare data, ea s-a saturat si de aceea vrea o pauza. Daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine fara dar si poate.
Sa fii tare si sa ai o zi frumoasa!

| paulp88 explică (pentru RobinWalker):

Multumesc pentru raspuns! dar problema e ca pot sa zic ca eu am gresit mai mult si cat as incerca sa o tratez cu indiferenta nu pot o sa incerc sa vedem daca merge! da ea asa zice ca ma iubeste asa i-a zis si la maicamea: il iubesc dar vreau o pauza! de ceva ore am fost la ea si am ajutat-o la lemne cu inca un prieten, ea nu a iesit din casa, dar cand am terminat a iesit pe geam si mi-a zis ceau si i-am raspuns si eu dar cu o voce ca si cum as plange! seara cand ma pun in pat ma gandesc tot la ea nu pot sa imi iau gandu dimineata la fel. ma doare tare ca o iubesc foarte mult ma simt ca si un multimiliardar cand ar pierde toata averea!

| RobinWalker a răspuns (pentru paulp88):

Fata are nevoie de o pauza, probabil ca in ultima vreme a fost prea mult pentru ea si de aceea vrea pauza acum. Dar sigurat cand o sa se termine acea pauza, ea o sa fie in fata ta si o sa-si doreasca sa fi-ti impreuna si sa fie totul ca la inceput! Paul, tu trebuie sa fi tare si sa o intelegi si pe ea ca probabil a fost cam mult pentru ea in ultima vreme. Cand se intoarce la tine sa-i dai mai mult atentie ca de obicei si sa iti petreci majoritatea timpului cu ea! happy

| paulp88 explică (pentru RobinWalker):

Sa dea Dumnezeu sa se intample asa cum ai spus tu! Stii de ce mi-e foarte greu ca in tot acest timp am stat cu ea, la ea acasa! si poate de aia ma doare asa tare! si zici ca o tratez cu indiferenta? adica sa nu ii mai trimit nici un mesaj nici sa o sun absolut nimic? crezi tu ca asa se va intoarce mai repede? i-am spus ca daca accepta sa ne impacam o sa o iau de sotie pentru ca imi doream asta!

| RobinWalker a răspuns (pentru paulp88):

Fi barbat Paul! Daca o iubesti cu adevarat, las-o sa plece si daca te-a iubit cu adevarat o sa se intoarca la tine daca nu asta e viata! Poti sa ii scrii mii de mesaje dar daca ea vrea pauza, asta e! In iubire e nevoie intotdeauna de 2 persoane nu doar de 1! Cum am spus si mai sus, fi barbat si ia fiecare zi asa cum vine!

| roxanagabriela a răspuns:

Buna Paul! Depinde cine a gresit in relatia voastra si de ce s-a ajuns la asa numita "pauza"(daca o lasi sa iasa cu prietenele, etc poate s-a simtit putin captiva daca isi doreste o pauza) Eu nu sunt de acord cu pauzele inr-o relatie.Aduce dezavantaje pentru viitoarea impacare.Imi pare rau pentru tine ca insisti sa o cauti asa se intampla intr-o relatie unul iubeste mai mult. DUPA CUM VAD AI SI UN GRAM de posesiune asupra ei.Bafta, sa fi iubit, iar daca ea te iubeste asa cum consideri cu siguranta se va intoarce la tine...

| paulp88 explică (pentru roxanagabriela):

Am gresit amandoi in ultimul timp ne-am tot certat ea is dorea mai multa afectiune! mi-e ciuda ca nu i-am aratat cat o iubesc! poate ca nu am stiut! ea e o fata foarte buna, a trecut prin mari greutati in viata prima data i-a murit tata si acum 2 ani si mama si acum e singura! are 19 anii si in 15 mai e ziua ei! si mi-e greu sa stiu ca e singura! mi-e frica sa nu pateasca cevasad

| roxanagabriela a răspuns (pentru paulp88):

"Am gresit amandoi in ultimul timp ne-am tot certat ea is dorea mai multa afectiune!"...TU ai zis asta. atunci? de ce nu ii acorzi mai multa afectiune? un simplu: te iubesc, nu rezolva nimic.Mai bine arata`i si prin fapte, gesturi semnificative ca esti langa ea. Faptul ca este singura explica si schimbarile ei de comportament, eu cred ca trebuie sa ii acorzi multa afectiune si locul tatalui si mamei ei nu il va inlocui nimeni din pacate

| paulp88 explică (pentru roxanagabriela):

Roxana crede-ma ca acum am stat 2 zile linistit si mi-am dat seama unde am gresit, de absolut tot. tu roxana ce parere ai ce as putea face daca acum a zis ca vrea sa faca o pauza?

| roxanagabriela a răspuns (pentru paulp88):

Eu sunt la psihologie si vreau sa fac consiliere de cuplu pe viitor...Ar trebui sa-mi zici mai intai de ce anume ti-ai dat seama? ce anume ai gresit? din moment ce ea vrea sa luati o pauza?

| paulp88 explică (pentru roxanagabriela):

Roxana nu poti sa imi dai in-ul tau de messenger sau nr de tel? sau mai bine iti dau id-ul meu de messenger: polhacpaul te rog baga-ma in lista ca vreau sa discut mai multe cu tine. iti multumesc!

| roxanagabriela a răspuns:

Putem vorbi..stai calmsad ai grija de tine si de ea

| paulp88 explică (pentru roxanagabriela):

Roxana: eu inainte sa o intalnesc pe mihaela eram un baiat rau, la inceput cand am cunoscut-o nu tineam de loc la ea, si am inceput sa o insel cu diferit fete, pentru ca ea inca nu isi incepuse viata sexuala si eu ca barbat simteam nevoia. am jucat foarte mult la aparate mai ales inainte sa o cunosc pe ea si dupa ce am cunoscut-oo vreme bagam foarte multi banii, dar dupa aia am incepus sa reduc foarte mult sumele, si acum mai joc din cand in cand sume foarte mici, mai am avut o problema cu alcoolusad cand beam intotdeauna se gasea in subiect de scandal si la betie nu mai gandesti limpede si strigam la ea o data cand ne-am certat rau am rupt telefonul, au fost multe greseli foarte multe... dar pauza asta mi-a deschis foarte mult ochii si mi-am dat seama ca inseamna foarte mult pentru mine, nu pot spune in cuvinte! atat mai sper sa imi de o sansa sa fac ce stiu ca pot face, puteam face si in trecut dar nu am vrut sau nu am incercat.

| roxanagabriela a răspuns (pentru paulp88):

Buna Paul. Scuza ma de intarziere dar nu am mai stat pe site`Cati ani ai tu? Daca poti sa-mi spui bineinteles.Acum vad ca si fata pe care zici ca o iubesti a intrat pe TPU si si-a spus parerea. o felicit pentru increderea ei... Ceea ce ai facut tu in relatia voastra trebuie remediat, iar problema cu jocurile de noroc, este o greseala mare mare, crezi ca ai spus Stop?

| paulp88 explică (pentru roxanagabriela):

Da aproape 24 de ani, da asa este a fost bine meritata pauza asta, iar in legarura cu aparate ma jucam de mult bagam foarte multi banii, nu zic ca nu m-am mai jucat dar 1, 2, 3 lei atat nu mai mult, invremurile trecute bagam cu milioanelecrying

| Mya66 a răspuns:

Intr-o situatie de genul sunt si eu[sunt fata].Il iubesc enorm si as face absolut orice pentru el insa am ajuns sa ne certam din nimicuri. Uneori am impresia ca il plictisesc cu dramele mele si nu stiu cum sa fac sa schimb asta.Simt ca eu il fac nefericit pentru simplul fapt ca ne certam atat chiar daca nu e doar vina mea.M-am gandit sa luam o pauza, sa vorbesc cu el insa nu stiu daca pot rezista. Daca e in aceeasi situatie...eu cred ca vrea sa vada cum ii e mai bine... poate crede ca asa veti putea fi fericiti amandoi.Tu, ca baiat, ce simti? Te-a ajutat faptul ca ti-a cerut pauza asta sa iti dai seama ca o vrei langa tine?

| paulp88 explică (pentru Mya66):

Mya66: sa stii ca a fost bine venita pauza asta! am avut timpul necesar sa stau sa ma gandesc la ce am de facut pe viitor! isi dorea multe lucruri pe care le puteam sa le indeplinesc dar eu nu vroiam cum ar fi: vroia sa ne plimbam amanoi, sa mergem pe deal amandoi, ei eu tot timpu cu prietenii, de asta mi-am dat seama cat am fost in pauza asta, o iubesc foarte mult as pupa-o incontinu as strange-o in brate tot timpu dar in trecut ma gandeam daca daca fac aceste lucruri poate crede ca sunt disperat, sau cine stiesad dar daca o fii sa reluam relatia din nou, o sa am grija sa ii arat toata iubirea mea! chiar daca o sa o sufoc cu sarutarile sau stransul in brate... imi doresc sa fie bine!

| Mya66 a răspuns (pentru paulp88):

Nu stiam ce sa fac! Aseara ne-am intalnit iar eu eram pornita sa fac pasul spre o pauza in care sa ne gandim bine...ce ne dorim cu adevarat.Nu am reusit!
In schimb am avut o discutie extrem de serioasa despre noi.Ne-am spus tot ce ne deranja si ce ar trebui sa schimbam in relatia noastra.Nu ma asteptam sa iasa totul asa bine.
In sfarsit am sufletul impacat si simt ca i-am readus fericirea in suflet.
Sunt sigura ca si tu vei reusi...iti spun din experienta:chiar daca uneori fetele spun ca nu vor sa fie "sufocate", in adancul sufletului isi doresc un baiat care sa le arate ce simte cu adevarat!
Deschide-ti sufletul pentru ea si sunt sigura ca va face la fel!
Va fi bine!

| paulp88 explică:

Puteti sa imi dati mai multe raspunsuri va rog sa vad parerile voastre! va multumesc celor care ma ajuta!

| MihaelaS a răspuns:

Paul,de cate ori ti-am spus ca daca nu te schimbi o sa ma pierzi? de cate ori? de ce nu ai inceput sa spui povestea de la inceput? cum m-aiinselat, ai plecat de la mine si te-ai mutat cu alta, apoi iar ai revenit.....de ce nu spui ca eu iti spuneam te iubesc si tu cu indiferenta: SI EU! si eu ce? si eu nu? sau ce? de ce nu spui ca a trebuit sa plec de acasa pentru ca te-ai certat cu mine si mi-ai rupt telefonul in doua, si mi-ai spus ca sunt proasta p...i tale? sau ca ai spus ca sa iti sug asa mai departe.sau ca ai plecat si nu te-ai mai intors acasa noaptea.sau ca tu continui sa bagi la aparate desi sti ca banii sunt putini, si spui ca doar acum realizezi cine sunt, pacat, nu crezi ca e putin tarziu? te rog lasa raspunsul ca sa vada si altii parerea mea!