| Jojo1 a întrebat:

Buna ziua. Va rog raspuns concret la subiect, nu am nevoie sa stiu ca nu se poate, vreau sa aud parerile celor care asa au procedat. Ati avut voi sau stiti cupluri care au avut cununia religioasa in doua locuri si in biserica ortodoxa si in biserica reformata? Daca din Cluj cu atat mai bine. Cum se procedeaza? In primul rand se discuta cu preotul de unde apartii dar ma gandesc ca nu ii obligatoriu.Multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca vrei sau nu sa crezi, asa ceva este IMPOSIBIL!
Nici un preot ortodox nu te va casatori daca aude ca ai mai avut o cununie la o alta biserica pagana sau cine stie de care.
Bineinteles ca-i obligatoriu sa discuti cu preotul, fiidn chiar verificat daca ai fost botezat la ortodoxi, catolici sau in ce religie ai fost botezat si inscris in registrul lor, iar daca doresti sa te convertesti la acea religie, va trebui mai intai botezul si apoi cununia in biserica respectiva.

| Holiday a răspuns:

Dupa ce ca nu are niciun rost traditia asta a cununiei religioase, sa vrei sa faci si doua, e tembelism cronic...hee hee

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am cununat un cuplu: el catoloc, ea ortodoxa. Au facut slijba de cununie si la biserica catolica si la ortodoxa. Bisericile erau din localitatea fiecarui mire.
Desigur ca trebuie sa vorbesti cu preotul de la biserica unde vreti sa faceti cununia. Daca o faceti la alta decat de cea care apartii, trebuie sa discuti cu acela, dar de regula cununia se face de preotul unde locuieste unul dintre miri, a barbatului in primul rand.

| Dragobeta a răspuns:

Cum le stie Violeta pe toate!
Da, preotii ortodocsi sunt mai rigizi. Poate nici nu ar trebui sa stie.
Cunosc cuplu care au facut cununie catolica si reformata. Baiatul catolic, fata reformata. Au vorbit cu ambii preoti. Au fost de acord. Singura conditie a fost ca cea catolica sa fie prima. Am asistat la cea de-a doua cununie, cea reformata.
Vorbiti prima data cu preotul reformat si vedeti ce va sfatuieste.

| Robert2526 a răspuns:

Nu le spui nimic preotilor si e ok, nu au baza de date unde sa verifice daca te-ai mai cununat. Daca totusi nu vrei sa minti ca te vede Domnul, poti sa oferi mai multi bani, preotii sunt sensibili la bani si uita de toate regulile

| SuNaM a răspuns:

Am fost la Seminarul de preoți și îți spun că mai bine nu îi spui preotului ortodox despre chestia asta pentru că sunt șanse foarte mari să spună nu din cauza faptului că ei consideră o blasfemie că un,, păgân " sa intre in biserica lor. Daca va accepta, va pune săracă fata sa se boteze și nu cred că vrea nimeni asta. In cazurile de genul, cel mai frumos ar fi, că unind viețile, unul dintre voi sa treacă la religia celuilalt. Asta ideal. In caz că nu se poate, cel mai ok ar fi sa faceți la biserica reformata unde ii spuneți preotului că unul e ortodox apoi la biserica ortodoxă unde nu îi spuneți despre chestia asta. ( Totuși daca e la sat o să se afle și va fi super supărat.).