| pufulete2021 a întrebat:

Bună ziua,vreau să divorțez de soț pentru că mă înjură,amenință cu bătaia și câteodată mă mai și lovește și nu știu ce reacție ar avea, dacă i-aș spune, as pleca la părinți cu copilul fără ca el sa stie, dar mi-e teama că s-ar duce la politie.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reflecteaza: de ce te injura si te ameninta!
Incearca sa te corectezi astfel, sa nu-l scoti din sarite!
Intreaba-l si pe el: cum doreste sa procedezi!

| darrio2007 a răspuns:

Ia odata o decizie ca nu esti un copil. Repeti mereu aceeasi intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa cu divortul, ca de merge la Politie intri imediat in puscarie, dupa cati bani i-ai furat omului si frauda in acte care ai facut-o!

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu de ce tot te temi asa de politie dacă el te bate și se comporta asa.Tu ar trebui sa ii depui plângere, sa mergi la medicul legist sa scoți un certificat cum ca te maltratează și uite asa divorțezi și îți iei și copilul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Violenta NU poate fi justficata in niciun fel!
eu zic sa stai de vorba cu un avocat, sa ii povestesti tot ce ai facut! Solutii se vor gasi, chiar daca nu vor neaparat in avantajul tau

| johnnny123 a răspuns:

Tot repeți întrebarea asta de trei săptămâni și ai primit zeci de răspunsuri.

Nu există nicio soluție miraculoasă. Trebuie să iei o decizie grea și să o pui în aplicare. Nu poate face nimeni asta pentru tine.

| Sophieka a răspuns:

Astea sa le vorbesti cu un avocat...Ai mai tot facut postari de genul.
Nu te-ai gandit pana acum sa filmezi pe de ascuns toate aceste scandaluri si jigniri? Ca sa ai probe pentru divort si un mod justificat pentru care fugi cu copilul de la el...

Nu stiu cum ai reusit sa faci copil, si chiar sa te si casatoresti, cand esti atat de prostuta...

| iulia0514 a răspuns:

E foarte simplu îl reclami la poliție și ceri un ordin de restricție îndată ce ai depus plângerea va urma un control medico-legal pentru a constata dacă într-adevăr ai fost abuzata și de preferat ar fi sa ai și martorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceți o plângere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reclama-l poliției pentru inceput și cere un ordin de protecție.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce ar fi foarte simplu daca nu i-ar fi facut alte prostii pentru care poate face parnaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divorțează, dacă asta iti doresti. Nu îi spune ca vrei sa divortezi, doar fa-o și pleacă.

| VelicanEmilia a răspuns:

Da telefonul pe "record"fara sa observe si inregistrează-l. Du-te cu probele la politie, declara acolo ca vrei sa pleci pe motiv de violenta domestica, declara ca iei copiii cu tine, ca vrei ordin de protectie si rezolvi problema. Daca dispari ca magaru-n ceata fara sa spui nimic, atunci e mai rau pentru tine, copiii fiind cel mai probabil pe numele lui. Daca mergi la politie si spui motivele, ai scapat de el.

| doctorandus a răspuns (pentru VelicanEmilia):

Dap, ea ar putea obtine ordin de protectie. Dar i-a facut niste figuri cu imprumuturi bancare si nici macar n-au cheltuit banii impreuna sau in scop comun. Deci daca el se supara, ea poate ajunge la inchisoare. Sau cel putin ramane timp de opt ani fara niciun cont bancar.

Bancile au niste conventii cu privire la fraudele bancare si chiar daca ar scapa cu o pedeapsa cu suspendare, bancile nu o iarta. Sigur, daca un hacker iti sparge aplicatia bancara, tu nu esti pedepsita. Dar la ea e cam clar cine a facut fapta.