| sorinutu a întrebat:

Sunt casatorit de 5 ani, am o fetita de 3 ani si in ultima vreme am devenit foarte gelos. Orice barbat trece pe langa sotia mea, mi se pare ca are intentia de a se da la dansa. Ea este nevinovata, sunt constient de treaba asta, dar nu-mi pot revenii. Ea e dispusa sa jure ca nu a avut niciodata de a face cu vreun barbat ( chiar si cand era fata ) si ca nu ma va insela niciodata. Mi-a zis ca pot sa o urmaresc pas cu pas chiar si fara stirea ei.Sunt alte scopuri in viata si nu vreau sa ajung sa stau la fundul ei.Nu am batut-o niciodata, sunt constient ca-i o sotie serioasa, dar nu-mi pot revenii. Oare ar fi o solutie sa mergem la Biserica sa juram? Oare ar trebui sa merg la medic si sa-mi prescrie un tratament? Va rog frumos sa-mi dati un sfat pe masura.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Gelozia pleaca din frica de propria persoana. Tie nu de sotia ta ti-e frica, ci de tine. Pentru ca te cunosti cel mai bine. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa fii in forma psihica buna, si asta incepe cu un somn suficient. Apoi, incearca sa petreci cat mai mult timp langa ea. Apoi lasa lucrurile sa decurga, traieste linisitit si las-o si pe ea sa fie fericita cu tine, altfel poate ajungi de o gonesti de langa tine. Vrei sa ajungi un psihopat? Uite cum e gelozia: http://www.youtube.com/watch?v=3AWjzCRC174 Nu mai bine te lasi?;))

18 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Gelozia! Este o tampenie o boala care te distruge, si eu am fost gelos si am platit prea scump treaba asta. Dragul meu pana nu ai faptul concret nu ai ce cauta la biserica, nici nu trebuie sa o tracasezi pe ea, la un moment dat datorita acestei boli inchipuite de tine ea fara sa aiba alta persoana in viata ei te va parasi.Nu poti sa acuzi pe cineva daca nu ai faptul concret.

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca nu e cazu sa ti sp ca gelozia excesiva nu e bine totu e sa te controlezi tu ca daca vei continua asa vei as la... divort pe mina ta, la medic nu stiu ce ai putea sp ca nu e o boala ci o obsesie a ta evantual un pshiholog... zic dar .cred ca totul depinde de tine fii barbat si nu te lasa dus de val

| rozalia25 a răspuns:

In primul rand de ce sa fi gelos. Nu ai nici un motiv! Fi mandru de sotia ta. Daca crezi ca ai nevoie de magie ca sa-ti treaca scrie-mi!

| mihaa a răspuns:

Incearca sa te potolesti, asa am patit si eu cu sotu meu a luatoo si el pe ulei, ma toca cu nervii si geloziile lui, pana intr-o zii cand am ajuns la captul rabdarii si am zis asa: daca nu te potolesti jur te insel dar eu cand te insel, te si parasesc, culmea de atunci sotu a inceput sa isi revina si-a dat seama ca nu glumesc si ca m-am saturat de criticii aiurea si nu facea alceva decat sa ma trimita la alt barbat.Atentie mare potoleste-te, revin-o la normal ca sincer la un moment dat se va satura si nevasta de tine si o trimiti tu singur la alt barbat si o poti pierde pentru totdeauna

| Jupiter a răspuns:

Nu trebuie nici sa mergi la biserica, nici sa mergi la medic. Nimeni nu poate rezolva asta decat tu. E foarte bine ca constientizezi faptul ca nu ai motive de gelozie si ca probabil n-o sa ai niciodata. Spui ca "nu-ti poti reveni" - n-ai dreptate. Poti sa iti revii daca vrei. Nu-ti trebuie nu stiu ce dezlegare sau nu stiu ce juramant sau nu stiu ce fel de mancare sau nu stiu ce medicament. Totul sta in tine, revino-ti pur si simplu.

| alexdop21 a răspuns:

Problema nu e ca sotia te insala sau nu, problema este ca tie ti-a intrat asta in cap, incearca sa mergi la un consilier familiar (unu competent, nu cel de la primarie ) la un pishiatru, sa vorbesti cat mai mult cu sotia ta si sa te increzi in cuvantul ei.

| elyssa20 a răspuns:

Chiar tu ai zis ca esti constient ca nu te inseala si ca nu te-a inselat vreodata, eu zic sa lasi gelozia asta deoparte pentru ca nu face bine nici familiei nici tie, te consumi degeaba.si chiar nu e necesar sa mergeti la biserica sa jurati, trebuie sa aveti incredere unul fata de celalalt, cel mai bine ar fi sa mergeti impreuna la un psiholog, nu e o rusine. tu cum te-ai simti daca ea ar face crize de gelozie tot timpul? nu prea bine nu e asa? asa ca mai bine rezolva problema frumos.mult noroc.

| simoSTAR a răspuns:

Daca pentru tine este o solutie sa mergeti la biserica sa jurati, inseamna ca tu chiar nu ai incredere in ea... ti-a intrat asta in cap, esti obsedat dar nu ar trebui sa faci asa, dmpotriva, sa te mandresti pentru ca intorc altii capul dupa ea, chiar si cu tine de mana...revino-ti ca nu o sa sfarsiti bine asa .si mai ai si un copil.

| lenyia a răspuns:

La noi, e o ruşine să mergi la psiholog, fiindcă cei din jur te cataloghează automat cu probleme la scufiţă şi eşti trecut brusc pe lista oamenilor cu probleme greu de rezolvat.
Americanii cheltuiesc timp şi bani încercând să-şi rezolve problemele matrimoniale – se numeşte terapie de cuplu –, pe când la noi, când devii gelos pe nevasta, brusc i se administrează un pumn între ochi, ca să-şi revină la realitate. A recunoaste ca ai o problema este pe jumatate rezolvata!

| ciumpalaku a răspuns:

Sorine sper sa nu devii vreun psihopat din ala... Daca sotia ta e cuminte si te iubeste, ce te mai complici atata.Imi si inchipui, cand sotia ta pleaca tu acasa faci precum gaza in borcan.Liniste-te ca o obosesti, o sufoci practic cu gelozia si te va parasi. Sfatul meu e sa te apropii mai mult de Dumnezeu, incepe sa te rogi Lui sa iti trimita ingerii in ajutor si astfel vei gasi sprijinul de care ai nevoie ca sa te poti vindeca de boala geloziei. Daca mai continui asa vezi sfarsi rau...

| daniela_1443 a răspuns:

Daca se uita barbati dupa sotia ta ar trebui sa fii mindru ca ai o sotie frumoasa si ca este numai a ta.ai incredere in ea, daca o iubesti lasa gelozia ca nu-ti va aduce decat suferinta, nici o femeie nu va accepta un sot gelos.ai incredere in ea.

| babydollella a răspuns:

Gelozia distruge totul sad... a distrus viata mamei mele, tatal meu fiind foarte gelos, distrungand-o si p a mea totodata...ganditi-va bine ce faceti, incercati sa respngeti sentimentul asta, cautati un consilier ceva pentru ca stiu foarte bine ce fel se simte o femeie cand stie ca nu este crezuta, desi nu a facut nimic... odata si odata nu o sa mai suporte si o sa cedeze, uite asa se destrama familiile...

| mihaelanikol a răspuns:

Mai bine mai faceti un copil ca sa va ocupati timpul sa nu mai ai timp de gelozii...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oau! Nu inteleg de ce unii barbati sunt atat de gelosi! Deci, o iubesti mult prea mult si nu vrei sa o pierzi sau ti-e frica de concurenta...De ce nu discuti cu sotia ta? Nu ai incredere suficienta in ea? Ciudat cu toate ca ti-a dovedit ca e femeie ''cuminte'' si tu tot mai esti gelos...Ar trebui sa ai pur si simplu incredere in dansa si sa scapi o data de gelozia asta ca nu face bine intr-un cuplu...Si eu sunt casatorit dar nu sunt gelos desi sotia mea iese des in parc cu fetita noastra sau in plimbari.am invredere in ea...ai grija frate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sorine.si de ce crezi tu ca alti barbati nu au voie sa o placa pe sotia ta? eu ma mandresc ca este vazuta si de altii si apreciata ca femeie. ele au nevoie de asta. dar trebuie sa nu dea curs altor chestii. un flirt nevinovat acolo nu face rau nimanui. dar de aici si pana la a insela este totusi oleaca.si apoi casnicia nu trebuie sa fie o inchisoare.este om liber ca si tine.sa se uite, sa admire, sa vada, santem oameni.si apoi daca se culca cu altul de curiozitate, nu inseamna ca nu te iubeste.nu e normal dar nici sfarsitul lumii. iar daca nu stii nu are ce rau sa-ti faca.gelozia nu e buna. iar juramintele ajung cele ce le-ati facut la cununie.in rest nu e bine sa juri pe nimic niciodata fiindca nu poti face ca om nici macar un fir de par din alb negru, si invers. aaa doar cu vopsea. tu o iubesti mult si tie teama. dar nu e cazul.ca lumea nu a inceput cu voi si nici nu se termina cu voi.mergi inainte si priveste problemele cu realism, maturitate si intelegere.am fost si eu asa si m-am gandit ca oricat de tare m-as consuma lucrurile decurg firesc, nu trebuie sa le ajut eu in vreun fel. dar nici sa mor de nervi asa ca ...viata merge inainte si cu bune si cu rele. tu trebuie doar sa stapanesti situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, pentru ca sincer parca ma aflu in situatia sotiei tale.am trecut si eu prin aceleasi momente si a trebuit sa renunt la el dupa un an jumatate pentru ca de gelozia a indraznit sa dea in mine.eu i-am jurat, am zis ca merg si la Biserica sa jur numai sa aiba incredere in mine dar degeaba, daca asta ti-a intrat in cap trebuie sa faci ceva pentru ca m-ai tarziu iti vei pierde sotia nemairezistand crizelor tale.iti dau un sfat prietensc, pentru ca dupa cum ti-am zis am trecut pot spune printr-o situatie identica si te sfatiuesc sa mergi la un cabinet.numai bine va doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergeti amindoi la un psiholog, astfel ajungeti la divort. tel 0724603648 dorina

| cozz a răspuns:

Nu e o solutie sa mergetzi la biserica, incearca sa mergi la un psiholog nu l un psihiatru nu e o rusine asta ramane intre voi 2.