| Alex977a a întrebat:

Buna ziua! Să incept povestea mea.
Am 26 ani căsătorit cu 2 copii mici.
Trăiesc în casă la tatăl meu împreună cu soția și copiii.
Tatăl meu este divorțat de 16 ani, de când aveam vârstă de 15 ani el mă tot jignește, cu vorbe foarte urate, dacă mă ajută cu ceva îmi "scoate ochii".
Oricine a intrat în casa (femeie) nu a fost buna.
Problema sta in felul următor, o jignește și pe soție, am incercat de 5 ori sa plec cu soția dar am zis hai sa nu îl las singur, am vorbit cu el a zis că se schimba dar nimic!
Menționez că bea pe fiecare seara in felul în care doarme pe masa, se apucă oare cum sa zic de mâncare și îl găsesc dormind pe masa cu focul la maxim, de atatea ori era să dea foc la casă, nu ne jignește seara de seara dar și când o face, o face bine.
El nu își face nici patul, nici curat la el în camera, absolut nimic ce tine de casa.
Soția acum spune că nu mai poate sa stea in aceasta casa pentru că ea face tot și în schimb sunt numai certuri și jigniri.
Un sfat, ce sa fac? Imi e greu, e și tatăl meu dar și ea este soția mea și mama copiilor mei, nu vreau sa o aduc nici pe ea in stadiu in care să zică eu plec că nu mai pot.
Un sfat va rog, poate că din exterior e mai bine venit.
Menționez am unde sa plec, dar am zis hai sa nu-l las singur.
Va mulțumesc enorm.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti sotia si copii si mutati-va, daca nu-ti convine sa stai in casa omului, conform regulilor sau mizeriei lui.

Chestia cu lasatul singur tatalui singur, este un mare bulshit, ca d e fapt adevarat problema este plata unei chirii, de care nu te induri tu sa o dai.

Daca iti iubesti sotia si copilasii, ia-ti omule familia de acolo, inchiriaza un apartment sau casuta mica si traiti singuri, linistiti si fericiti.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sotia si copii de ce trebuie sa traiasca in mediul ala? Ei te-au ales pe tine, nu jgnirile si betiile lui. Exista o singura variant, te muti.

| dullcat a răspuns:

Nu-ti poti alege parintii sau familia, si in niciun caz nu ii poti schimba. Asa ca cel mai ok ar fi sa va mutati.Problemele vor aparea oricum in viata unor tineri adulti, iar cele cauzate de tatal tau n-ar trebuie sa faca parte din ele, mai ales ca va pune in pericol. Cel mult poti doar sa il vizitezi din cand in cand sa te asiguri ca are ce e nevoie.Am mai auzit astfel de cazuri si, dupa ce copiii au plecat, parintii s-au transformat in mielusei. Daca tatal tau este ok si se poate misca, nu are nevoie de asistenta pentru baie sau alte nevoie fizice, nu trebuie sa ai niciun regret ca va mutati.

| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa sau acida, dar adevărul e ca și eu m-am saturat de persoane ce își fac familii și copii când nu sunt în stare sau nu vor sa plătească măcar o chirie dacă nu au ceva a lor.
Știu ca e greu și dificil, ca sunt sute de familii ce stau în casa cu neamurile sau optează pentru asta ca e mai la indemna.Dar va gândiți la persoanele ce vin cu voi poate din alt mediu, cu un alt trai sau alte aspirații cum se simt printr-e străinii cărora nu le pot nici comenta dacă ii pun intr-o situatie proasta, 1 la mana pentru ca sunt neamurile tale și 2, pentru ca sunt în casa lor? După ce "te ia" și te iubește, faceți și copii împreună te pui sa o tarai după tine intr-un mediu toxic sa rabde rahaturi de genul din parte unuia fata de care nu are nici o obligație.

Îți spun o chestie sincera.Sunt femeie și niciodată nu as iubi mai tare un om ce as apreciază și respecta soția și copii mai mult decât rudele cum e și firesc de altfel.
În fond partenerul fie el bărbat sau femeie, te iubește pentru ceia ce ești, cine ești, cum ești fără a fi forțat sau obligat de moralitate sau altceva.Parintii,frații neamurile pot sa tina la tine ca asa e firesc, cum e și vorba aia "e de-al nostru nu îl lăsăm pe drumuri", dar pentru sotie/soț ești un străin pe care a ales și a simțit sa îl iubească și sa ii ofere totul, din pura simțire nu din obligație.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Cu tatal poti tine legatura si il poti vizita din cand in cand, dar sptia si copiii sunt mai importanti acum

| 199onur7 a răspuns:

Îți alegi familia si punct. Copii tăi soția ta. Restul nu există si punct.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 199onur7):

Cu miinile si picioarele sus votez si eu comentariul tau! Nu cotneaza ca e tata, mama, frate, omul toxic trebuie evitat mai rau ca o bomba.

| 199onur7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te iubește fratele tau cu Adevărat sa ai o zi frumoasă nebun meu

| 199onur7 a răspuns:

Stai in spatele familiei tale orice ar fi si ori cine ar fi copii tai soția ta pe primul loc daca chiar si chiar îi iubești cu Adevărat da cu Adevărat stai in spatele lor indiferente indiferente de orice ar fi si orice absolut orice sar întâmplă ei copii tai soția ta pe primul si primul loc si înainte la viața ta ( si înainte la viata ) daca îi iubești cu Adevărat da cu Adevărat sacrifici orice absolut orice pentru ei sale fie bine sa fie in siguranță si fericirea lor pe primul loc. Ei sunt familia ta Adevărată ei sunt fericirea ta Adevărată cu Adevărata copii tai soția ta familia ta atâta.