| alecxander145 a întrebat:

Salutare. Cum as putea sa fac sa nu mai am asteptari de la persoane, sa nu mai astept cu nerabdare sa imi raspunda la un mesaj si eu sa incerc sa raspund aproape cum il primesc oricine ar fi? Asta patesc cu majoritatea oamenilor cu care vorbesc as vrea sa fiu mai indiferent si pur si simplu cand imi raspund atunci le raspund sa nu mai astept 'cu sufletul la gura' sa imi raspunda. Nefacand chestia asta imi fac mie foarte mult rau. Cum as putea sa fiu mai miserupist ca sa zic asa?

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Să faci ceva productiv cu timpul tău. Dacă ai face și altceva decât să pierzi timpul pe telefon atunci ai fi concentrat pe treaba aia și nu ți-ar mai păsa atât cine și când scrie. N-ai ocupație? te înscrii într-un club, îți iei un job, înveți ceva nou, tot e mai bine decât să stai călare pe telefon să aștepți răspunsuri

| alecxander145 explică:

Problema este ca totusi am lucruri de facut dar tind sa cred ca asa sunt eu facut sa ma gandesc la altii cand probabil n-ar trebui sa imi pese si ma simt foarte usor pus pe locul 2.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru asta ar cam trebui să ti ocupi mintea cu altceva care sa te distraga de la așteptările tale si sa nu mai repeți greșelile, pentru a renunța la obicei.

| Crackman a răspuns:

Este simplu. Fa ti o viata, munca, plimbare, jocuri, hobbi. Cat timp esti ocupat nu este nerabdator sa raspunda. Plus ca arati a disperare si nu este prea ok.

| alecxander145 explică (pentru Crackman):

La asta cu disperarea ma gandesc si eu dar nu stiu cum sa nu mai fiu asa si chiar am chestii de facut si tot ma gandesc la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt incercand sa vrei sa fii altcineva iti faci mult mai mult rãu.Ce zici tu nu poate fii schimbat cum ai zice peste. Nu poti sa devi indiferent printr-un raspuns magic. Ce crezi tu e ca acei oameni sunt mai importanti decât tine, de aceea faci chestia asta. Pana nu iti schimbi mentalitatea, nu o sa se schimbe nici chestia asta.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Ai grija ce-ti doresti! Asa eram si eu acum cativa ani. Acum ajung sa răspund cam dupa cateva ore/1 zi/2 zile. Nu este nimic rau in a raspunde repede, deopotriva chiar. Daca simti ca esti disperat sa raspunzi la mesaje, sau sa ai parte de contact social, fa-ti o viata. In ideea sa iti faci hobby-uri care sa te satisfaca, citeste pentru a te imbogati intelectual si sa faci si putina miscare pentru a te simti bine.

| alecxander145 explică (pentru UnTipObisnuit):

Problema e ca n-am intalnit pe nimeni sa raspunda atat de repede adica eu oricui si daca de ex ma uit pe newsfeed si imi da mesaj ii raspund in timp ce majoritatea asteapta se mai uita la una alta si abia dupa raspunde dar eu nu pot sa fiu asa si uneori ma simt aiurea rau ca eu raspund si majoritatea nu o fac.