| schmoll a întrebat:

Buna ziua TPU,am si eu o problema si nu vreau raspunsuri la misto de la un timp taicamiu a luat-o razna,injura,sparge,crede despre mama ca-i curva,sare la bataie,si cand se enerveaza incepe sa planga,deja avanseaza,si ne ameninta ca ne scoate afara din casa,dar mama cu tata sunt casatoriti legali,intrebarea este, ne poate da afara? daca sunt la salvare, se poate face ceva? dar mentionez ca nu avem asigurare:sadsi ma tem ca se ajunge la moarte.nu ar fi prima oara

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca casa e doar pe numele lui are dreptul sa va dea afara, daca e impartita se ajunge la tribunal ca sa se imparta averea si eventual vinde proprietatea ca sa ramana fiecare cu partea financiara.

| DimLight a răspuns (pentru mgtow):

Practic nu ii poate da afara pentru ca el e copil si ei doi sunt casatoriti..deci s-ar ajunge prin proces la o impartire eventual, totusi prin momente din astea trec o multime de familii chiar prin momente mai grave, eu ajunsesem la un moment dat nu sa-mi fie frica de al meu ci sa-mi fie frica sa nu-si piarda viata. daca e om de treaba o sa isi poata rezolva problemele..probabil e stresat din cauza serviciului.

| mgtow a răspuns (pentru DimLight):

De putut poate numai daca e casa lui dar legea il obliga sa plateasca pensia alimentara daca fisu e minor.

| mixxjim a răspuns:

Tatal tau bea mult, nu-i asa? si-l apuca furiile astea cand e beat? cea mai buna solutie este sa plecati de langa el cand il apuca furiile astea, ar fi bine sa aveti o camera care sa se inchida cu cheie. asta pentru moment, pentru ca mama ta ar trebui sa divorteze. daca tatal tau bea si face astea din cauza bauturii atunci nu prea are leac si trebuie sa plecati voi, altfel Doamne fereste sa faca si altele mai rele. La salvare suni degeaba, daca chiar e grav cel mai bine suni la politie. de fapt suna la 112 si rogi sa trimita politia ca tatal tau va bate si va ameninta cu moartea si e foarte violent, asa are si mama ta probe serioase la divort. plinge pentru ca-si da seama ce face dar nu se poate abtine, e deja boala asta din pacate daca el nu vrea sa se opreasca si sa mearga la medic sa faca si ceva tratament nu prea aveti ce-i face. deci cel mai bine mama ta divorteaza, apartamentul ori ramai tu si cu mama ta in el, ori il vindeti si banii se impart. imi pare rau ca treci printr-o asa situatie, ai grija de tine si de mama, nu-i stati in cale, nu-i raspundeti si sunati la politie. si mama ta trebuie sa fie tare si sa renunte la el, puteti avea o viata normala, nu trebuie sa asteptati sa se intample lucruri grave sa ia o decizie. ai grija!

| DimLight a răspuns (pentru mixxjim):

Man, nu are sens sa destrami o familie daca nu stii exact de ce e omul asa nervos. multi se apuca sa bea din cauza serviciului platit prost sau a gastii de golani prosti de la servici... apoi poate fi mai greu pentru ambii..depinde. stiu destule cazuri si dupa despartire tatal a murit.(de fericire oare?) hai sa nu luam mereu apararea femeilor

| schmoll explică (pentru mixxjim):

Am sunat de doua ori si nu rezolva nimic politia,cred ca deja e de natura psihica,si probleme este ca tot eu sunt cel mai afectat,il apuca cand e treaz, o banuieste pe mama de infidelitate, si e gelos morbid, chiar daca intre nu mai este nimic conjugal, absolut nimic,

| mixxjim a răspuns (pentru DimLight):

Man, indiferent de ce e omul asa de nervos nu are dreptul sa faca ce face, si daca femeie e de vina decat sa ajunga in uscarie ca a omorat-o tot mai bine divorteaza. si baiatul asta ce sa faca, sa stea sa traiasca asa o viata pentru ca taica-sau e cum e sau maica-sa e cum e? tie chiar ti se pare ca ar fi familie si ca se merita sa traiasca asa o viata? indiferent a cui e vina daca el face asa deja s-a ajuns prea departe. tu ai vazut ce a scris la sfarsit? " si ma tem ca se ajunge la moarte.nu ar fi prima oara" poate ne explica ce a vrut sa spuna cu "nu ar fi prima oara". tie ti se pare ca mai bine ramane familia nedestramata, dar moarta?

| DimLight a răspuns (pentru mixxjim):

Nu, el trebuie sa decida ce ar fi mai bine sa faca. sa ii spuna mamei sa puna divort sau sa incerce sa ii rezolve problema lui taicas-o evident daca nu poate rezolva problema sa ii spuna maicasii sa ceara divort. el stie mai bine de ce e capabil tatal.

| mixxjim a răspuns (pentru schmoll):

Daca suni la salvarea de stat il pot lua si fara sa fiti asigurati, urgentele se asigura si pentru cei neasigurati, numai ca daca vine si-l ia si-l duce la spital si trebuie spitalizat si sa urmeze tratament trebuie sa platiti voi tot. incearca sa vorbesti cu el in momente cand nu e asa, poate-l convingi sa mearga la un medic. problema e ca daca nu mai are servici si nu aveti bani el se simte vinovat pentru asta, se ia de mama ta ca e aproape si are pe cine da vina cumva. nu e usor deloc in astfel de situatii, comentam de pe margine dar nu prea avem efectiv cum sa te ajutam din pacate sad adica nu pot eu acum de exemplu sa-ti trimit salvarea acasa, sa-l ia pe tatal tau, sa-l faca bine si totul sa fie iar bine sad

| mixxjim a răspuns (pentru DimLight):

Evident, ne-a intrebat, noi ne dam cu parerea, el asa vede mai multe pareri si poate decide mai bine ce are de facut

| schmoll explică (pentru mixxjim):

Bunacamiu o murit o facut infarc din cauza asta,ei eu am incercat sa ma sinucid de doua ori,am fost de doua ori la spital,si mi-or dat drumu imediat pentru ca nu am nimic,eu am vrut sa-i calmez,o data tacamiu o sarit cu toporu noroc ca am sarit eu, si tot pe mine mo taiat, si am probleme si cu scoala, nu m-ai pot invata nu ma conditi, eram premiant in 5-9 si in a 10 eram pe corigenta am trecut de mila

| mixxjim a răspuns (pentru schmoll):

De ce mai stati impreuna cu el?

| schmoll explică (pentru mixxjim):

Ca nu avem unde mergem

| mixxjim a răspuns (pentru schmoll):

Casa e a bunicilor din partea mamei? daca e asa nu va poate da afara dar trebuie sa gasiti sa stati undeva un timp pina se rezolva. stati la tara?

| FortaSteaua2012 a răspuns (pentru mixxjim):

Mai tu nu intelegi ca tatal lui nu bea tu nu te uiti la raspunsuri inainte sa scrii.

| mixxjim a răspuns (pentru FortaSteaua2012):

Buna dimineata! laughing

| mixxjim a răspuns:

Cand poti si daca poti suna la telefonul copilului la 116 111, este un numar gratuit in reteaua Cosmote si Romtelecom, este un telefon la care raspund psihologi si specialisti care se confrunta zilnic cu astfel de cazuri. spune-le exact ce ne-ai spus noua dar complet, si cu ce-a facut tatal tau mai inainte cu toporul si tot si intreaba-i cum sa procedezi. ai si tu dreptul sa faci plingere de abuz psihic-emotional la autoritatile statului, intreba exact care-i procedura, ce poti face, daca exista relativ aproape de voi vreun refugiu pentru femei maltratate dar si cum sa procedezi sa aiba tatal tau un control medical si poate rezolvi. ai grija ca tatal tau poate fi bolnav psihic serios, exista boli psihice serioase (schizofrenia, paranoia etc) care se declanseaza dupa anumite varste sau de la anumite situatii, deci nu-l ameninta, nu-i spuneti nimic, nu-l provocati si plecati din calea lui cand il apuca furiile. poate ne spui mai tarziu daca s-a rezolvat si cum s-a rezolvat. ai grija de tine!

| schmoll explică (pentru mixxjim):

Casa bunicilor mamei este in alt judet,si bunica e moarta si nu ne poate lua in spatiu putem sta acolo,dar eu mai am un an de liceu, si va trebui sa renunt la scoala, si asta iar e nasol, si problema e ca nici mama nu prea tace, o sa incercam sa plecam sa-l lasam singur, el oricum nu poate munci si nu are din ce trai si atunci vedem...multumesc de sfaturi, multa sanatate

Răspuns utilizator avertizat
| schmoll explică:

Am uitat sa mentionez ca tata nu m-ai munceste, si traieste de pe banii mamei, si nici nu vrea sa mearga lucru, si tot spune sa plecam, dar daca noi plecam o sa moara de foame, plus ca m-ai am de facut liceu inca un an

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Faceti tot posibilul sa fiti toti impreuna, discutati cu totii in momentele bune, separarea nu e o solutie. Daca situatia poate ajunge la violenta(incat sa vi se puna sanatatea fizica in pericol) este intemeiat motivul pentru separare, cel putin un timp.

| Katherineeeeeeee a răspuns:

Sincer si eu am trecut prin toate acestea... si pana la urma parintii mei au divortat.
mama ta a incercat sa vorbeasca cu tatl tau despre ce se intampla cu el,sau daca are vreo nelamurire?
daca da,si totusi nu au rezolvat nimic,si se enerveaza, plange cand este nervos, o face pe mama ta curva etc... inseamna ca nu prea este nimic de facut. Ori are alta partenera, sau probabil s-au intamplat niste lucruri pe care nu vrea sa le discute si isi exprima tristetea in astfel de moduri.
iar in legatura cu casa, daca au cumparat-o impreuna, adica dupa ce sa-u casatorit nu cred ca are cum sa va dea afara. happy

| schmoll explică (pentru Katherineeeeeeee):

E cumparata de bunicamea si bunicamea nu ne da afara, dar el nu vrea sa recunoasca ca are probleme

| DimLight a răspuns (pentru schmoll):

Man, si tu prea serios esti. incearca sa nu-l enervezi si citeste si celalalt comentariu al meu cu siguranta are ceva ce il streseaza si e fie mama ta cu anumite apucaturi fie serviciul ...sau anumiti colegi ceva invidiosi ce il vorbesc de rau, nu iti conosc varsta deci nu pot spune altceva, scuze daca te-am deranjat prea mult.

| Katherineeeeeeee a răspuns (pentru schmoll):

Din aceste moment ar trebui dus la un psiholog, iar psihologul daca crede ca este nevoi de a fi dus la o clinica de recuperare ar trebui sa il duceti pentru ca se pot intampla foarte multe... si sincer nu cred ca isi doreste nimeni asa ceva

| schmoll explică (pentru Katherineeeeeeee):

Dar nu putel sa-l ducem cu forta, spune ca e sanatos, doar noi i facem rau

| Katherineeeeeeee a răspuns (pentru schmoll):

In cazul aceste ar trebui sa vorbeasca mama ta cu psihologul si sa ii explice tot ce face, cum vorbeste, cum se exprima etc... iar daca psihologul chiar crede ca are mari probleme lar putea duce cu ambulanta si il vor interna

| DimLight a răspuns (pentru schmoll):

Bineinteles ca nu il puteti duce cu forta si nici sa incercati nu trebuie sau sa incercati sa ii puneti cuvant rau la servici sa il dea afara ca atunci chiar ca face crima; acum sigur si bea si gandurile lui sunt constant tulburi. incercati sa gasiti rezolvare.ori maica-ta nu il mai doreste de loc pe el si asta ar fi o cauza ori cum am spus cu serviciul. oricum in unele momente nu exista o solutie mai buna decat un mic sacrificiu din partea uneia din voi, voi decideti, bafta!

| chocco1995 a răspuns:

Eu zic ca daca parintii tai nu se mai inteleg si sa ajuns atat de departe sa divorteze, nici mama ta nu merita sa fie tratata asa nici tu. daca casa este pe numele lui va poate da afara cand vrea, daca suni la salavare nu prea rezolvi ceva..mai bine la politie, e rau ca un parinte se poarta asa de rau, poate are probleme in afara casei care il fac sa se poarte asa..nu stiu daca poti incearca sa vb cu el.