| LiveWhileWereYoung a întrebat:

Ca medic, cand credeti voi ca e cel mai bine sa ai copii? Imediat dupa ce termini facultatea sau mult mai tarziu? Credeti ca un copil va poate impiedica cariera, sa profesati? Astept păreri!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-ti termini scoala, facultatea si sa ai deja servici stabil, ca sa te poti focusa pe viata de familie: sot, copil samd

suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care ai cu ce sa il intretii si sa ii oferi educatia de care are nevoie.

| SilentRain a răspuns:

Când o sa simți ca vrei unul și cand ai o persoana responsabila cu care sa faci unul

| SkyPilot a răspuns:

Construieste-ti cariera in jurul vietii tale si nu invers. Daca pui cariera pe primul plan poti ajunge sa nu ai copii niciodata. Provin dintr-o familie predominant de medici si stiu cativa medici de ambele sexe care, desi aveau succes la sexul opus, nu au fost niciodata casatoriti. Daca amani intotdeauna pana cand iei un examen sau gasesti un job mai bun sau ai mai multi bani, vei avea foarte tarziu acele lucruri care conteaza cu adevarat in viata.
Trebuie sa stii ca un copil iti afecteaza serios viata intima. Poate ca acest aspect ar trebui mai degraba luat in considerare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dupa ce ai un job decent si putina experienta. Tu crezi ca abia iesita din facultate o sa ai o situatie financiara destul de buna incat sa cresti un copil?

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

''job decent'' - ''ca medic''

| relian a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca ar face toti oamenii copii numai dupa ce ar avea o situatie finaciara buna, cred ca am disparea ca specie laughing Cand au oamenii, mai ales cei din RO situatie finaciara buna? O sa aiba atunci cand e cam tarziu sa mai poata face copii, nu cred ca la 20-30 de ani ai situatie buna, iar dupa 35 sau 40 de ani femeile cam scartie cu facutul de copii laughing, deci copii se fac normal cand esti tanar asa cumva pana in 35 de ani, hai sa zic pana in max 40. Dar la 40 de ani sau la 35 de ani in RO ce situatie sa aiba un cuplu? Nici de munca nu ai cam c e lucra, vorbim aici in general.
Am vazut femei gravide si in timpul scolii si n-au fost probleme, dar cel mai bine stie persoana in cauza cand vrea sa aiba copii ori daca vrea copii.Copii nu-i planifica altii laughing
Cand termini facultatea ai dreptate nu ai situatie buna chair de lucrezi, dar nu ai situatie nici dupa 5 ani laughing insa doctorii iau spaga, asa ca se poate descurca, ca vorba aia doctori can RO asa de buni l-a luat spaga nu mai gasesti pe nicaeri in lumea asta laughing
Apropoo de doctori, multa lume vorbeste vai ce buni sunt doctorii romani.Pe dracu,vorbe goale,is numai gura sau vorbele despre ei,vorbesc oamenii, statisticile spun ca majoritatea pleaca in afara si pfff au salarii mari ca fac ca dreg. Vraja marii, nu am vazut doctor roman bun nici in tara nici in afara, din asta care a plecat si vai ce bun este, l-au luat aia de bunlaughing asta este doara in mintea romanului de rand.
Doctorii romani sunt buni la spaga, acolo nu-i intrece nimeni.Bine multi or sa zica pai daca omu ii da.
E si mai grava situatia,daca vine un prapadi, un amarat, omu ala e asa mai sarac si cu duhu si financiar, tu esti doctor vorba aia om invatat, de ce dracu frate ii iei banii omului aluia? Pai tu esti doctor sau esti popa?
Asta asa ca sa va faceti o idee cam ce fac doctorii in RO, aia bunii de care toti vorbesc.Si asta o fac toti,cu execeptie cei de la clinicile private unde se plateste normal.
Cum mai poti spune ca esti un doctor bun? Chiar daca ai fi,sa zicem esti f bun profesionist,pai ba pompierule de ce iei ma banii de la un amarat,de la un batran? Va spun sincer am fost in RO la medici balamuc, toti iau spaga, absolut toti, ca e pensionar profesor, ca e tanar nu conteaza, bani daca dai tii ia imediat.
O sa spuneti ca vai au salarii mici.pai ba da taranu ala, da batranu ala ce salariu are frate? Eu sa nu audu de doctorii romani is praf la toate capitolele.
Deci un sfat pentru fata care intreaba ar fi sa faci alta scoala, nu te fa doctor ca vei deveni talhar laughing

| Endoryus a răspuns:

"Credeti ca un copil va poate impiedica cariera, sa profesati? " Nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama de asa ceva. Copiii vin mai tarziu. Nu se poate sa le ai pe toate. Si casa, si masa, si munca buna, si copii de tanara. Nu este basm planeta asta.

| Raducons a răspuns:

Eu zic ca dupa ce termini studiile in totalitate, Varsta nu va fi chiar asa de inaintata incat sa nu mai pti avea copii, vei avea un pic peste 30.

| Illuminati2016 a răspuns:

Nu stiu pentru ca nu voi avea copii

| simpluone a răspuns:

Cel mai bine e daca doresti unul programat sa ai o anumita vechime in munca pentru a putea profita de concediu pre si postnatal platit precum si de ajutorul pentru copil. De asemeni ar fi bine sa fi sigura pe relatie eventual casatorita deja pentru ca un copil intotdeauna necesita atentia ambilor parinti deci nu prea e cum vrei numai tu! Dar e bine sa-l faci cat esti tanara pentru ca dupa primul ai sa-l vrei si pe al doilea plus cat esti tanara altfel rezisti stresului si altfel se dezvolta fatul!

| aSH a răspuns:

Undeva la 30 35 de ani e perfect sa ai un copil tine mine iubirea nu tine de foame cand esti tanara bazeazate pe o cariera fa-ti un rost in viata si dupa fa copii o sa vezi o sa fi fericita ce castiga copilu daca il faci la 24 ani si tu o sa lucrezi de iti sar capacele sa iti faci o cariera si sa castigi bani si copilu sa creasca singur nu este ok asa find implinita pe plan finainciar cat de cat iti va fi ok o sa ai timp sa stai cu el sa il educi nu iti va duce lipsa sincer ce o sa ii zici copilului? Iti este foame? da... Bun mami si tati va iubeste nu cred ca este ok acum fiecare face cum crede dar sfatul meu e sa il faci dupa ce te-ai realizat cat pe cat