| Melania_9508 a întrebat:

Bunna! Eu sunt sora Andreei ea nu mai foloseste acest cont asa ca-l folosesc eu.Asa ieri m-am certat cu tata deorece imi doresc mult un catelus iar el nu vrea!crying Nu ma lasa imi puteti da voi solutii cum sa-l conving? Mz

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

In primul rand trebuie sa consientizezi ceea ce inseamna responsabilitatea unui catel, fie el bichon ori ciobanesc: trebuie sa-l iubesti, sa-l intretii, sa-l perii, sa-i dai de mancare, sa-i faci vaccinuri, sa-l protejezi de boli, sa-l scoti afara: dimineata, pranz, seara, indiferent ca este vara / iarna / primavara / toamna, indiferent daca ti-e bine ori nu poti sta in picioare, indiferent daca e ziua ta ori este 1 ianuarie, trebuie sa alerge vreo juma' de ora, indiferent daca e ora 6 dimineata si tu ai vrea sa dormi, etc.

Probabil d-asta tatal tau nu te lasa cu animal, pentru ca o mare parte din responsabilitati vor fi preluate de adulti, pentru ca tu te vei rezuma doar la a te juca cu catelul si a iesi cu el in parc cand e frumos si ai chef...

Cum poti sa-l convingi? Pai demonstreaza-ti tie si lui ca poti sa faci lucrurile pe care ti le-am spus, macar pe jumatate...

succes!

2 răspunsuri:
| Patriii a răspuns:

Convige'l ca vei fi responsabile, ca o sa ai grija de el, o sa il scoti la plimbare. Un catel e o mare responsabilitate, dar daca esti dispusa sa iti asumi e foarte ok. Sper sa iti iei catelusul. Sper ca am fost de ajutor.

| winchesters a răspuns:

Roaga`l frumos`. Spune-i ca vei avea grija de el. nu stiu vezi si tu indulceste`l. Bafta! love struck