| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor.
Sunt fata. Am 17 ani.
La drept vorbind,nu sunt o frumusete rapitoare.Cred eu asta. Nu impresionez la prima vedere,cu toate ca unii oameni gasesc o placere in a ma scruta cu interes pret de citeva clipe chiar de cum ma vad.
Nu am avut nici o relatie sentimenata pina acum.
Ceea ce ma macina pe mine este neconcordanta de pareri si gusturi in privinta imaginii mele. Incerc sa spun ca mama mea ma considera simpatica. Alteori zice: vai de mine,dar esti asa de frumoasa. Ce ti-ai facut? Alte persoane,cu precadere fete, ma vad simpatica.
Insa atunci cind merg pe strada,ori chiar colegii mei de clasa (baieti),ori necunoscuti ma privesc insistent, se produce o debusolare in mintea mea.
Ca sa fiu mai explicita,de cite ori suprindeam pe vreun baiat ( si nu au fost putini) urmarindu-ma cu privirea de multe ori,semn ca este interesat de mine,imi aparea instantaneu urmatoarea intrebare : ce il atrage la mine? ce gaseste el la mine? nu inteleg de ce eu.
Obisnuiesc sa dispar din peisaj,pentru ca sa isi reprime sentimentele.Deci,fuga este salvarea mea.Parca imi este frica sa nu dezamagesc.As vrea sa il intreb : ma vezi bine, ma crezi frumoasa?
Nu vb cu asta despre nimeni.Nici nu pot adresa intrebarea asta nimanui : ma crezi frumoasa? As parea ridicola.
Uneori ma simt atit de frumoasa,ca iradiez toata.gingasie si frumusete. Alteori,vad in oglinda o fiinta banala si terna,de care nu s-ar indragosti,la sigur,nimeni. Si daca da,atunci de ce ar face-o? Ce lucru l-ar atrage la mine? Nu sunt demna de cineva extrem de frumos si nici nu as indrazni sa incep o relatie cu o astfel de persoana, chiar daca as placea-o si m-ar placea.

4 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Ştiai că frumuseţea e relativă?

Dacă le-ai spune la 10 băieţi să te descrie într-un cuvânt pe o foaie cu siguranţă nu vor scrie toţi acelaşi cuvânt pentru că nu există frumos sau urât, contează doar din ce unghi eşti privit.

Sper că te-am lămurit cumva.

| simpluone a răspuns:

Adica vrei sa-mi spui mie ca daca un fotomodel masculin te-ar curta tu ai refuza? Vrajeala! Stangacia este o caracteristica ce deseori devine sexy la o fata! Cat despre privirile furate ale baietilor sunt pentru n motive fizice...de la culoarea ochilor pana la stralucirea lor, de la formele rotunjite pana la formele in colturi, de la stilul de imbracat pana la pata de pe bluza, nici nu gandesti cate lucruri pot face privirea insistenta! dar poti fi sigura de cateva lucruri :
1. nu ai cum sa fi banala altfel nu as fi raspuns la intrebarea ta
2. fi sigura ca cineva se va indragosti de tine candva!

Răspuns utilizator avertizat
| JuliaDiv a răspuns:

Buna! Stii ceva? Fiecare om e frumos in felul lui! Uneori frumusetea vine si din interior... Dar incearca sa-ti vezi numai calitatile! Ascunde defectele. Nu te inchide in tine cu gandul ca nu esti frumoasa! Nu te dramatiza! Sper sa te mai gandesti inainte sa te critici! happy Nu lasa sa-ti cada stima de sine!winking