| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Ati fost vreodata nevoiti sa reclamati vreun abuz?
Si daca da, cand reclami esti pus ca martor si dupa tarat prin tribunale ani de zile?
La un moment dat am fost la un prieten acasa, asta cu ceva timp in urma si urcand pe scari cu el am auzit dintr-un apartament cum fiul unei doamne in varsta (detaliile acestea le stiu de la prietenul meu) ca urla la ea si stuff si dupa ceva timp dansa striga din casa ajutor ajutor.
Noi fiind copii speriati am fugit in casa prietenului meu si am spus parintilor sperand ca ei sa ia atitudine dar ce ne-au spus au fost: ca ei nu se baga, ca nu vor sa aiba probleme, ca nu vor sa fie martori, ca poate vecinul acela o sa se razbune pe ei si o sa ii bata si stuff.
Intr-un final a sunat mai tarziu alt vecin si s-a aflat ca o batuse pe femeie and stuff.
Dar si in ziua de azi am aceasta amintire neagra in spate si va intreb acum: chiar asa se intampla daca suni la politie? Esti tarat prin tribunale si faptasul este cercetat in libertate?
Pe langa asta i se comunica faptasului identitatea ta ca el sa se razbune?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai daca esti las, nu te bagi, daca esti barbat te bagi, tu nu stii ce e in sufletul unui om atacat, si ce bine ii face sa vina unu sa rezolve problema.
Si tu ai vrea sa fi ajutat, si eu as vrea in acele conditii.

Dar cum am zis, fatalai sunt majoritatea "barbatilor" acum.
"Nu ma baaaag", ca fetele alea fitoase.

Moare omu langa ei si "nu ma bag.".
Nu se baga nici cu sunatu la politie, asta e mai prost, sunt pampalaii pampalailor asa si fara violenta.

Fie si imoblizare, nu neaparat bataie, dar ii dai si 1-2-3 tare sa nu se lase urme, asa de avertisment pentru data viitoare.
Sa-ti bati mama? Pai il bagam in pamant.
Cand il prindeam afara, jap.
Si pana atunci chemam politia nu inainte sa inreg cu telefonul tot, sa fie dovezi ce face cu mama lui.

Daca am auzit cazuri in care se viola o femeie si ala trecea si se facea ca nu vede, ramai masca.
Luai ceva, ii dadeai aluia cu ceva in picioare, il imobilizai, chemai politia, nu stai ca prostul.

Eu am facut o din asta, prin farmacii veneau hoti, se stie asta, si se incerca buzunarirea unora.
Eu am vazut..si i-am zis aluia, iesi..nu incerca sa furi ca nu tine. S-au facut atenti si batraneii, si farmacista.
Ala a fugit repede afara.

Cum sa stau ca idiotul si sa las sa lase batranii fara bani! Doamne fereste.

Si se mira multi ca nu se uita femeile la ei, pai sa se uite la niste papa lapte? La o adica aia e violata si boul fuge, ahahaha, mor de ras.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie dai niște declarații în calitate de martor și eu posibil daca se ajunge la proces sa fii și chemat. Nu, in teorie nu ar trebui sa se afle identitatea ta, dar asta e discutabil la poliția de la noi.

Totuși, când vezi abuzuri fizice un apel la 112 nu ar trebui sa fie ceva de gândit

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da dar problema e ca oamenii nu ai incredere si nu vor sa se bage in astfel de situatii ca sa nu aibe probleme ei

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine să nu te bagi.

| anonimuIl a răspuns (pentru Mosotti):

Nu te bagi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimuIl):

Pai daca gandeste cineva asa, e clar ca e fatalau, daca deja il considera pe ala superior din start.
Si daca scot eu un din ala? Nu stii cine castiga!
Exact asa zic fatalaii "aoleu..ma omoara, ma bate, ma face".

Ptr ca astia nu stiu cum sa imobilizeze, sa nu mai apuce ala sa scoata un din ala.
Deci depinde! Sigur ca poate fi si cum zici tu, dar depinde cum esti tu ca barbat.
Sunt unii care iti ia din mana ce ai de nici nu realizezi, si dupa aia iti da in cap cu ala de l-ai avut, chiar daca nu-ti da tare, asa in bataie de joc.

Eu chiar daca nu am fost bun la bataie, m-am asigurat ca in caz de ceva sa rezolv problema altfel si fara probleme.
Deci ceva tot fac.
Pot pierde, dar nu stau ca prostu sa vad cum omu ala sufera.
Dar pot si castiga.

La adolescenti m-am mai bagat si fizic cand vedeam ca doi isi bateau joc de unu, le-am dat doua suturi in dos si doua dupa ceafa de i-a luat dracu.
Nu pot sta ca nesimtitul.
Faceam sala si aratam bine atunci.

Am o scoala langa mine unde am facut si eu, si trec des pe acolo, si asa vad tot felul de jigodii care isi bat joc de aia mai slabi, destul de rar se intampla dar vad in curtea scolii, si rezolv problema.

Maaama sa vezi ce agresivi aia de clasa 7-8-a doaaaamne ce tupeu au, se da si la oamenii mari, aia chiar nu-si cantaresc oponentu, se baga ca prostii.
Dupa aia copilu ala n-a mai patit nimic, ca ailalti stiau ca..revin in caz de ceva, mi-a zis "multumesc mult nenea".
Si nu au sustinere agresorii, ca daca afla parintii, ii ia si aia la trosnit sau la pedepse gen fara telefon, etc, deci am cantarit treaba. Si nu au sustinere nici de la profi, directori.

Asa am fost invatat de parinti, sa ajut, nu sa fug ca lasul.

Fii atent cum face unu pasaricat:

"aaa scoate un din ala, nu ma bag".

Un barbat:

"ai ma scoate..hai sa te vad! hai vino", si fi atent, o zice chiar daca risca sa piarda, are sange in veioza, nu fuge.
Nu conteaza ca int pe cineva daca esti plin de sange sau nu.
Femeile din astia vor, nu sa fie violenti fara motiv, dar la o adica sa ia atitudine, sa emita barbatie, nu fatalaiala.

Bine, daca are pistol cu gloante de cauciuc e mai complicat, atunci da, nu te bagi ca pierzi sigur.
Sau daca is 3-4 insi masivi.
Cantaresti si tu oponentul! Stii cand sa te bagi.
Deci sa nu fim absurzi, nu faci pe eroul cand nu poti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimuIl):

Pai daca esti las, nu te bagi, daca esti barbat te bagi, tu nu stii ce e in sufletul unui om atacat, si ce bine ii face sa vina unu sa rezolve problema.
Si tu ai vrea sa fi ajutat, si eu as vrea in acele conditii.

Dar cum am zis, fatalai sunt majoritatea "barbatilor" acum.
"Nu ma baaaag", ca fetele alea fitoase.

Moare omu langa ei si "nu ma bag.".
Nu se baga nici cu sunatu la politie, asta e mai prost, sunt pampalaii pampalailor asa si fara violenta.

Fie si imoblizare, nu neaparat bataie, dar ii dai si 1-2-3 tare sa nu se lase urme, asa de avertisment pentru data viitoare.
Sa-ti bati mama? Pai il bagam in pamant.
Cand il prindeam afara, jap.
Si pana atunci chemam politia nu inainte sa inreg cu telefonul tot, sa fie dovezi ce face cu mama lui.

Daca am auzit cazuri in care se viola o femeie si ala trecea si se facea ca nu vede, ramai masca.
Luai ceva, ii dadeai aluia cu ceva in picioare, il imobilizai, chemai politia, nu stai ca prostul.

Eu am facut o din asta, prin farmacii veneau hoti, se stie asta, si se incerca buzunarirea unora.
Eu am vazut..si i-am zis aluia, iesi..nu incerca sa furi ca nu tine. S-au facut atenti si batraneii, si farmacista.
Ala a fugit repede afara.

Cum sa stau ca idiotul si sa las sa lase batranii fara bani! Doamne fereste.

Si se mira multi ca nu se uita femeile la ei, pai sa se uite la niste papa lapte? La o adica aia e violata si boul fuge, ahahaha, mor de ras.

| Mosotti a răspuns:

Eu ma bagam, nu lasam femeia asa, parintii aluia erau fatalai. Daca nu ne ajutam unul pe altul, unde ajungem? Poate si eu as avea nevoie de ajutor la o adica, si ma deranjeaza ca nu sunt ajutat.
Sau inregistram tot si chemam politia, ceva faceam.

Atata ii trebuia sa se razbune, ca a doua oara nu mai avea ocazia.
Deci depinde cat de barbat esti.
Dar pampalaii..se ascund in "nu ma bag, il ignor", si asa mai departe.

Barbatii adevarati iti f una scurt daca le faci ceva.

De ex intr-o seara 3 baieti se luasera si bruscau o fata, colegu meu de fac fiind mai solid, trecand pe acolo i-a pus jos pe aia, nu a putut sa lase fata aia asa.
Si daca se razbunau, si-o luau dublu.

Dar cum acum barbatii s-au pasaricat, e clar de ce nu se baga.