| delia22198 a întrebat:

Buna, prietenii mei cei mai buni, o fata și un băiat de aceeași vârsta cu mine, de care sunt foarte apropiată, îmi răspund foarte greu la mesaje. Nu ma aștept sa răspundă după câteva minute sau chiar ore și eu am multe chestii de facut, dar nu durează 12 ore sa răspund sau chiar mai mult, decât foarte rar. Consider ca nu sunt falși, chiar îmi dau seama repede, am mai făcut-o, plus ca ei chiar ma susțin și îmi sunt alături cu adevărat. Incerc sa-mi vad de viata, dar ei sunt cei mai importanți pentru mine, așa ca nu vreau sa para ca am pretenții exagerate și cred ca dacă le-aș spune s-ar schimba doar de gura mea. Cum credeți ca as putea sa gestionez situația?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este acceptabil si daca raspund a doua zi, ca au de invatat si alte treburi mai importante, decat sa raspunda la mesaje.
Ori astepti pana in wekeend cand sunt liberi si vorbesti cu ei.

| Lioana a răspuns:

Accepta oamenii asa cum sunt. Nu te astepta sa fie ca tine, si sa faca ce ai face tu. Fiecare raspunde in ritmul lui.

| delia22198 explică (pentru Lioana):

Mulțumesc pentru răspuns, sunt de-acord, dar nu este ciudat sa stai toata ziua in casa pe Instagram, tiktok și sa nu raspunzi persoanelor apropiate? eu as zice ca nu e ok

| Lioana a răspuns (pentru delia22198):

Au alte priorități probabil.

| Sophieka a răspuns:

Daca tu chiar consideri ca sunt prieteni adevarati atunci nu trebuie sa iti faci probleme, dar mi se pare exagerat sa iti raspunda atat de greu sau sa ii vezi online si sa nu iti deschida mesajele.

Insa sa stii ca prietenii adevarati se cunosc la greu!

| 1997onur a răspuns:

Pai fiecare om este in felul lui de a fi uni sunt uni sunt plini de energie iar alți sunt mai retrasi si vor sa fie mereu singuri acceptai așa cum sunt ei daca ți la prieteni tai cu adevarat și daca vrei sa ramai prieten cu ei daca nu este alegere ta 100% ce vei face in continuare cu prieteni tai.

| Ella66 a răspuns:

Atata timp cat sunt niste prieteni adevarati si sunt mereu langa tine nu conteaza cat le ia sa iti raspunda la mesaje. Probabil au si ei treburi de facut si sunt ocupati