| Arianna$ a întrebat:

Buncul meu a murit saptamana trecuta. Dupa inmormantare, cand m-am culcat am avut un vis cu el.se facea ca statea langa mine si imi zicea o poveste, apoi s-a dus spre o usa, iar acolo il asteteptau multi oameni care plangeau. S-a intors la mine si mi-a spus ca o sa mai vine pe la mine.Stiti ceva ce a fost cu visul asta? multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| candycarrie a răspuns:

Eu cred ca bunicul tau nu a apucat sa isi ia ramas bun de la tine cand era in viata.de exemplu, recent, unui prieten i'a murit tatal, tatal lui murind noaptea, tipul a visat ca statea cu tatal lui si erau la tara si curtea era plina de oameni imbracati in negru, si tatal lui vroia sa mearga acolo, pentru ca oamenii "il asteptau". cred ca e un caz destul de similar.se spune ca spiritul unui om e 40 de zile pe pamant dupa ce a murit, dar hai sa nu speculam, anyway, eu sincer cred ca bunicul tau a vrut sa isi ia ramas bun de la tine. Stii ca dupa viata de apoi ne vom reintalni toti, bunicul tau se putea referi la asta.sau il vei mai visa.sau pur si simplu amintirile frumoase cu bunicul tau il vor face sa ramana viu in sufletul tau. sau poate sa insemne faptul ca el te vegheaza de sus si va fi mereu langa tine. sa nu te sperii, bunicul tau te'a iubit mult. eu, personal nu consider o simpla coincidenta visul tau. si.condoleante>big grin

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Byby nu a fost niciun mesaj de la bunicul ei, a fost pur şi simplu subconştientul ei. Fiind marcată de ce s-a întâmplat, te-ai gândit intens la acest fapt pentru că cum e şi normal ai suferit. Nu înseamnă nimic visul asta, e pur şi simplu un vis şi ia-l ca atare, aşa se întâmplă mereu când anumite evenimente ne afectează.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Fiecare avem, conceptii, pareri, sentimente diferite in privinta aceluiasi subiect, iar faza cu visul unei persoane din familie care a murit recent se incadreaza perfect...
Poate sa fie: subconstientul tau, sufletul bunicului, nimic, samd.
Important nu este ceea ce cred atii ca "ar putea sa insemne" ci ceea ce simti tu insati ca ar fi varianta cea mai probabila.
Pt mine de exemplu exista starea de spirit si eu cu mine sunt impacata considerand ca visele de acest gen pe care le am sunt "mesaje" (de la mama, de la bunici, etc). Pt cea mai buna prietena a mea visele sunt nimic (conexiuni ale creierului fara relevanta).
Cum sa zic, toate variantele sunt ok, insa varianta "buna" e cea care te satisface pe tine.
Pupicei.

| katala a răspuns:

Inca esti sub impresia momentului, asa ca nu cred sa aiba vreo relevanta deosebita. Si eu am trait experiente asemanatoare, asa ca sa stii ca o sa-l mai visezi; cea mai importanta este starea de spirit cu care ramai dupa ce te-ai trezit, si sa te straduiesti sa-ti amintesti ce spunea in vis; e posibil sa primesti mesaje importante pentru tine (persoanele disparute care ne-au iubit pe lumea asta ne vor binele si de dincolo), iar daca nu primesti nici un mesaj descifrabil nu te impacienta, poate ca nu a vrut decat sa mai stea de vorba cu tine; si lor cred ca le e dor de noi asa cum ne e si noua de ei.

| KellyGreen a răspuns:

Imi pare foarte rau ca ti-ai pierdut bunicul dar cred ca acest vis a fost un mesaj de la bunicul tau prin care a vrut sa-ti transmita ca te iubeste deoarece a spus ca o sa mai vina pe la tine.Nu-ti uita bunicul dar incearca sa sa uiti ce s-a ntamplat pentru siguranta ta.

| claudiea79 a răspuns:

Bunic: vezi batrân. Sfaturi primte de la rude. Probleme legate de mosteniri, legaturi de familie, legaturi cu originile (tara, oras, sat); (fiind morti, dar vazândui) nevoie de protectie, de afecstiune, de atentie. (ca esti tu bunic) responsabilitati de familie.moarte: (lina) terminarea unui cilu sau a unei etape, ducerea la bun sfarsit a unor situatii, fara piedici si fara peripetii, cursul normal al evenimenmtelor; (violenta) final brusc, turnura neasteptata a evenimentelor; vezi si modul de moarte: sufocare, inec, accident etc.; (moartea cuiva drag sau apropiat) teama de abandon, sentimente de frustrare, frica de singuratate sau de marginalizare, lipsa de ocrotire; (moartea cuiva necunoscut) nevoia unui nou inceput, continuarea ciclului firesc al vietii: final, inceput, iar final, iar inceput; (moartea unei persoane importante) schimbari intr-un domeniu de prima importanta in viata individului, pe care pune cel mai mare pret, finalizare cu urmari deosebite sau cu aprecieri; (moartea ta) teama de a nu putea duce la sfarsit o actiune, teama de a-ti asuma unele actiuni personale, teama de urmpri ale unor decizii, noi oportunitati, noi orizonturi ce pot aparea, nevoia de a renunta la o anumita atitudine ce nu se mai dovedeste a fi eficienta; vezi si mort

| Reew a răspuns:

Fi sigura ca te va mai vizita in vise daca ti-a si spus.Este un lucru normal sa vina in visele tale daca o face fii sigura ca o face spre binele tau sau pentru. a-ti transmite un mesaj sau pentru. a te asigura ca acolo unde este ii este bine, fi bucuroasa ca il visezi sigur te iubea f mult!
Nu ai d c sa-ti faci probleme toata lumea viseaza persoane dragi care au decedat. happy

| TropicalSun a răspuns:

Poate te-a marcat acest incident. Poate te-ai gandit intr-o noapte la acest lucru si l-ai visat. A fost doar imaginatia ta, sau, cine stie, poate chiar a vrut sa te contactezehappy. Se zice ca spiritele mai ratacesc cateva zile pe Pamant, inainte sa fie chemati la Dumnezeu. Oricum, nu-ti face griji big grin. App, imi dai fundita-o3-o3-o3-o3?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm...Probabil ca te va mai vizita prin vis...Asta mi-a spus bunica mea acum 8 ani cand a murit bunicul straight face Nu te gandi la fantome in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pai asta insemna ca exista viata dupa moarte
oau
pai nu mai mi-e frica de moarte acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul bunicului tau poate este acum ingerul tau pazitor

| calin2010 a răspuns:

Esti frumoasa, dar imi pare rau nu stiu ce e cu visul tau.

| viky26 a răspuns:

Probabil ca a venit sa te vada. se mai intampla lucrurile astea. Inca nu a trecut dincolo si a vrut sa te vada. Dupa parerea mea ar fi bine sa mergi la biserica si sa te rogi pentru el si sa ii aprinzi o lumanare. Va fi bine...