| Mara6392 a întrebat:

Bunica a venit să ne viziteze (pe mine și pe tata) și tot insistă să mănânc clătitele și prăjiturile pe care mi le-a făcut. Eu i-am zis că sunt pe dietă și nu vreau să mănânc nimic dulce până nu văd că am slăbit cel puțin 15 kg, dar tot insistă și după ce vede că o tot refuz se supără. Până acum am putut să slăbesc aproape 5 kilograme. Ce pot face că văd că e supărată că îmi face prăjituri și eu nu le mănânc că sunt pe dietă?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îi explici că sănătatea ta e foarte importanta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gustă puțin de formă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai putea face asa!
gusti, si zici,, buni multumesc, sunt foarte bune, dar am voie doar sa gust!
La ultimile analize de sange, colesterolul si triligelidele au iesit cam mari.Si am catevea kg in plus.
Medicul e familie mi-a dat o hartie cu ce am voie si ce nu!
Dulciurile de casa pot fi consumate cu moderatie.
Calculeaza cam cate calorii contin portie de prajitura, apoi fa miscare ca sa le arzi, instalaland pe telefon pendometru, care masoara atat pasii, cat caloriile arse..Macar la chestiile alea care au aport cal mare.Eu de exemplu azi am ars doar440, cam cat o ciocolata

| Eireann a răspuns:

15 kg e cale lunga si o sa trebuiasca sa inveti sa faci si mici abateri. Nu cred ca bunica o sa stea prea mult la voi deci cat sta gusta din ce iti face, spune "Bunica, nu pot sa mananc prajitura fiindca sunt la dieta dar gust de dragul tau " Iei cea mai mica bucatica si dupa aceea gata, nu te mai lasi convinsa.

| haileewatson a răspuns:

Las-o in pace daca nu intelege de ce chestia asta e importanta pentru tine. O sa-i treaca supararea

| Ilovedinero a răspuns:

Sa ii explici ca mancarea nu e acelasi lucru cu iubirea.Mananci ca sa te hranesti si sa traiesti, explica-i asta bunicii tale, explica-i ca este doar o faza pana cand termini dieta si cand vei trece pe la ea vei manca dar moderat.Adesea oamenii invarsta asociaza mancare si dulciurile cu iubirea

| Aurora99 a răspuns:

Buna, Mara! Am fost si eu in situatia ta si stiu cum este. Daca doresti sa te ajut, da-mi mesaj in privat, te rog!