| ionika17 a întrebat:

BunaTpu! Am o problema! Nu pot sa ma imapac cu ideea ca trebuie sa si pierd, la orice vreau sa fiu cel mai bun, nu vreau sa fie nimeni mai bun decat mine (evident pe cei care ii cunosc). Daca pierd ma simt cel mai slab om, nici nu stiu cum sa va explic, pentru ca ma gandesc ca aia ( ar putea sa ma faca slab), si asta este la orice, la scoala daca ea cineva o nota mai mare ca mine, deja nu mi-e bine, daca nu imi acorda cineva atentie destula, iar nu ma simt bine! Problema este ca mie imi place sa fiu admirat, dar daca nu mi se face pe plac nu mai imi place! Ma face sa sufer mult problema asta, ma chinuie sufleteste pentru ca vreau sa fiu cel mai bun (ca stiu ca nu se poate).As vreau ceva sfaturi sa accept ca trebuie sa si pierd? Cum sa scap de aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| HighParadox a răspuns:

Salut.
Pentru inceput poti sa te impaci cu propria persoana, adica sa te accepti asa cum esti (in sensul ca nu esti perfect) si sa intelegi asta.
Trebuie sa intelegi ca tot ce se intampla, se intampla cu un anumit scop, sa te gandesti ca nu ai nevoie de acel ceva dupa care ravnesti, pentru ca de fapt chiar nu ai. Poti trai, simtindu-te fericit si fara atentia care te face sa te simti bine si fara toate celelalte. Sa nu iti ascunzi tie propriul adevar, acela ca nu esti perfect. Sa te obisnuiesti cu ideea ca pur si simplu nu poti si gata; asta e : nu poti. Nu trebuie sa iti pese chiar asa de mult de ceilalti, sa fii atat de competitiv, caci uneori asta poate distruge destul de multe (prietenii etc). Incearca sa te linistesti si sa te calmezi de fiecare data cand pierzi si sa continui sa lupti pentru ceea ce vrei, bineinteles, dar daca nu reusesti sa castigi nu inseamna ca nu esti destul de capabil, ci doar pur si simplu pierzi, atat. Nu e asa de important, obisnuieste-te cu asta. nu conteaza cum te vad ceilalti, daca esti mai slab ca ei sau alte chestii de genul asta, accepta-ti pierderile; ar trebui sa fii chiar mandru intr-o oarecare masura ca nu esti 'perfect', pentru ca asta te diferentiaza de ceva fara personalitate, te face unic in felul tau.
Impaca-te cu tine ca mereu exista si esecuri, dezamagiri...dar fa-le fata; 'iarta-le' si treci peste.
(Asta e parerea mea. Sper sa te ajute in vreun fel...)

4 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Ai nevoie să faci un sport. Preferabil, unul de echipă.

| leftside a răspuns:

Nimeni nu e perfect, trebuie sa inveti sa si pierzi!

| LoveYouPdi a răspuns:

Buna! Am avut si eu o problema asemanatoare cu a ta vroiam sa castig mereu,sa am note mari mereu la scoala, toata lumea sa zica eu sunt cea mai buna, dar intr-o zi am pierdut si m-am intrebat cum as putea eu pierde? mereu am castigat si apoi am citit intr-o carte doua randuri care m-au ajutat sa inteleg si sa nu mai fiu suparata,, Uneori castigi, alteori pierzi'' In viata nu poti mereu sa castigi mai trebuie sa si pierzi si trebuie sa ne impacam cu asta la fel cum uneori ai noroc dar ai si ghinion! Sper ca vei trece peste aceasta problema la fel ca mine si vei fi increzator mai departe! Iti doresc numai bine!

| BigBadSheep a răspuns:

Data viitoare când pierzi faţă de cineva du-te şi felicită-l...Vei câştiga admiraţia şi respectul lui...