| pufulete2021 a întrebat:

Bună ziua, dacă plec de acasă cu copilu meu de 1 an și 2 luni din cauza ca îmi vorbește urat,ma amenință cu bătaia și câteodată mă lovește,el dacă se duce la politie sa reclame ca am părăsit domiciliu, poliția îmi poate face ceva?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii sau drepturi in asemenea cazuri, asa ca nu-ti poate face nimic.
Inainte de a pleca este bine sa soliciti un ordin de protectie, daca poti dovedi ce sustii ca se intampla.

| darrio2007 a răspuns:

Iti inteleg problema din celelalte intrebari.
Ti s-a raspuns de atatea ori.
Ai facut si tu o greseala, din cate spui.
Baga drk odata divort de el. De ce iti mai lungesti chinul?

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca acei bani erau pentru familie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pa nu mai bine il reclami tu prima data ca te loveste?

| sierra1 a răspuns:

"îmi vorbește urat, ma amenință cu bătaia și câteodată mă lovește"

reclamă-l tu de vreo 2-3 ori la poliție și precis se liniștește!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este c am greu sa obtii divorțul din partea lui dar poti sta cu copilul la mama ta daca ea acceptă, spune i si ei situatia ta de acasa si sigur va intelege

| dullcat a răspuns:

Divort direct.Chiar ai de gand sa astepti pana devii si tu si copilul sacii lui de box? Sa stii ca exista o groaza de cazuri in care femeile au murit de la bataie.De ce inca mai astepti si repeti intrebarile?

| Lukasssz a răspuns:

"în 23 Aprilie | pufulete2021 a întrebat:
Bună seara, am făcut o prostie acum o lună în urmă, am făcut un credit pe numele soțului direct pe cardul lui fără ca el sa stie și am transferat o suma cam mare la părinți, jumătate din bani părinții i-au trimis înapoi. El îmi zicea ca ma da în judecata și pe părinți îi bagă complici și ca-i bagă pe ei la pușcărie ca eu nu pățesc nimic. As vrea sa divorțez de el și să iau fata de lângă el, m-a lovit de 3 ori astăzi din cauza că am scos banii."
La ce poama esti nu ma mir de ce te bate. Tare imi plac astea care fac pe inocentele dar ele au facut cine stie ce nenorociri. Sper sa te dea sotul tau in judecata si sa iti i-a si copilul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Ești ghiolban, Lucas! Crezi că prin violență se rezolvă lucrurile?

| StrongHeart a răspuns:

Normal, pentru ca e si copilul lui.
Crezi ca daca esti femeie ai mai multe drepturi?
Cand ai conceput copilul nu ai stiut cu cine il concepi si ce fel de om e? Te-ai trezit acum? Tu crezi ca un copil e o jucarie sau ce e in capul tau? Singurul care o sa sufere e puiul ala nevinovat din cauza narcisismului vostru de parinti egoisti.

| mi25 a răspuns:

Tu poti sa pleci, nu-ti face nimeni nimic. Luarea copilului poate fi considerata rapire, deoarece domiciliul acestuia este in casa unde locuiti acum. Din cate am inteles ai dat bani din casa mamei tale. El te poate obliga sa-i returnezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate! Oricum, eu cred că cel mai bine este să vorbească cu-n avocat.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ok sa fi violent cu nimeni și sa ai reacții de genul.Dar se pare ca nici cel de mai sus cu vocabularul ala nu e mai prejos dar se trezește sa comenteze.

A da, și i se mai pare și normal sa iei bani din casa și sa ii dai la mata și partenerul tău sa fie cil când plătește rate după ei.

| 199onur7 a răspuns:

Nu are ce să-ți facă poliția el este un nenorocit mare de tot sa ști mare mare de tot la ce-ți face ție pentru niște bani ajunge săte bată dao morți ei de treabă pentru niște bani să-ți bați familia ba tu ești proastă ma rau de tot ca mai stai cu asa distrus care te bate si te tratează ca pe un nimic iați copilu urgent și lasa in morti lui cu bani lui cu tot nu există frate asa ceva nu ar trebui sa existe in nicio familie Adevărată da Adevărată cu Adevărat pentru nimic in lume să-ți bați nevasta femeia soția ta pentru niște bani pătimașă pe ei de bani cum ma sa faci asa ceva cum cum dracu o iei razna frate nu ai cum

| VelicanEmilia a răspuns:

Te plangi mereu ca te agreseaza fizic si verbal, dar in acelasi timp te poticnesti in acelasi loc mereu. O ții cu drama asta de prea mult timp, dar in acelasi timp nici nu incerci sa schimbi ceva. De cate sfaturi mai ai nevoie ca sa iei atitudine? Toti ti-au spus ce trebuie sa faci, dar observ ca intrebarile tale sunt repetitive si tot in jurul cozii te invarti.

| oSalamadra a răspuns:

Nu mai bine te duci tu prima si il reclami pentru violenta domestica? Atunci nu o sa te condamne nimeni ca ai plscat

| anonim_4396 a răspuns (pentru oSalamadra):

Totul ar fi fost foarte simplu dacă nu i-ar fi luat soțului său toți banii din cont și i-ar fi trimis mamei sale.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faci o plangere la politie pentru violenta domestica e gratis.

| Ionella2003 a răspuns:

Nu are ce sa iti facă. Te duci frumos și îl reclami tu prima și nu lasă copilul pe mana lui ia-l cu tine.