| angelinthedark a întrebat:

Deci...prietenul meu vrea sa mergem la catedrala sa ne juram iubire vesnica unuia altuia, a zis ca vrea sa ii jur ca nu am sa il insel niciodata si ca am sa il iubesc mereu si el vrea sa imi jure la fel. Dar eu nu stiu ce sa cred, ma gandesc ca daca jur intr-o biserica asa ceva, daca nu ma tin de cuvant, atunci nu e bine, in plus e un pacat.Eu sa ii fac acest juramant? Oare el ma iubeste din moment ce vrea sa jure si el? Credeti ca ma iubeste daca vrea sa faca asta?

Răspuns Câştigător
| albinuta_2886 a răspuns:

Eu nu as accepta sa jur, mai ales intr-un lacas al Domnului. Este pacat ca juri. Nu ai de unde sa stii ca il vei iubi mereu cum nici el nu poate sti ca te va iubi mereu. Eu doar i-as promite ca nu il voi insela. Nu ai de unde sa stii ce iti rezerva viitorul. Si cred ca prietenul tau este cam posesiv sau prea indragostit daca ti-a cerut asta. Iubire vesnica si fidelitate se jura doar in timpul savarsirii Sfintei Taine a Cununieii.

14 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

A, nu, asa nu. Daca este ceva mai serios, o logodna, cununie religioasa, (fara acte, oare o merge?!) atunci merita sa juri, dar doar voi doi asa de nebuni, hmm...Gandeste-te bine, vrei sau nu vrei sa faci asta?

| MikyMi a răspuns:

Cu siguranta te iubeste si e clar ca ii e cam frica ca te va pierde intr-o zi si de aceea vrea sa-i juri iubire vesnica...

| unione a răspuns:

Incercati faza cu taiatul cu lama

| ÅñdRa a răspuns:

Nu face asta...va puteti iubi toata viata si sa nu va inselati niciodata... dar nu jura
spune-i ca iubirea si fidelitatea nu tine de un juramantwinking

| ShineMe a răspuns:

Daca intr-adevar te iubeste nu iti va cere asta, poate ca doar vrea sa te testeze sa vada cum reactionezi daca te pune sa ii juri iubire in catedrala

| EUSIATIT a răspuns:

Nu face asa ceva. pentru ca a jura in fata lui Dumnezeu e pacat pentru ca nu tii ce se va intimpla in viitor. E bine sa lasati timpul sa treaca si ve ti vedea la momentul respectiv ce ve ti face. CIt despre faptul ca te suna mereu asta este POsesivitate ...si asta nu e bine de a nu lasa libertate unei persoane chiarsi casatoriti fiind nu va sufocati pentru ca asta duce la multe despartiri. ok si nu face acel juramint gindeste te bine...

| julieta a răspuns:

Niciodata sa nu spui niciodata! nu sti ce se va intampla maine dar peste o perioada mai mare de timp.nu e nevoie de juraminte, pentru a fi sigura ca te iubeste s. a... e de ajuns ca o sa faci juraminte cand te vei cununa religios happy.

| Crs a răspuns:

Nu fa asta. Poti sa il iubesti toata viata si fara sa te juri.winking Iubirea nu consta intr-un juramant!

| myrazvy a răspuns:

Da te iubeste, dar asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa va jurati iubirea, nu sti ce o sa fie pe viitor, poate va despartiti nu din cauza ta poate nici a lui, asa, ca vrea destinu, deci nu fa asta, iubirea consta in primul rand in increderea partenerului de langa tine

| ffy a răspuns:

Cine iti garanteaza ca ve-ti fi mereu impreuna? este posibil ca unul din voi sa cedeze? ce faci tu in momentul acela, avand in vedere ca vreti binecuvantarea Domnului? lasa lucrurile sa decurga normal si daca va e scris sa ramaneti impreuna asa va fi.

| oana23madrid a răspuns:

Mi se pare o prostie copilareasca chestia cu juratul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te iei dupa toti tembelii? Vezi-ti de treaba pentru ca dragostea asta din tinerete e greu de respectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bolnav la cap. Nu il asculta. O sa ai probleme cu baiatul asta din cauza geloziei.

| colorata a răspuns:

Eu cred ca te iubeste...si intr-adevar ie frica ca te pierde... dar nu ii jura pentru ca inca sunteti mici si pana la 20 de ani imi cunosti o groaza de baieti si el o groaza de fete si poate o sa va indragostiti de alt cineva:*:*